Koreja e Veriut gjuan raketë në brigjet e jugut! Lëshimi i 19-të nga Kim Jong Un  

Koreja e Veriut gjuan raketë në brigjet e jugut! Lëshimi i 19-të nga Kim Jong Un  

Lideri suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong Un

Koreja e Veriut gjuajti një raketë balistike drejt detit në brigjet e saj lindore të dielën, përpara stërvitjeve të planifikuara ushtarake nga forcat koreano-jugore dhe amerikane që përfshijnë një aeroplanmbajtëse dhe një vizitë në rajon nga zëvendëspresidenti amerikan Kamala. Harris.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se ishte një raketë e vetme balistike me rreze të shkurtër e lëshuar nga afër zonës Taechon të Provincës së Pyongyan-it të Veriut pak para orës 7 të mëngjesit. Ministri japonez i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha se Japonia vlerësoi se arriti lartësinë maksimale në 50 km dhe mund të ketë fluturuar në një trajektore të parregullt. Hamada tha se ra jashtë zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë dhe nuk kishte raportime për probleme me transportin detar apo ajror.

Shumë nga raketat me rreze të shkurtër të testuara nga Koreja e Veriut në vitet e fundit janë projektuar për t'iu shmangur mbrojtjes raketore duke manovruar gjatë fluturimit dhe duke fluturuar në një trajektore më të ulët, "të depresionuar", kanë thënë ekspertët.

"Nëse përfshin lëshimet e raketave të lundrimit, ky është lëshimi i nëntëmbëdhjetë, që është një ritëm i paprecedentë. Veprimet e Koresë së Veriut përfaqësojnë një kërcënim për paqen dhe sigurinë e vendit tonë, rajonit dhe komunitetit ndërkombëtar dhe për ta bërë këtë ndërsa shpaloset pushtimi në Ukrainë është e pafalshme”, tha Hamada, duke shtuar se Japonia kishte mbajtur një protestë përmes ambasadës së Koresë së Veriut në Pekin.

Nisja vjen pas mbërritjes së aeroplanmbajtëses amerikane me energji bërthamore USS Ronald Reagan në Korenë e Jugut për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta me forcat e Koresë së Jugut, dhe përpara një vizite të planifikuar në Seul këtë javë nga Harris. Lexo më shumë Ishte hera e parë që Veriu kreu një lëshim të tillë pas lëshimit të tetë raketave balistike me rreze të shkurtër brenda një dite në fillim të qershorit, gjë që bëri që Shtetet e Bashkuara të kërkonin më shumë sanksione për shkeljen e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Koreja e Veriut refuzon rezolutat e OKB-së si një shkelje e të drejtës së saj sovrane për vetëmbrojtje dhe eksplorim hapësinor dhe ka kritikuar stërvitjet e mëparshme të përbashkëta nga Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut si provë e politikave të tyre armiqësore.

Stërvitjet janë kritikuar edhe nga Rusia dhe Kina, të cilat u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të mos ndërmarrin hapa që rrisin tensionet në rajon dhe kanë bërë thirrje për lehtësimin e sanksioneve. Pasi Koreja e Veriut kreu një numër të paprecedentë testesh raketore në fillim të këtij viti, duke përfshirë raketat e saj balistike ndërkontinentale për herë të parë që nga viti 2017, Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut thanë se do të rrisin stërvitjet e përbashkëta dhe shfaqjet ushtarake të fuqisë për të penguar Phenianin.

"Stërvitjet e mbrojtjes nuk do të parandalojnë testet e raketave të Koresë së Veriut," tha Leif-Eric Easley, një profesor i çështjeve ndërkombëtare në Universitetin Eëha në Seul.

Por bashkëpunimi i sigurisë SHBA-Kore e Jugut ndihmon për të penguar një sulm të Koresë së Veriut dhe për të kundërshtuar detyrimin e Phenianit dhe aleatët nuk duhet të lejojnë provokimet t'i ndalojnë ata të kryejnë trajnime ushtarake dhe shkëmbime të nevojshme për të ruajtur aleancën, shtoi ai.

Agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap raportoi të shtunën se Koreja e Veriut gjithashtu mund të përgatitet të testojë një raketë balistike të lëshuar nga nëndetëse (SLBM), duke cituar ushtrinë e Jugut./Reuters. 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Policia ndaloi protestën e Berishës në Bulevard, si e vlerësoni vendimin?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Shitje rekord në internet, pavarësisht inflacionit të lartë

SHBA/ Shitje rekord në internet, pavarësisht inflacionit të lartë