Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar

Lufta/ Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së! Kievi: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmut! Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar

Sulmi në Odesa dhe dronet e rrëzuara të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Nju Jork për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Pas Nju Jorkut, ai do të shkojë në Uashington ku do të pritet nga Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. 

Komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, Alexander Syrsky, tha se falë suksesit të forcave ukrainase, linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmutit. Ai gjithashtu tha se forcat e armatosura ruse kishin humbur disa nga njësitë më të mira në betejat e asaj zone, por situata në frontin lindor kishte mbetur ende e vështirë dhe se betejat ishin ende të ashpra.

Ushtria ruse mbrëmë sulmoi me raketa dhe me dronë "depot e municioneve të uraniumit të varfëruar dhe raketave të lundrimit "Storm Shadow" në Ukrainë, po ashtu edhe Ministria e Mbrojtjes deklaroi së fundmi se një ekip i marinës bullgare çaktivizoi një dron shpërthyes, i cili ishte i pari i gjetur ndonjëherë në territorin e tij, pasi u shfaq në një qytet të Detit të Zi. Një ekip specialistësh ushtarakë u dërguan në qytetin bregdetar të Tyulenov pas raportimit se një objekt i madh i ngjashëm me dron duket se ishte ngecur në shkëmbinj.

Pala ruse pretendon se ka kapur disa dronë ukrainas në Krimenë e aneksuar dhe në rajonet e Moskës, Belgorodit dhe Voronezhit.

“Dronët u kapën mbi zonat perëndimore, jugperëndimore, veriperëndimore dhe lindore të gadishullit të Krimesë, mbi rrethet Istra (perëndim) dhe Domodedovo (jug) të rajonit të Moskës dhe mbi rajonet Belgorod dhe Voronezh (jugperëndim) - specifikoi Ministria e Mbrojtjes në Telegram, pa specifikuar numrin e avionëve të shkatërruar dhe pa raportuar dëme apo viktima.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi do të takohet sot me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. Menjëherë pas kësaj, kreu i diplomacisë së Pekinit do të fluturojë drejt Rusisë për të marrë pjesë, me ftesë të Nikolaï Patrouchev, sekretar i Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse, në sesionin e 18-të të konsultimeve Rusi-Kinë për sigurinë strategjike.

Pala ukrainase raporton se forcat ruse nisën një sulm masiv kundër infrastrukturës civile në rajonin e Odessa të Ukrainës.

 "Që nga fillimi i ditës së sotme, pushtuesit rusë kanë nisur një sulm masiv raketor ajror duke përdorur raketa lundrimi dhe dronë kundër infrastrukturës civile të Odessa. Informacioni për pasojat e këtij sulmi terrorist aktualisht është duke u sqaruar"- thuhet në njoftim.

Në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:36
Zelensky mbërrin në Nju Jork për Asamblenë e OKB-së

1693237304_zz.jpg

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Nju Jork për të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. 

Pas Nju Jorkut, Zelensky do të shkojë në Uashington ku do të pritet nga Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov me shumë gjasa do ta gjejnë veten të ulur në të njëjtën tryezë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që po zhvillohet në Nju Jork. 

Ora 20:28
Gjermania njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

1695061680_gjern.jpg

Gjermania ka njoftuar se do të dërgojë një paketë të re ndihme në vlerë prej 400 milion € (345 milion £) në Ukrainë.

Paketa do të përfshijë municion shtesë, automjete mbrojtëse dhe sisteme të pastrimit të minave, citohet të ketë thënë ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius nga gazeta gjermane Bild.

Vendi planifikon gjithashtu të dërgojë veshje, si dhe gjeneratorë të energjisë elektrike dhe ngrohjes për dimrin e ardhshëm.

Pistorius tha se vendi ende nuk ka marrë një vendim nëse do të dërgojë raketa gjermane Taurus, një armë që Berlini ka sinjalizuar në të kaluarën se mund t’ia japë Kievit.

Ora 20:09
Komandanti i forcave tokësore ukrainase: Linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmutit

1695060543_ushtar.jpg

Komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, Alexander Syrsky, tha se falë suksesit të forcave ukrainase, linja mbrojtëse ruse u prish në drejtim të Bakhmutit.

Ai tha se forcat e armatosura ruse kishin humbur disa nga njësitë më të mira në betejat e asaj zone, por situata në frontin lindor kishte mbetur ende e vështirë dhe se betejat ishin ende të ashpra.

Kjo u citua nga kanali Telegram Military Media Cente.

"Falë suksesit të trupave tona, linja mbrojtëse e armikut u thye në drejtim të Bakhmutit. Rusët u përpoqën ta mbyllnin duke hedhur të gjitha rezervat e disponueshme në betejë. Forcat e armatosura ruse kanë humbur disa nga njësitë më të mira në betejat në atë zonë, por situata në frontin lindor mbetet e vështirë dhe betejat janë të ashpra”, tha Syrsky

Ai gjithashtu tha: "Moska nuk braktis përpjekjet për të rimarrë pozicionet e humbura drejt Kupiansk dhe Lyman”.

Ora 19:23
Ukraina sfidon Rusinë përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë

1695057815_gjyka.jpg

Moska dhe Kievi do të përballen nga sot në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), për arsye se Ukraina akuzon Rusinë për përdorimin e rremë të akuzave për gjenocid për të justifikuar pushtimin e saj.

Përfaqësuesit e dy vendeve do të paraqesin argumentet e tyre para gjyqtarëve në Pallatin e Paqes në Hagë, në një mosmarrëveshje mbi legjitimitetin e gjykatës më të lartë të OKB-së për të urdhëruar përfundimin e operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, justifikoi pjesërisht pushtimin e Ukrainës fqinje më 24 shkurt 2022 me akuza të pabaza për "gjenocid" të orkestruar nga Kievi në lindjen rusisht-folëse të Ukrainës. 

Dy ditë më vonë, më 26 shkurt 2022, Kievi iu drejtua Gjykatës, duke mohuar "kategorikisht" këtë pretendim dhe duke argumentuar se përdorimi i "gjenocidit" nga Rusia si pretekst është në kundërshtim me Konventën e OKB-së për Gjenocidin e vitit 1948.

Ora 18:59
Presidenti polak Duda: Polonia do të mbështesë sanksione të mëtejshme kundër Rusisë

1695056579_lks.jpg

Polonia do të mbështesë iniciativat ndërkombëtare për të rritur sanksionet kundër Rusisë përballë veprimeve të fundit të Moskës kundër Ukrainës në Detin Azov, tha të martën presidenti polak Andrzej Duda në Sofje, kryeqyteti i Bullgarisë.

Presidenti polak ka folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij bullgar, Rumen Radev.

Andrzej Duda tha se nuk kishte dyshim se Rusia ishte agresori në Ukrainë dhe se ajo "shkel ligjin ndërkombëtar dhe marrëveshjet Rusi-Ukrainë në lidhje me lundrimin në Detin Azov", raportojnë mediat e huaja.

"Është diçka që nuk mund të pranohet dhe Polonia nuk pajtohet plotësisht me veprime të tilla. Ne bëjmë thirrje për respektimin e ligjit ndërkombëtar. Marinarët ukrainas që janë kapur rob nga forcat ruse duhet të lirohen dhe, po ashtu, anijet që Rusia ka ndaluar duhet të kthehen në Ukrainë”, tha Andrzej Duda, duke apeluar për "rivendosjen e rendit dhe de-përshkallëzimin e konfliktit".

I pyetur nëse ai mbështet një regjim më të rreptë të sanksioneve kundër Rusisë për shkak të ngjarjeve të fundit, Andrzej Duda tha se Polonia "do të mbështesë iniciativa të tilla, pasi ne jemi gati të ndërmarrim pothuajse çdo veprim për t'i dhënë fund këtij konflikti".

"Njerëzit po vdesin, ka shqetësime të mëdha për sigurinë dhe nuk kam dyshim se duhet të bëjmë gjithçka për të zgjidhur çështjen”, tha Duda.

Andrzej Duda tha se ai dhe Rumen Radev nuk kanë dyshime se "duhen veprime të mëtejshme për t'i dhënë fund konfliktit që ka vazhduar që nga viti 2014, dhe si pikënisje kjo kërkon respektimin dhe zbatimin e marrëveshjeve të Minskut". Ai iu referua marrëveshjeve të ndërmjetësuara nga perëndimi për t'i dhënë fund konfliktit.

Presidenti bullgar tha se gjatë bisedimeve ai dhe Andrzej Duda kanë shprehur shqetësimin për përshkallëzimin e tensioneve në rajonin e Detit të Zi.

Presidenti bullgar kërkoi "kujdes, moderim dhe dialog dhe përmbajte nga përdorimi i forcës". Rumen Radev tha gjithashtu se është e rëndësishme për Bullgarinë që Rusia t'i kthejë anijet e sekuestruara ukrainase. 

