Konflikti Izrael-Hezbollah, paralajmëron SHBA: Mund të shkaktojë luftë rajonale

Konflikti Izrael-Hezbollah, paralajmëron SHBA: Mund të shkaktojë luftë rajonale

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin u takua me homologun e tij izraelit Yoav Gallant të martën në Pentagon (25 qershor), duke paralajmëruar se një konflikt midis Izraelit dhe Hezbollahut mund të ndezë një luftë rajonale.

Më shumë se tetë muaj luftë në Gaza ka rritur tensionet në të gjithë rajonin, me forcat izraelite dhe Hezbollahun e Libanit të mbështetur nga Irani që shkëmbejnë zjarr pothuajse çdo ditë', sipas Yahoo News.

"Një luftë tjetër midis Izraelit dhe Hezbollahut mund të bëhet lehtësisht një luftë rajonale, me pasoja të tmerrshme për Lindjen e Mesme. Diplomacia është mënyra më e mirë për të parandaluar më shumë përshkallëzimin”, tha Lloyd Austin.

Nga ana tjetër, Gallant, duke folur në hapje të takimit me Austin, tha se është duke u punuar për të arritur një marrëveshje.

“Ne jemi duke punuar ngushtë së bashku për të arritur një marrëveshje, por duhet të diskutojmë edhe gatishmërinë për çdo skenar të mundshëm”, tha ai.

Ushtria izraelite tha javën e kaluar se planet për një ofensivë në Liban ishin "miratuar dhe vërtetuar" mes përleshjeve të përshkallëzuara ndërkufitare, por Uashingtoni po kërkon të ulë temperaturën dhe të parandalojë një tjetër konflikt të madh në Lindjen e Mesme.

Izraeli dhe Hezbollahu luftuan për herë të fundit në vitin 2006, kur një sulm ndërkufitar i Hezbollahut shkaktoi 34 ditë luftime që morën një numër të madh në Liban, veçanërisht në jug të vendit.

 

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Interpelanca/ Xhixho: ‘Pisa 2022’ tregoi gjendjen e arsimit! Manastirliu: Pagat janë rritur, kushtet e punës më të mira

Interpelanca/ Xhixho: ‘Pisa 2022’ tregoi gjendjen e arsimit! Manastirliu: Pagat janë rritur, kushtet e punës më të mira