Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit në Itali dhe i të infektuarve për të katërtën ditë radhazi

Në Itali për të katërtën ditë radhazi numri i të infektuarve fatmirësisht po vjen në rënie, ndërsa në 24 orët e fundit po ashtu është ulur edhe numri i viktimave krahasuar me ditën e djeshme. Konkretisht në 24 orët e fundit në Itali numri i viktimave që janë shënuar është 683, teksa dje ishin 743 dhe të martën 601. Në total, numri i përgjithshëm i vdekjeve në Itali është 7503, sipas të dhënave të bëra me dije nga Mbrojtja Civile. Duke u ndaluar konkretisht te numri i infektuarve dje ishin 3612, sot ka pësuar rënie numri duke u ulur në 3491. Në total janë 74386 të infektuar dhe 7503 të vdekur në Itali. Të shëruarit në total janë 9362 persona, +1036 një rritje krahasuar me ditën e djeshme që ishin 894 që kishin fituar luftën me koronavirusin.

Të dhënat e mëposhtme rajoni sipas rajonit:

 • Lombardy 32.346 (+ 1643)
 • Emilia Romagna 10.054 (+800)
 • Veneto 6.442 (+494)
 • Piedmont 6.024 (+509)
 • Marche 2.934 (+ 198)
 • Liguria 2.305 (+ 189)
 • Campania 1.199 (+98)
 • Tuscany 2.972 (+ 273)
 • Sicily 994 (+ 148)
 • Lazio 1,901 (+ 173)
 • Friuli Venezia-Giulia 1139 (+147)
 • Abruzzo 813 (+124)
 • Puglia 1,093 (+ 88)
 • Umbria 710 (+62)
 • Bolzano 858 (+ 77)
 • Calabria 351 (+ 32)
 • Sardinia 442 (+ 21)
 • Valle d'Aosta 401 (+1)
 • Trento 1,222 (+112)
 • Molise 73 (-)
 • Basilicata 113 (+21)

Të dhënat e mëposhtme sipas provincave:

 • Lombardy
 • Bergamo 7,272
 • Lodi 1,884
 • Cremona 3,156
 • Pavia 1,578
 • Brescia 6,597
 • Milan 6,074
 • Monza Brianza 1,587
 • Mantua 1,176
 • Varese 468
 • Sondrio 284
 • Como 706
 • Lecco 1,076 
 • Veneto
 • Padua 1.636
 • Treviso 1.177
 • Venice 874
 • Verona 1.304
 • Vicenza 824
 • Belluno 298
 • Rovigo 87
 • Emilia-Romagna
 • Piacenza 2,122
 • Parma 1,525
 • Modena 1,533
 • Rimini 1,136
 • Reggio Emilia 1,586
 • Bologna 1,107
 • Ravenna 387
 • Forlì Cesena 454
 • Ferrara 204
 • Tuscany
 • Florence 709
 • Grosseto 147
 • Livorno 179
 • Lucca 436
 • Massa Carrara 330
 • Pisa 317
 • Pistoia 254
 • Prato 178
 • Siena 193
 • Arezzo 229 


Lajmi kryesor:

Ulet numri i viktimave në 24 orët e fundit në Itali dhe i të infektuarve për të katërtën ditë radhazi, 3 mijë euro gjobë dhe 5 vite burg kush shkel masat!


b.l./d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?