Koronavirusi/David Sassoli: Të pezullohet Shengen? Virusi nuk është terrorist që mund të arrestohet në kufi

Presidenti i Parlamentit Europian David Sassoli tha se emergjenca e koronavirusit mund të kapërcehet me shkencë dhe jo me magjistarë.

Ai tha gjithashtu se asnjë vend nuk mund të përballojë i vetëm sfidat e tanishme dhe se vendet e unionit duhet të rrisin fondet për të fituar luftën me epideminë.

"Ne jemi të vetëdijshëm se kjo është një situatë serioze që mund të ketë ndikim të paparashikueshëm. Ne nuk duhet të krijojmë alarmizëm por duhet të mbështetemi te shkenca, e cila duhet të mbështetet me financa, dhe për këtë duhet investuar më shumë.”

Në lidhje me idenë e pezullimit të lëvizjes së lirë në Zonën Shengen, Sassoli tha se "Nuk ka kuptim. Ajo që ka rëndësi është që Europa ka aftësinë të koordinojë masat e përbashkëta”.

“Ka nga ata që duan të rivendosin kontrollet kufitare. Është e pakuptimtë. Një terrorist mund të arrestohet në kufi, por jo një virus”.


Lajmi kryesor:

Shkon në 11 numri i viktimave nga koronavirusi në Itali/ OBSH: S'ka vend për alarm, epidemia nën kontroll! SHBA: Vaksina gati në korrik (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja