Koronavirusi, Mbretëria e Bashkuar synon 25 mijë teste në ditë. Irani tejkalon totalin e 3000 viktimave nga Covid-19

Mbretëria e Bashkuar synon 25 mijë teste në ditë

Autoritetet shëndetësore britanike po synojnë të kryejnë 25 mijë teste në ditë. Kjo u deklarua sot nga Nënsekretari për Strehimin Robert Jenrick. Londra vazhdon të jetë është subjekt i kritikave në rritje në lidhje me numrin e testeve të kryera deri më tani, rreth 143 mijë, veçanërisht kur krahasohet me vendet e tjera, siç është Gjermania, e cila kryen 70 mijë në ditë. Dje numri i vdekjeve në 24 orët e fundit ishte 381 për gjithsej 1793 kurse numri i të infektuarve është rritur në mbi 25 500.

Iran, mbi 3000 vdekje nga Covid-19

Vdekjet në Iran tejkaluan shifrën 3 mijë. Buletini i fundit i Ministrisë së Shëndetësisë raporton 138 vdekje të reja në 24 orët e kaluara, me gjithsej 3.036 viktima me një total infeksioni prej 47.593.

"Shtetet e Bashkuara kanë humbur një mundësi historike për të hequr sanksionet," tha Presidenti iranian Hassan Rouhani në një mesazh video të transmetuar në televizionin shtetëror .

"Armiqësia e tyre" ndaj iranianëve "është e dukshme", shtoi ai, Ne kemi pasur më shumë sukses se shumë vende të tjera në luftën kundër kësaj sëmundje".

Disa vende i kanë dërguar ndihma Iranit, përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, Kinën, Katarin, Turqinë, Francën dhe Britaninë e Madhe.


Lajmi kryesor:

Itali, ulet numri i viktimave, rritet i të infektuarve dhe të shëruarve! Në 24 orë shënohen 727 të vdekur! Spanja tejkalon100 mijë infeksione


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital