POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Krikatura e Obamës, ambasada
"Roli i satirës të nxisë mendime"

Pas masakrës në revistën satirike në Francë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një karikaturë të presidentit Barack Obama, në shenjë solidariteti me Charlie Hebdo.
 
Karikatura e bërë nga  Kevin ‘Kal’ Kallaugher dhe e botuar në “The Economist” tregon presidentin amerikan duke drejtuar qeverinë (në karikaturë një makinë) ndërsa pengohet nga republikanët (simboli elefanti) dhe demokratët (simboli gomari).
 
“Roli i satirës është që të nxisë mendime – edhe mospajtim idesh. Prandaj edhe duhet mbrojtur”, shkrhet në faqen e Ambasadës së SHBA-së në rrjetin social Facebook. Nga sulmi terrorist në revistën satirike franceze Charlie Habdo, u vranë 12  persona.  
 

karikatura obama

Redaksia Online
(g.f/Shqiptarja.com)

Komento