Kryebashkiaku i Kievit: Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid ndaj popullit ukrainas

Kryebashkiaku i Kievit: Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid ndaj popullit ukrainas

"Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid i popullit ukrainas. Mijëra njerëz vdiqën, shumë ishin civilë”, tha kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaliy Klitschko, në një konferencë për shtyp në Forumin Ekonomik Botëror.

"Është e vështirë të kuptosh se çfarë po përjetojnë ukrainasit. Është një tragjedi e madhe, jo vetëm për Ukrainën, por për miliona njerëz në Evropë dhe gjithashtu për Rusinë, e cila gradualisht do ta kuptojë", shtoi kryebashkiaku, duke nënvizuar se kthimi i  jetës normale nuk është i lehtë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/Putin: Gati për të zhbllokuar grurin nëse hiqen sanksionet! Kuleba:Kemi nevojë për më shumë armë të rënda


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të miratohet ligji për amnistinë fiskale deri në 2 milionë euro?×

Lajmi i fundit

John

 Blinken: Putini ka dështuar në Ukrainë, ai nuk i ka arritur qëllimet e tij