Lëviznin pa maskë në rrugë, policia gjobit 522 persona! 12 prej tyre shoqërohen në komisariat pasi nuk kishin mjet identifikimi (VIDEO)

Gjatë 24 orëve të fundit janë gjobitur 522 persona pasi janë konstatuar pa maska në ambientet e jashtme.

Ndërkohë 12 prej tyre u shoqëruan në komisariat pasi nuk kanë treguar mjete identifikimi gjatë momentit të ndalimit.

Ata u gjobitën nën masën 3000 lekë, një shumë e cila do tu vendoset në faturën e dritave.

Gjatë kontrolleve janë konstatuar edhe qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat mbrojtëse, pasagjerë pa maska në automjetet e transportit publik dhe pasagjerë pa maska në automjetet private, të cilët nuk kishin lidhje familjare me drejtuesin e automjetit.

Për këto raste, shërbimet e Policisë  së Rendit dhe ato të Policisë Rrugore në të gjithë vendin kanë vendosur 522 masa administrative me vlerën 3.000 lekë secila.

Policia e Shtetit apelon që të gjithë qytetarët të vendosin maskat mbrojtëse, pronarët e lokaleve të respektojë protokollet e sigurisë dhe të mos kundërshtojnë urdhrin e punonjësve të Policisë, pasi Policia e Shtetit është në shërbim të qytetarëve, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e tyre, ndaj dhe është i rëndësishëm zbatimi i kësaj mase mbrojtëse sepse parandalon infektimin me COVID-19.

E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po zbatohet vendimi i ekspertëve që ndalon grumbullimin e më shumë se 10 personave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ambasadorja Kim apel Metës, Tushës dhe Ruçit: Gjykata Kushtetuese funksionale deri më 31 dhjetor