"Për ne, si një vend i Detit të Zi, është e rëndësishme të parandalojmë çdo përshkallëzim të tensioneve”, tha Duda.

Presidenti bullgar tha gjithashtu se vendi i tij mund të shfrytëzojë përvojën e Polonisë në luftën kundër korrupsionit, përdorimin efikas të fondeve të BE-së dhe decentralizimin e qeverisjes vendore.

Të dy presidentët theksuan nevojën për reforma evropiane, veçanërisht në kuadrin e vendimit të Britanisë për t'u larguar nga BE. Kjo duhet të nxisë bllokun të prezantojë ndryshimet e nevojshme dhe të heqë idenë e një Evrope me shumë shpejtësi, e cila, sipas Andrzej Duda, do të ishte një lëvizje drejt shpërbërjes së bllokut.

Ora 18:44
Ministri i Bujqësisë italiane: Italia do kontribuojë në marrëveshjen e BE-së për hyrjen e grurit ukrainas

1695055447_lala.jpg

Ministri i Bujqësisë, Francesco Lollobrigida, në margjinat e Këshillit të Bujqësisë që po zhvillohet në Bruksel, tha se Italia ishte e gatshme të kontribuojë në përpjekjen e ndërmjetësuar në lidhje me qëndrimet për hyrjen e drithërave ukrainase në BE.

“Italia do të kontribuojë në përpjekjen për të ndërmjetësuar në lidhje me qëndrimet për hyrjen e drithërave ukrainase në BE, sepse besoj se është një element i unitetit evropian të mund të shmangim nga njëra anë mosinteresimin për dëmin e pësuar nga Shteti individual dhe nga ana tjetër, me sa duket, është egoizmi i mundshëm që shtetet mund të shohin të shfaqet”, tha Lollobrigida.

Ai gjithashtu tha se Italia dhe BE duhet të marrin parasysh dy çështje të rëndësishme: mbrojtjen e lirisë së Ukrainës nga agresioni rus dhe dëmin që mund të shkaktojë një proces i liberalizimit të tregut në disa fusha në dëm të disa sektorëve.

“Në këtë moment si Bashkimi Evropian duhet të jemi në gjendje të marrim parasysh dy çështje të rëndësishme: mbrojtjen e lirisë së Ukrainës nga agresioni rus, por edhe dëmin që mund të shkaktojë një proces i liberalizimit të tregut në disa fusha në dëm të disa sektorëve. Ekziston padyshim një dialektikë e hapur që nuk ka të bëjë vetëm me sektorin e bujqësisë, por me marrëdhëniet mes shteteve në përgjithësi”, tha Lollobrigida.

Ai saktësoi se "disa kombe në këtë konflikt kanë bërë gjithçka për të ndihmuar Ukrainën, ndoshta më shumë se të tjerët. Mendoj për Poloninë që e para ndihmoi refugjatët. Ishte një shembull solidariteti".

Ora 18:30
Putin: Ekonomia ruse i ka rezistuar presionit të paprecedentë perëndimor

1694512812_9823.jpg

Presidenti rus, Vladimir Putin theksoi të hënën se ekonomia e Rusisë i ka rezistuar presionit të jashtëm të paprecedentë nga Perëndimi. Lideri rus e përshkroi situatën ekonomike në vend si të qëndrueshme dhe të ekuilibruar ndërsa vlerësoi qëndrueshmërinë e saj, raporton CNN.

“Në përgjithësi, mund të themi se faza e rimëkëmbjes së ekonomisë ruse ka përfunduar. Ne i kemi përballuar presionit të jashtëm absolutisht të paprecedentë, sulmeve të sanksioneve të disa elitave qeverisëse në të ashtuquajturin bllokun perëndimor, disa elitave qeverisëse në vende individuale që ne i quajmë jomiqësore", tha Putin.

Putin zbuloi më tej se të ardhurat buxhetore të naftës dhe gazit në Korrik-Gusht pothuajse u rikuperuan në nivelet e vitit të kaluar dhe vazhduan të rriteshin në mënyrë aktive.

Kohët e fundit, Putin denoncoi fushatën e sanksioneve të Perëndimit në një samit ekonomik të mbajtur në Afrikën e Jugut. Perëndimi ka vendosur sanksione të rënda ndaj Moskës, duke synuar oligarkët, duke vendosur një kufi çmimi për naftën, duke ndaluar importet e naftës dhe arit rus, duke synuar pajisjet ushtarake dhe kufizuar eksportet e teknologjisë kryesore që ‘ushqejnë’ makinën e konsumit

Ora 17:16
Deputeti ukrainas akuzohet për tradhti të lartë, rrezikon deri në 15 vite burg

1695050281_uk.jpg

Një anëtar i parlamentit ukrainas është akuzuar për tradhti të lartë pas një hetimi nga shërbimi i sigurisë së vendit dhe zyra e prokurorit të përgjithshëm. 

Bazuar në gjetjet, deputeti i Popullit Nestor Shufrych është akuzuar për "veprimtari anti-ukrainase", duke përfshirë "përmbysjen e hapësirës së informacionit", raporton NewsSky

Sipas hetimit, Shufrych ka bashkëpunuar ngushtë dhe ka kryer udhëzime nga Volodymyr Sivkovych, i cili ishte një agjent i Moskës përgjegjës për "koordinimin e aseteve ruse në Ukrainë".

"Detyra kryesore e Shufrych ishte të përmbyste hapësirën e informacionit”, tha shërbimi i sigurisë në një deklaratë. 

Ai përhapi sistematikisht narrativat e rreme të Kremlinit se shteti ukrainas është "një entitet artificial", se Ukraina dhe Rusia "kanë një histori" dhe se ukrainasit dhe rusët janë "një popull", shtoi ai. 

Kjo vepër dënohet me burgim deri në 15 vite.

Ora 16:59
Kuleba: Rusia është një kërcënim për të gjithë

1695049195_kuleba.jpg

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, shkroi në X (ish Twitter), se Rusia është një kërcënim për të gjithë dhe jo vetëm për Ukrainën.

Kuleba tha se arsenali hibrid i luftës përfshin ndërhyrje në zgjedhje, hakerim, ryshfet, shantazh, sabotim, grusht shteti, atentate dhe mjete të tjera

Ai gjithashtu tha se ata duhet të mposhtin Rusinë, e cila tashmë është e dobët.

"Rusia e Putinit është një kërcënim për të gjithë, jo vetëm për Ukrainën. Pavarësisht nga distanca gjeografike. Arsenali i saj hibrid i luftës përfshin ndërhyrje në zgjedhje, hakerim, ryshfet, shantazh, sabotim, grusht shteti, atentate dhe mjete të tjera. Ne duhet ta mposhtim Rusinë tashmë e cila është e dobët”, shkroi Kuleba.

Ora 16:53
OKB: Zelensky dhe Lavrov në të njëjtën tryezë të mërkurën në margjinat e OKB-së

1695048816_.jbsadlk.jpg

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov me shumë gjasa do ta gjejnë veten të ulur në të njëjtën tryezë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që po zhvillohet në Nju Jork. 

Me rastin e samitit të Këshillit të Sigurimit për Ukrainën që do të mbahet mëngjesin e së mërkurës, ANSA mori konfirmimin për pjesëmarrjen e Lavrovit, ndërsa ai i Zelensky, i cili do të flasë nesër në debatin e përgjithshëm është pothuajse i sigurt.

Ora 16:14
Moska: Goditen depot e raketave të uraniumit të varfëruar në Ukrainë

1695046465_shadow.jpg

Ushtria ruse mbrëmë sulmoi me raketa dhe me dronë "depot e municioneve të uraniumit të varfëruar dhe raketave të lundrimit "Storm Shadow" në Ukrainë.

Kështu deklaroi ministri i Mbrojtjes i Moskës i cituar nga agjencitë ruse. 

Ministri shtoi se sulmet u kryen edhe kundër qendrave për "zbulimin radioteknik dhe për trajnimin e grupeve diversante", por nuk dha detaje se ku ndodheshin këto objektiva.

Ora 16:11
Bullgaria çaktivizon një dron shpërthyes në bregun e Detit të Zi

1695046302_dron.jpg

Një ekip i marinës bullgare çaktivizoi një dron shpërthyes, i cili ishte i pari i gjetur ndonjëherë në territorin e tij, pasi u shfaq në një qytet të Detit të Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. 

Një ekip specialistësh ushtarakë u dërgua në qytetin bregdetar të Tyulenov pas raportimit se një objekt i madh i ngjashëm me dron duket se ishte ngecur në shkëmbinj.

“Pas inspektimit, një predhë mortaja 82 mm u gjet e lidhur me mbetjet e një droni”, tha ministria në një deklaratë.

Ora 15:59
 Ukraina do të padisë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë për ndalimin e importit të grurit

1693498548_grure.jpg

Ukraina do të padisë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë për refuzimin e tyre ndaj heqjes së ndalimit të importit të grurit ukrainas.

