Koronavirusi, Spanja tejkalon 100 mijë infeksione, 849 vdekje në 24 orë

Me 7,719 infeksione të reja, Spanja ka kapërcyer pragun e 100 mijë rasteve me Covid-19 kurse numri i viktimave është rritur në mbi 9000.

Spanja ka regjistruar gjithashtu një rekord të ri të trishtuar ditor teksa në vend kanë vdekur brenda një dite 849 të infektuar nga koronavirusi.

Sipas autoriteteve, vendi duhet ta përmbajë koronavirusin më shpejt se Italia dhe Hubei, në Kinë në mënyrë që të mos kalojë shifrën e 25 mijë vdekje në dy javë.

Nëse Spanja do të ndiqte një trend të ngjashëm me atë italian, 15 mijë vdekje të tjera mund të arriheshin brenda gjashtë ditësh.

Sidoqoftë, kurba e viktimave në grafikun e pandemisë ka filluar të tregojë shenja të ngadalësimit dhe duket se po rrafshohet pas dy javësh izolimi.


Lajmi kryesor:

Itali, ulet numri i viktimave, rritet i të infektuarve dhe të shëruarve! Në 24 orë shënohen 727 të vdekur! Spanja tejkalon100 mijë infeksione


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?×

Lajmi i fundit

John

Plagosje me thikë në Vlorë, 22-vjeçari dërgohet me shpejtësi në spital