Gjiknuri me Veliajn në Kombinat: Bëjmë Unazën deri te sheshi 'Shqiponja' dhe rrugën Kashar-Rrogozhinë

Kombinati ishte ndalesa e radhës e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në vijim të turit të dëgjesave publike që në njësitë administrative të kryeqytetit.

I shoqëruar nga Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri dhe kryetarja e Partisë Socialiste për Tiranën, Blerina Gjylameti, Veliaj prezantoi disa nga ndërhyrjet që janë parashikuar për Kombinatin, në rrugë, në çerdhe dhe shkolla.

Më vjen mirë që disa gjëra i kemi prekur që në fillim, si rregullimi i çerdheve dhe kopshteve. Kemi ndërtuar shkollën e re “Betim Muço” dhe kemi në plan të ndërtojmë edhe një tjetër te zona e Astirit. Gjithashtu, ju falenderoj për mirëkuptimin sepse po punojmë te blloku i “Misto Mames”, e po ashtu edhe zona te “Musine Kokalari” po bëjmë bllokun tjetër, të cilat do t’i përfundojmë brenda verës.

Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë Tiranë

Ai u ndal edhe te çështja e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian, të cilat do e afrojnë vendin tonë më pranë familjes europiane. Veliaj kërkoi bashkëpunimin e të gjithëve për arritjen e këtij qëllimi madhor dhe theksoi se “t’i thuash popullit që unë nuk e dua Evropën meqë qeveris Edi Rama dhe Partia Socialiste, është tradhti kombëtare”.

Ata janë duke bërë një tradhti kombëtare, duke sharë vendin kudo jashtë. Ju e dini fare mirë se ka forca ekstremiste edhe në Hollandë, në Francë, kurse Anglinë sapo e nxorrën nga Bashkimi Evropian. Shumë prej këtyre deputetëve të huaj, kërkojnë një sebep, t’u vijë një shqiptar i opozitës e t’u japë një arsye që ata të votojnë kundra nesh. Kjo është tradhti kombëtare.

Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë Tiranë

Kryebashkiaku shprehu bindjen se drejtimin evropian dhe shpejtësinë që duan shqiptarët, e ofron vetëm Edi Rama dhe Partia Socialiste e Shqipërisë.

Një gjë nuk ka dyshim: Vetëm Partia Socialiste e çon Shqipërinë në Evropë. Nuk ka diskutim për këtë. A mundet që të ecim më shpejt? Patjetër, mund të kalojmë nga marshi i katërt në të pestin. A ka mundësi t’i bëjmë gjërat me më shumë cilësi? Patjetër, prandaj jemi këtu sot, të marrim vërejtje konkrete. Drejtimin evropian dhe shpejtësinë që duan shqiptarët, cilësinë e qeverisjes, e ofron vetëm Edi Rama dhe Partia Socialiste.

Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë Tiranë

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, deklaroi se Kombinati do të njohë një sërë investimesh të rëndësishme, si përfundimi i pjesës së mbetur të Unazës së Tiranës për të dalë në sheshin Shqiponja, si dhe ndërtimi i rrugës Kashar-Rrogozhinë.

“Shumë shpejt do të fillojmë edhe pjesën e mbetur të Unazës së Tiranës, për të dalë te sheshi Shqiponja. Një investim i rëndësishëm që do të shkojë rreth 60 milion euro për të lehtësuar trafikun. Jemi duke diskutuar edhe me partnerë privat për të bërë rrugën nga Kashari në Rrogozhinë”, u shpreh Gjiknuri, ndërsa lajmëroi një investim të rëndësishëm edhe në energji.

“Qeveria ka bërë ndërhyrjet e saj edhe në infrastrukturën energjetike. Këtu kemi bërë shumë investime në energji dhe së shpejti fillojmë një investim shumë të rëndësishëm prej 10 milion eurosh për zonën e Kombinatit. Është një nënstacion i ri elektrik dhe një pjesë e rrjetit elektrik i cili do të rinovohet totalisht”, tha Gjiknuri.

Kryetarja e PS për Tiranën, Blerina Gjylameti vlerësoi reformën e ndërmarrë për t’i rikthyer besimin shqiptarëve tek drejtësia. Gjylameti shprehu bindjen e plotë se kjo reformë do të mund të çlirohet nga marrja peng nga ata që çdo gjë e kanë bërë nisur nga interesat personale, dhe jo për të dhënë drejtësi.

Një reformë të cilën të gjithë bashkë e kemi pritur, për të patur drejtësi jo më sipas xhepit, por drejtësi sipas drejtësisë. Sot jemi të gjithë koshientë se çfarë ndodh me një pallat të drejtësisë, i cili çdo ditë e më shumë po lirohet nga ata të cilët e kanë mbajtur peng, që çdo gjë e kanë bërë për interesa personale dhe asnjëherë për t’u dhënë drejtësi atyre që e meritojnë atë.

Blerina Gjylameti, deputete e PS

/al.sp./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?

Komento