Korça 'thyen' karantinën, nisin koncertet! Këngëtarë të njohur vijnë me serenata korçare

KORÇË- Pas më Shumë se një viti në qytetin e Korçës janë rikthyer koncertet LIVE në shesh. 17 serenata korçare të dashurisë ,dhimbjes e mallit me zërat e këngëtareve të mirë njohur mbërthyen  mbrëmjen e së premtes artdashësit në pazarin e Korçës.

Tradita dhe "risia" e serenatës u ndërthuren natyrshëm në qytetin ku lindën serenatat. Organizatorja, Kozeta Kurti tha se mbrëmja e serenatave synon të përcjellë trashëgiminë e serenatës, zanafillën e saj, por të konceptuara në një formë të re.

Në skenë u ngjitën këngëtarë të njohur si Sinkron Endri Stefi Prifti, Devis Xherahu, Mihallaq Andrea.

Koncerti u zhvillua me mbështetjen e TVSH-së, teatrit dhe Bashkisë së Korcës. Duhet thënë se ky është koncerti i vetëm që zhvillohet në vend pas 14 muajsh, pasi me urdhër të Ministrisë së Shëndetësisë aktivitetet kulturore janë pezulluar që prej prillit të 2020-ës për shkak të COVID-19. Ky urdhër vijon të jetë në fuqi, edhe pse nuk zbatohet...

B.K./jsh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rinis seanca në Kushtetuese, Jordan Daci: Si e shpalli KQZ të pavlefshëm dekretin e Presidentit? Nuk u respektua fshehtësia e zgjedhjeve