Kompania norvegjeze i bashkohet skemës së BE-së për gazin me synimin e kontratave afatgjata

Kompania norvegjeze i bashkohet skemës së BE-së për gazin me synimin e kontratave afatgjata

Von der Leyen në Norvegji

Kompania shtetërore ‘Equinor’ e Norvegjisë (EQNR.OL) do t'i bashkohet skemës së përbashkët të Bashkimit Evropian për prokurimin e gazit si furnizues, me synimin për të nënshkruar më shumë kontrata afatgjata, Kështu u  të premten presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Vendet e BE-së, si dhe Ukraina, po planifikojnë të blejnë gaz së bashku në një përpjekje për të përmirësuar sigurinë e furnizimit me energji. Kontratat e para pritet të nënshkruhen këtë verë.

"Ne jemi të lumtur që Equinor do t'i bashkohet skemës si furnizues," u tha Von der Leyen gazetarëve gjatë një vizite në një platformë gazi në Detin e Veriut. "Qëllimi është që ne të kemi më shumë kontrata afatgjata," tha ajo, duke shtuar se kushtet e marrëveshjeve do të vareshin nga kompanitë e përfshira.

Equinor, i cili është bërë furnizuesi më i madh i gazit në Evropë pas një rënie të flukseve nga Gazprom i Rusisë, tha se kompania ka qenë gjithmonë e hapur për të hyrë në marrëveshje dypalëshe të shitjes së gazit dhe ende është.

"Ne kemi thënë më parë se ne e kuptojmë se BE-ja dëshiron të krijojë Platformën e Energjisë së BE-së si një masë e kufizuar në kohë për të siguruar mbushjen e magazinimit përpara dimrit të ardhshëm," tha Equinor në një deklaratë për Reuters. 

Ministri norvegjez i energjisë ka thënë më parë se nuk ka frikë se platforma e përbashkët e gazit të Evropës do të shndërrohej në një kartel blerësish që do të vinte në disavantazh Norvegjinë si furnizuese.
Vendi nordik ka kërkuar garanci nga BE se blloku do të blejë gazin e tij në një afat të gjatë, kështu që ai ka një nxitje për të ruajtur prodhimin.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve