Lind bebja e parë nga mitra e transplantuar në Itali, foshnja 1.7 kg gëzon shëndet të plotë

Lind bebja e parë nga mitra e transplantuar në Itali, foshnja 1.7 kg gëzon shëndet të plotë

Foto ilustruese

Alessandra, vajza e gruas që bëri transplantin e parë të mitrës në Itali, lindi në javën e 24-t të shtatzënisë në një spital në Catania. Kjo është lindja e parë e këtij lloji në Itali dhe rasti i gjashtë në botë i një shtatzënie të suksesshme pas një transplanti nga një donator i vdekur.

Pacientja iu nënshtrua një operacioni cezarian pas komplikacioneve për shkak të Covid, ndërsa foshnja është mirë dhe peshon 1.7 kg.

Nëna, tashmë 31 vjeçe, ka lindur pa mitër për shkak të një patologjie, ndërsa dhuruesja është një 37-vjeçare, e cila vdiq nga arresti i papritur kardiak.

Prindërit e vogëlushes Alessandra kanë vendosur t'i japin vajzës emrin e gruas. Transplanti u krye në gusht 2020, në kohën e izolimit pandemik, në Qendrën e Spitalit Universitar të Katanias.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Rama: Në korrik të 2023-shit nis puna për portin e ri në Porto Romano, ftoj Kurtin më 12 dhjetor në prezantimin e madh të projektit

Rama: Në korrik të 2023-shit nis puna për portin e ri në Porto Romano, ftoj Kurtin më 12 dhjetor në prezantimin e madh të projektit