Kështu deklaroi përfaqësuesi tregtar i Ukrainës Taras Kachka në një intervistë për Politico.

Kievi synon të padisë vendet e Organizatës Botërore të Tregtisë. 

"Unë mendoj se e gjithë bota duhet të shohë se si sillen vendet anëtare të BE-së ndaj partnerëve të tyre tregtarë dhe Bashkimit të tyre, sepse kjo mund të ndikojë edhe në shtetet e tjera, është e rëndësishme të tregohet se këto veprime janë ligjërisht të gabuara. Dhe kjo është arsyeja pse ne do të ndërmarrë veprime ligjore”, tha Kachka.

Ora 15:37
OKB: Nga fillimi i luftës, situata e të drejtave të njeriut në Rusi është përkeqësuar 'ndjeshëm'

1693582646_okbilirmeta.jpg

Situata e të drejtave të njeriut në Rusi është "përkeqësuar ndjeshëm" që kur Moska filloi një pushtim të plotë të Ukrainës vitin e kaluar. 

Raportuesja speciale e Kombeve të Bashkuara për situatën e të drejtave në vend, Mariana Katzarova, e denoncoi këtë në raportin e saj të parë për këtë temë. 

Ekspertja e OKB-së gjeti një "shtypje sistematike" të shoqërisë civile. 

"Situata e të drejtave të njeriut në Federatën Ruse është përkeqësuar ndjeshëm që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt 2022”, tha ajo.

Ora 15:34
Rusia i kërkon Gjykatës së Hagës të refuzojë padinë e ngritur nga Kievi

1695044035_hage.jpg

Rusia i ka kërkuar gjykatës më të lartë të OKB-së në Hagë të hedhë poshtë çështjen e Ukrainës si një "shpërdorim procesi". 

Kreu i ekipit ligjor të Moskës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Genadi Kuzmin, i tha panelit i cili përbëhej prej 16 gjyqtarësh se çështja e Ukrainës ishte e “pashpresë, e metë dhe në kundërshtim me jurisprudencën e gjatë të kësaj gjykate". 

Ai shtoi më tej se kërkesa e Ukrainës është “një shpërfillje e hapur për administrimin e duhur të drejtësisë dhe përbën një abuzim të procesit”.

Ora 15:26
Ambasadori rus në Vatikan: Papa dëshiron që misioni i kardinalit Zuppi të vazhdojë

1695043606_papa.jpg

Ambasadori i Rusisë në Vatikan, Ivan Soltanovsky, në një intervistë tha se gjatë një takimi që zhvilloi sot me Papa Françeskun, të cilit i dorëzoi letrat kredenciale, ai shprehu interesin për të vazhduar punën e kardinalit Matteo Zuppi për Ukrainën. 

Kështu raporton agjencia ruse e lajmeve, Ria Novosti në faqen e saj zyrtare në internet. Ambasadori rus raportoi gjithashtu se kishte diskutuar për çështje aktuale në agjendën ndërkombëtare, përfshirë situatën në Ukrainë, me Sekretarin e Shtetit të Vatikanit, kardinalin Pietro Parolin. 

Të premten, ministri i jashtëm rus, Sergej Lavrov, deklaroi se Zuppi do të udhëtojë sërish në Rusi, i cili po ashtu shtoi:

"Ne jemi të gatshëm të takojmë të gjithë”.

Ora 11:47
Shkarkohet zëvendësministrja e Mbrojtjes nga qeveria ukrainase

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, është shkarkuar nga posti i saj, së bashku me pesë zyrtarë të tjerë, ka konfirmuar qeveria e vendit.

Zonja Maliar ka qenë një figurë e shquar gjatë gjithë luftës, duke postuar përditësime të përditshme mbi përparimin e vendit në terren.

Ndërsa pesë zyrtarët e tjerë nuk janë emëruar ende, ata janë identifikuar si zëvendësministra të tjerë.

Qeveria nuk ka dhënë një arsye për shkarkimin e saj.

Megjithatë, kjo ka ardhur pasi Volodymyr Zelenskyy emëroi Rustem Umerov si ministër të ri të mbrojtjes të vendit në fillim të këtij muaji.

G.MO/S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Qëlloi efektivin që po e ndiqte me 2 plumba në bark, del para gjykatës Klered Bozhanaj

VIDEO/ Qëlloi efektivin që po e ndiqte me 2 plumba në bark, del para gjykatës Klered Bozhanaj