Koronavirus, Ministri i Shëndetësisë në Itali: Masat kufizuese të paktën deri më 13 prill. Pa vaksinën lufta nuk mund të quhet e fituar

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza gjatë një raportimi mbi situatën e pandemisë konfirmoi zgjatjen e masave kufizuese të miratuara nga qeveria e kryeministrit Giuseppe Conte për të përmirësuar përhapjen e infeksionit nga koronavirusi.

"Të dhënat nga Mbrotja Civile tregojnë se situata po përmirësohet, por do të ishte gabim të binim në optimizëm të tepëruar. Alarmi nga epidemia ende qëndron. Është e rëndësishme që të mbahen në fuqi të gjitha masat e kufizimeve ekonomike dhe sociale si dhe kufizimet e lëvizjes deri në 13 Prill."- tha Speranza.

Për Ministrin e Shëndetësisë tani është thelbësore të mos bie vigjilenca.  "Italianët kanë dhënë një provë të shkëlqyeshme të pjekurisë. Ekspertët thonë se ne jemi në rrugën e duhur, dhe se masat drastike të marra kanë filluar të japin rezultate. Por do të ishte një gabim i pafalshëm nëse biem në euforizëm. Beteja do të jetë e gjatë".  Roberto Speranza tha se "Deri sa të kemi gjetur një vaksinë beteja kundër virusit nuk do quhet e fituar". 

Në 24 orët e fundit në Itali janë shënuar 837 viktima, 2107 të prekur nga infeksioni dhe 1109 të shëruar.

Pavarësisht pasqyrës së shifrave tendenca e kurbës së epidemisë është në rënië. Vlen për tu theksuar se në 24 orët e fundit në Itali janë kryer 29.609 teste tamponi kurse dje vetëm 23 mijë. tampona u kryen dje, në vend të pak më shumë se 23 mijë.

Bazuar në këto të dhëna, dy ditë më parë në çdo 6 tampona kishte një person të infektuar, dje çdo 7 teste tamponi një person i infektuar. Prandaj, tendenca është pak në rënie.

Presidenti i Institutit të lartë të shëndetit në Itali, Silvio Brusaferro tha se "Kurba e infeksionit na tregon se po arrijmë një lloj pllaje dhe se masat e marra nga qeveria Conte po funksionojnë. 


Lajmi kryesor:

Itali, ulet numri i viktimave, rritet i të infektuarve dhe të shëruarve! Në 24 orë shënohen 727 të vdekur! Spanja tejkalon100 mijë infeksione


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)