Koronavirusi-Itali, rritet numri i të infektuarve në Lombardi, Administratori Fontana: Nuk di nëse na ka shpëtuar diçka

2.500 njerëz të tjerë në Rajonin italian të Lombardisë janë testuar dje pozitiv për koronavirusin. "Për fat të keq, numrat nuk janë shumë të bukur, numri i të infektuarve është rritur pak a shumë në krahasim me linjën e ditëve të kaluara", tha administratori i Rajonit të Lombardisë, Attilio Fontana.

"Ne do të duhet të vlerësojmë - shtoi ai - nëse është një fakt i jashtëzakonshëm i përcaktuar nga ndonjë episod i veçantë apo nëse është një trend në rritje, i cili do të ishte pak i sikletshëm. Unë nuk e di nëse pandemia ka arritur kulmin e saj”.

"Ne jemi rajoni që kemi bërë numrin më të madh të testeve të tamponëve, laboratorët e Lombardisë aktualisht janë në gjendje të përpunojnë 5,000 teste në ditë me kapacitet të plotë dhe duhet që të na mundësohet përpunimi i më shumë testeve” – tha Fontana.

Italia është në rreshtin e parë në luftën kundër emergjencës së shkaktuar nga pandemia Covid-19 dhe ka nisur të shoh dritë në fund të tunelit teksa për katër ditë rresht ritmi i rritjes së rasteve të infeksionit është ngadalësuar por numri i viktimave mbetet ende i lartë.
Për autoritetet ky është një moment delikat ku nuk duhet ulur vigjilenca përndryshe kurba e infeksionit mund të rikthehej në ngritje dhe se qëllimi tani është ta stabilizojmë dhe ta zbresim.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?×

Lajmi i fundit

John

Sekuestrohen 7 kg drogë dhe 300 rrënjë kanabis në Mat, arrestohen 4 persona dhe lihet i lirë një i mitur