Kryeministri italian Draghi bën gjestin solidar, heq dorë nga paga e tij vjetore

ITALI- Kryeministri i Italisë, Mario Draghi ka vendosur të heq dorë nga paga e tij vjetore.

Draghi, ish-president i Bankës qendrore evropiane, ka pranuar propozimin e presidentit italian Sergio Matarella për të qenë kryeministër i vendit, në një kohë kur koalicioni i mëparshëm qeveritar pësoi “kolaps” gjatë pandemisë së COVID-19.

Në një moment kur Italia ishte e “zhytur” nga kriza ekonomike, ai prezantoi një paket ambicioze investimesh dhe reformimi për të ndihmuar Italinë të ringrihet, pas goditjes së pandemisë.

Vendimi i Draghit për të hequr dorë nga paga e tij vjetore prej 114 mijë eurosh, erdhi në një kohë kur paritë popullsitë kanë ngritur akuza lidhur me pagat e larta të politikanëve, në një kohë shumë të vështirë për vendin.

Draghi edhe përse tashmë ka hequr dora nga paga e tij si kryeministër, ai përfiton pensione nga punët e tij të mëparshme. Sipas dokumenteve tatimore të ardhurat e tij bruto ishin rreth 583.000 euro në vitin 2019, si dhe posedon 9 prona në Itali dhe 1 në Londër.

Megjithëse Draghi nuk ka dhënë asnjë arsye apo argument lidhur me heqjen dorë nga paga e tij si kryeministër, mendohet e ky është një gjest me prapavijë politike edhe në shenjë solidariteti për popullin italian.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngec integrimi i Shqipërisë në BE, sipas jush e kujt është përgjegjësia?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

“100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”, konferenca shkencore e mbajtur sot në Akademinë e Shkencave