Lamtumirë Skënder Rusi, liriku i dashurisë dhe i dhimbjes! I biri: Shkroi vargje deri në frymën e fundit

Në moshën 72-vjeçare pas një sfide të gjatë me sëmundjen e parkinsonit, mbylli sytë liriku i madh, Skënder Rusi. Mëngjesin e 31 Majit, para se te jepte frymen e fundit, shkroi dy poezi te reja, tregon mes dhimbjes, i biri Eris Rusi, njëheresh redaktor letrar.

“Skënder Rusi e fillonte ditën me poezi dhe e mbyllte me poezi. ”, tha ai.

Ndërsa daljen e fundit publike, poeti e pati në tetor të 2023-shit, kur promovoi librin “Dalëngadalë unë po bëhem ikje”. Poeti i dhimbjes së bukur dhe dashurisë njerëzore duket se e la si testament këtë libër.

“Libri i fundit i Skender Rusit, ka një titull që e ka zgjedhur vete “Dalëngadalë po bëhen ikje”, që në një farë mënyre do të ishte fundi i jetes fizike, por jo i jetes shqipërtëtore që do e mbajë gjithmonë të lidhur me publikun”, shprehet i biri, Eris Rusi.

Miq e dashamirës të poetit, intelektualë të Korçës morën pjesë në homazhet e zhvilluara këtë të shtun¡ në hollin e teatrit “Anton Zako Cajupi”.

“Ju shua Korçës një neon vezullues. I iku Shqipërisë një yll që do shkelqejë në përjetësi nëpërmjet vepres së tij, rrezatimit të poezive të tij”, tha aktori Petrika Riza.

“Është pikëllim i thellë për gjithë ne, miqtë… iku liriku i koheve modern dhe njeriu i mrekullueshem”, tha Entela Kasi drejtore e ‘PEN Albania’.

Skënder Rusi prehet në qytetin që i dedikoi poezine “Korçes një fjale dashurie”. Ai la pas një krijimtari të pasur letrare me 26 libra, vëllimeve me poezi, të vlerësuara me çmime, të përfshira në disa antologji kombëtare e ndërkombëtare. 

R.D/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Reforma Zgjedhore, Mediu: Proces i dështuar, nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme

Reforma Zgjedhore, Mediu: Proces i dështuar, nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme