Kreu i Kherson: Bombardimet ruse janë të vazhdueshme, banorët duhet të evakuohen

Kreu i Kherson: Bombardimet ruse janë të vazhdueshme, banorët duhet të evakuohen

Pamje nga Vendngjarja

1670323682_pa.PNG

Trupat ruse bombardojnë masivisht rajonin Kherson, duke synuar infrastrukturën. Kjo është raportuar nga policia e rajonit Kherson siç raportojnë mediat e huaja.

“Forcat ruse po vazhdojnë të bombardojnë masivisht rajonin Kherson me artileri dhe raketa, duke synuar qëllimisht ndërtesat e larta dhe infrastrukturën në mënyrë që të shkaktojnë sa më shumë dëme dhe të shkaktojnë viktima në popullatën civile”, thuhet në raport.

Në Telegram Jaroslav Yanushevich, kreu i rajonit, ka shkruar se gjatë 24 orëve të fundit forcat ruse kanë bombarduar territorin e rajonit Kherson 17 herë. 

Forcat ruse gjithashtu bombarduan infrastrukturën civile dhe ndërtesat e banimit, e cila është e rrezikshme për autoritetet të qëndrojnë në Kherson për shkak të granatimeve të vazhdueshme nga trupat ruse, prandaj banorët e qytetit këshillohen të evakuohen.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky viziton Donbass! Sulm me dron në rajonin Kursk të Rusisë! Hungaria bllokon 18 miliardë kredi të BE-së për Kievin


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Shaip Kamberi tregon se çfarë ndodhi në parlamentin serb: Rrëmujë dhe albanofobi

Shaip Kamberi tregon se çfarë ndodhi në parlamentin serb: Rrëmujë dhe albanofobi