Letra e fundit e Tupac Shakur
në shitje për 250,000 dollarë

Një letër 5 faqe e gjatë, e shkruar me dorë nga Tupac Shakur gjatë qëndrimit të tij në burg në vitin 1995, shitet në ankand për 225,000 dollarë. Reperi i “Dear Mama” ia ka shkruar letrën Nina Bhadresher, vajzës me të cilën ka punuar në “Death Row Records”, ndërkohë që gjykohej për përdhunim, ku mes të tjerash ka treguar se qëllimi i tij ishte të niste një kapitull të ri dhe të hiqte dorë nga jeta e gangsterit.

Ai tha se për një mashkull normal, jeta fillon me fëmijërinë, pastaj adoleshencën e më pas rritjen, ndërsa për meshkujt me ngjyrë, veçanërisht për ata që jetojnë në geto, fazat e jetës janë pak më ndryshe dhe nëse nuk luhet sipas rregullave, rrezikon jetën.

Në letrën drejtuar Nina-s, reperi shkruan: “Nuk po ja jap këtë informacion asnjë gazete, madje as "Time" dhe "Rolling Stone”, kështu që të lutem pasqyroje atë kështu siç është shkruar. Të besoj vetëm ty”.

Reperi, i cili u qëllua për vdekje një vit pasi shkroi letrën, kishte shpjeguar se me lënien e drogës dhe alkoolit, kuptoi mënyrën për të kaluar në një tjetër nivel.

“Shumë njerëz nuk i mbijetojnë nivelit tjetër të një rrugaçi… Ata bëhen të dhënë pas vdekjes. Një lojtar i vërtetë di se si të ecë një hap para. Ti duhet të luash me lojën, mos lejo që loja të luaj me ty. Një lojtar i mirë luan me femrat… një lojtar i rëndësishëm luan me jetën. Një lojtar i rëndësishëm është një mendimtar, një udhëheqës, një ndërtues, një biznesmen, një mësues dhe më e rëndësishmja, një burrë. Dua që të gjithë ta dinë se ka një nivel tjetër”.
tupac
tupac
Redaksia Online
(m.p/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Nisja e vitit të ri shkollor të hënën, a jeni dakord me mësimin me turne dhe orët e shkurtuara për nxënësit?×

Lajmi i fundit

John

Gjermanët dhe shqiptarët sot, të gëzuar, të lodhur, të mërzitur, apo të trishtuar me largimin e Merkel