Kur flet Strasburgu, 'ministri qimexhel' struket te kulla përballë Kryeministrisë!

Kur flet Strasburgu, 'ministri qimexhel' struket te kulla përballë Kryeministrisë!

Foro nga 21 janari

 -U rrokullisën 12 vite nga vrasja me plumba të shtetit e 4 protestuesve me duart në xhepa. Ua morën jetën grykat e zjarrit që derdhën breshërira në në penxheret(frëngjitë) e bodrumeve të Kryeministrisë. Ua morën jetë të paudhët e pamëshirshëm që lanë 8 fëmijë jetimë. “Vrasje të qëllimshme në emër të pushtetit”?! Vrasje mbi trotuare. Mbyllën sytë përgjithmonë Ziveri, Hekurani, Faiku e Aleksi. Mbylli sytë edhe “Drejtësia” që u kolovit në prehërin e vrasësve të armatosur e të paarmatosur. 12 vite që faji u bë qyrk dhe nuk e veshi njeri ! Prokurorë e gjyqtarë të gjunjëzuar (më saktë: mercenarë të pacipë), firmosën e vulosën papërgjegjshmërisht e poshtërsisht vendime të sakatepsura e përtej profesionalizmit të vërtetë. Se për ndershmëri as që bëhet fjalë. Historia e Jurisprudencës mban shënim. Por edhe opinionit të pezmatuar e të zhgënjyer nuk ia fshin dot memorien, e as lotët dëshpërues e pikëllues. Përshembull, kur shikoj portretin e paqtë të Aleks Nikës ose lotët rrëke të Arta Dades në një veprimtari përkujtimore, drithërohem i tëri. Vetëm kafshët mund të heshtin a të lehin për kocka pushteti. E mban mend ? 4 kolegë të tu i “pagëzuan” fët e fët…pucistë ! Arritën të prishin edhe ca prova në vendin e krimit, që nga fishekët e gjer te serveri i selisë ! Tani që foli qartë e prerë Strasburgu (Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut), nuk bëzajnë…Kur shikoj fytyrën pikë e vrer e rrudhashtuar të Mark Nikës(xhaxhai i Aleksit), që reflekton një durim sizifian, qetësi juridike e qytetare të pashoqe, sikur më bëhet një komb në grykë. Edhe ti e ke njohur atë burrë serioz e dinjitoz, që beson ende te Drejtësia ndërkombëtare por edhe te Reforma shqiptare, e konkretisht te SPAK-u. Fjala është që rezilët të mos marrin më krahë…

                        Duke dëgjuar mikun tim devolli, syri më zuri një titull gazette, marrë nga goja e një ish ministri për Marrëveshjen e Ramës me Melonin: “Ka shkelje të të drejtave të njeriut”. Po kujt i dhemb shpirti dhe nuk e zë gjumi për këto të drejta ? As ua merr mendja. Është dora vetë, ish Kryetari i Komisionit Hetimor Parlamentar për 21 Janarin e zi ! Vërtet Komision qesharak e ulërak, por Kryetarit i fali me katapult një post qeveritar të rëndësishëm: Ministër Drejtësie ! Si u mbars e c’farë polli kjo farsë shërbëtorësh faqezinj ? Disa gjëra dihen. Por jo të gjitha brockullat “juridike” të Eduard Halimit me shokë.(Përse nuk botohen në media të dy raportet: Ai i Prokurorisë dhe ai që mban etiketën “Halimi” ?! Në cilën kasafortë i mbajnë dhe kujt i shërbejnë ? Transparencës jo e jo…). Të abuzosh me gjakun dhe jetën e 4 të vrarëve e dhjetra të plagosurve, nuk është njëlloj sikur të blesh a marrësh me qera zyra luksoze te Kullat përballë Kryeministrisë. Disa hapa afër vendit të masakrës dimërore politike. E tha bukur kolegu ynë analist: 21 Janari nuk është vrasje me ligj ! Përkundrazi. “Është vrasje kundër gjithë ligjeve dhe mbrojtje nga ndëshkimi duke shkelur të gjitha ligjet”. Mjaft pyetje mbetën varur, pa përgjigje sot e gjithë ditën.

                        Së pari, ky Kryetari e “ministri qimexhel” e “superekspert” a do të thirret ndonjëherë për t’i marrë minimalisht dëshmi ? Sepse është pehlivan dhe usta nga më kryesorët që mbushi dosjen e Komisionit Parlamentar për atë ngjarje kriminale. C’nuk gatuan e c’nuk mashtruan, por gjurmët mbeten e s’shuhen dot ! Pa llogaritur këtu akuzat dhe etiketimet e cartallosura ndaj Presidentit të Republikës, Prokurores së Përgjithëshmë, ish Kryetarit të Opozitës, Gazetarëve etj.

 

                        Së dyti, ky ish ministër milioner që prononcohet publikisht sa herë i cënohen mentorët e tij të vjetër e të rinj politikë, a do e hapë gojën ndonjë ditë për Gjykatën e Strasburgut ? Është jo pak, por gati 50 faqe material nga 7 gjyqtarë europianë ! Gjykatë që e tha shkoqur kërkesën ndaj Shqipërisë: “të identifikojë dhe ndëshkojë përgjegjësit për vrasjen e të afërmit të kërkuesve gjatë protestës së vitit 2011 përpara Kryeministrisë”. Cili është mendimi i tij ? Gojëkycja flet shumë përballë “kapjes së shtetit” për gryke ! Aq më tepër kur janë dy vrasje të pahetuara ende. Gjaku i Aleks Nikës nuk kërkon mëshirë. Kërkon drejtësi ndaj të pandëshkuarve.

                        Së treti, po ish gjyqtarët pasanikë të Gjykatës së Lartë, a do të thirren pakëz në SPAK ? Sepse, vec të tjerave, refuzuan apelin e Prokurorisë për cështjen. Kush u shit e kush u ble ? Kush fitoi nga gjaku i protestuesve të pafajshëm ? Fjala vjen, në vendimin e Strasburgut theksohet se “Gjykata nuk mund të pranojë argumentin se mbrojtja e një ndërtese në vetvete përbënte bazë legjitime për përdorimin e forcës vdekjeprurëse” etj.shkelje të Konventës përkatëse.

                        Së fundi, po Urdhëri për Zjarr, përse nuk është hetuar ende ? Apo do presim edhe 12 vite të tjera ! Pikëpyetjet nuk shterojnë. 8 jetimët dhe familjet e tyre presin përgjigje, jo marifete me cadra, shule pistoletash e ligje. Se mosndëshkueshmëria hap plagë të reja nga kjo vrasje politike te këmbët e selisë së Qeverisë.

                        Për këto e të tjera, mund të na sqarojë mirë “supereksperti”, ish Kryetar i Komisionit Hetimor Parlamentar dhe ministër Drejtësie “qimexhel”. Thirrja e tij në SPAK është domosdoshmëri, aspak fakultative. Si i dashuruar e i përgjëruar pas Transparencës, kam besim se do ndihmojë shumë. Nuk e di, a e takoi vajzën e Ziverit që sot ka diplomën e Juridikut apo fëmijët e Aleksit që sapo kishin dalë në jetë ? Thonë se është tepër i ndieshëm ndaj hallexhinjve, megjithse merret me “bizneset ndërkombëtare”. Madje sapo u ul në kolltukun e ministrit, shkarkoi dy punonjës me përvojë dhe i zëvendësoi duke emëruar dy sanitare të shtëpisë së tij jo dosido (?!). Pa përmendur vajtjen tek të burgosurit dhe foton virale me lugën e supës në gojë etj. bëma e karagjosllëqe qesharake. Gjer më sot, karakterin e tij të fëlliqur e ka përshkruar saktë ish Presidenti Topi në librin e vet… Se këta prototipa janë shërbëtorë të shumë zotërinjve me poste të larta në shtet, në parti e në pushtet. Nëse Lul Basha vazhdon të marrë mendjen e tij për probleme të ndryshme, me siguri do të ecë përpara. Më duket se dikur ka punuar edhe hetues e mund ta shpejtojë zbardhjen e 2 vrasjeve të pahetuara plotësisht. Pra, është me një thes përvojë(jo para). Dhe mund të pyesë edhe Doktorin që “nuk është pyetur asnjëherë për 21 Janarin”! 21 Janari që i theu brinjët Shtetit të së Drejtës. Ndërsa Opozitës i dha pushtet të merituar…

                        Sic pohon një jurist i mocëm aspak partiak, paanësia dhe ndershmëria në Drejtësi nuk janë përralla. Ruajuni nga gjysmë të vërtetat, sepse gjithë botën nuk e mashtron dot. As me miliona e as me kolltuk. E, vjen një ditë që, me kohë dhe budallai e thotë të vërtetën. Qoftë në kullat “binjake” të Tiranës, qoftë në ugaret minjmbajtëse të Maliqit të Korcës ! Nuk theksonte kot H. Ibsen, e Vërteta dhe Liria janë direkët e një shteti…

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tani: 20/11/2023 10:53

  Si gjithmone nuk zhgenjen kalemxhiu i realizmit neokomunist enveristo-ramist. Te tere i zhgarravin a do mare SPAK ne pytje Bashen apo Berishen??? Normalisht, duhet ti marre qe te dy si persona me dijeni e pergjegjes deri per vrasjet. Por jo vetem. Tellalli enverist harron "te tretin" qe organizoi dhe perfitoi nga gjaku i te reneve, ashtu si dhe aterit pas 45ses. Pra Ramen dhe pushtetin e tij te menderuar!

  Përgjigju
  • Zani Burimi: 20/11/2023 12:54

   Ore Tani, o asllan, po si nuk te vjen turp nga vetja qe derdh vrer? Po Rama nuk vrau ate 21 janar, ore tan djali!

 • Rei: 20/11/2023 08:33

  Bravo per shkrimin brilant që ke shkruar.po fshirësi i serverave a dotë thirret në SPAK për krimin që ka bo?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Kaloi 26 kg kanabis drejt Greqisë, Report Tv siguron FOTO-t, shefi i kufirit në Korçë doli nga makina ku fshihej droga pasi e kaloi në Kapshticë pa kontroll

Kaloi 26 kg kanabis drejt Greqisë, Report Tv siguron FOTO-t, shefi i kufirit në Korçë doli nga makina ku fshihej droga pasi e kaloi në Kapshticë pa kontroll