Koronavirusi, Presidenti Sergio Mattarella-italianëve: Periudhën e trazuar do ta kapërcejmë sëbashku

Pas një mesazhi të premten e kaluar dhe më vonë përmes një fjalimi në television, edhe sot presidenti Italian i është drejtuar popullit në lidhje me situatën e rëndë që po kalon Italia.

“Këtë periudhë të trazuar të historisë të Republikës Italiane do ta kapërcejmë së bashku”.- ishte ky thelbi i mesazhit që presidenti Italian, Sergio Mattarella i drejtoi qytetarëve përmes një njoftimi publik.

"Ne po jetojmë një faqe të trishtuar në historinë tonë. Kemi parë imazhe që do të jenë të pamundura për t’u harruar. Në disa rajone, veçanërisht brezi i vjetër po paguajnë një çmim shumë të lartë”- shkruan Mattarella.

Në mesazhin e tij, presidenti Italian gjithashtu nënvizon dramën e këtyre ditëve të pandemisë, atë të personelit shëndetësor që shpesh ka punuar pa pajisjet e sigurisë për të mbrojtur veten nga koronavirusi. Ai gjithashtu falenderon në mesazhin e tij punonjësit e zbatimit të ligjit dhe Forcat e Armatosura të përfshira me ndihmën e tyre në emergjencën shëndetësore.

Të dhënat e fundit nga fronti i luftës me koronavirusin në Itali konfirmojnë shpresën se kurba në grafikun e pandemisë do nisë rënien graduale. Një tjetër lajm i mirë vjen nga rajoni i Lombardisë ku veç tendencës në ulje të infeksioneve është ulur edhe numri i pacientëve që i nënshtrohen terapisë intensive.


Lajmi kryesor:

Itali, ulet numri i viktimave, rritet i të infektuarve dhe të shëruarve! Në 24 orë shënohen 727 të vdekur! Spanja tejkalon100 mijë infeksione


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?×

Lajmi i fundit

John

Të diplomuarit detyrohen të punojnë në call center/ Studentët: Shumë e vështirë të punësohesh në profesion