Koronavirusi, infektimet e para te të miturit, Ministria e Shëndetësisë: 95% e të sëmurëve shërohen

Presidenti i Lombardisë, Attilio Fontana, konfirmoi se gjashtë të mitur janë testuar pozitivë për koronavirusin në Lombardi, dy prej të cilëve ndodhen të shtruar në spital. Ata janë një vajzë 4-vjeçare, dy fëmijë 10-vjeçar dhe një djalë 15-vjeçar kurse edhe tre të tjerë po i nënshtrohen analizave.

Këshilltari i Mirëqenies së Rajonit të Lombardisë, Giulio Gallera, tha se nuk është koha për alarm, duke sqaruar se “Për herë të parë në emergjencën e krijuar janë përfshirë fëmijë dhe te të cilët infeksioni është më i lehtë” dhe se virusi "ka efekte shumë më serioze te të moshuarit që kanë patologji të mëparshme”. Ai siguroi gjithashtu se fëmijët janë në gjendje stabile shëndetësore.

Për momentin, zonat e shpërthimit të infeksionit mbeten ato të Lombardisë dhe Venetos dhe të gjithë të infektuarit kanë pasur kontakte me banorët e ‘zonave të kuqe’, ose kishin qëndruar atje. 
Walter Ricciardi këshilltar i ri i Ministrit të Shëndetësisë, Roberto Speranza, bëri thirrje për "uljen e këtij alarmi të madh. Ai tha se 95 përqind e të sëmurëve shërohen dhe se 11 viktimat e regjistruara deri tani ishin të moshës së tretë dhe kishin sëmundje të mbartura.

Mbyllja e shkollave

"Unë mund t'ju siguroj se nuk ka asnjë rrezik që studentët të humbasin vitin"- tha  Ministrja e Arsimit Lucia Azzolina.
"Shkollat në autonominë e tyre shkollore gjithashtu mund të planifikojnë të zgjasin vitin, por nuk do të jetë e nevojshme sepse ne kemi aktivizuar një grup pune për të siguruar mësimin në distancë," shtoi ajo. 

Ministrja e Administratës Publike, Fabiana Dadone  ka lëshuar një direktivë në lidhje me kontrollimin dhe menaxhimin e emergjencës epidemiologjike nga Covid-19 jashtë komunave të prekura të Venetos dhe Lombardisë. Ajo i ka bërë thirrje administratës publike të praktikojë “metoda fleksibël në punë", duke favorizuar ata me patologji dhe ata që kanë ngarkesë të shtuar kujdesin për fëmijët kurse Instituti i Lartë i Shëndetësisë dhe Ministria e Shëndetësisë kanë lëshuar një manifest me dhjetë pika ku përfshihen edhe indikacione të tilla të higjienës personale si larja e shpeshtë e duarve e deri te mohimi i lajmeve të rreme, duke kujtuar se informacionet e sakta për epideminë janë vetëm ato të shpërndara nga këto dy institucione


Lajmi kryesor:

Koronavirusi 12 viktima në Itali/ Infektohen të miturit, shërohet gruaja në Romë! Conte: Jo panik! Di Maio kundër lajmeve të rreme (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë ndryshime në qeveri?×

Lajmi i fundit

John

Katër foto të dixhitalizuara të Ismail Qemalit ekspozohen në COD