Koronavirusi/ Maskat e çuditshme të krijuara nga qytetarët (FOTO)

Foto nga një qytetar kinez

Koronavirusi prej muajsh është bërë pjesë e një hapësire të madhe të planetit Tokë.

Ai transmetohet përmes piklave të pështymës dhe distanca që duhet të kenë personat është më e pakta një metër.

Maska dhe dorezat plastike janë mjetet e para për të shmangur kontaktin me koronavirusin që ka marrë aq shumë jetë njerëzish deri më tani.

Maksat kanë qenë të ndryshme, edhe nga ato komiket.

Disa persona kanë zgjedhur që të bëhen pak gazmorë duke publikuar foto me maska të krijuara nga vetë ata, me lakër apo portokall.

Kurse disa të tjerë nuk kanë preferuar vetëm maskën por edhe super plastmasë të mëdhenj që komunikimi me mjedisin e jashtëm të jetë sa më i vogël.

Kryesisht këto kanë ndodhur në Kinë, vendin e parë ku koronavirusi u përhap me një shpejtësi shumë të madhe para se të prekte Europën dhe SHBA-në.

Ata kanë preferuar edhe bidonat plastikë për të mbrojtur veten nga COVID-19.

Ora 16:39
Koronavirusi/ Maskat e çuditshme të krijuara nga qytetarët
1/9
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Fundi i ‘epokës’ së Merkel, kancelarja ‘e hekurt’ do të përcillet me këngë lamtumire