Lufta në Ukrainë/ Konferenca e Paqes në Zvicër, deklarata përfundimtare: Respektoni integritetin e Ukrainës

Lufta në Ukrainë/  Konferenca e Paqes në Zvicër, deklarata përfundimtare: Respektoni integritetin e Ukrainës

Zelensky në konferencën ndërkombëtare në Zvicër

Gjashtë të burgosurit e ISIS të mbajtur në burgun rus në rajonin e Rostovit që morën peng dy roje burgu u vranë. Forcat e rendit në Moskë bastisën objektin dhe qëlluan rrëmbyesit: pengjet nuk u lënduan. Ndërkohë, jo shumë larg Lucernit të Zvicrës, ka përfunduar samiti i paqes në të cilin marrin pjesë delegacione nga njëqind vende dhe organizata përveç Rusisë dhe Kinës.

Nga ana tjetër Donald Trump ka deklaruar se Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë. Pastaj kur të kthehet në shtëpi i duhen më shumë" para.

Ai përsëriti gjithashtu se po të kishte qenë në Shtëpinë e Bardhë, lufta në Ukrainë nuk do të kishte ndodhur kurrë.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:15
Von der Leyen: Askush nuk do t'i pranonte kushtet e Putinit për paqe

Foto: Ursula von der Leyen

"Asnjë vend nuk do t'i pranonte kurrë kushtet e turpshme të Putinit. Rruga drejt paqes së vërtetë kërkon vendosmëri, në fund do të jetë në dorën e Ukrainës që të vendosë kushtet e një paqeje të drejtë. Unë i kërkoj Rusisë të dëgjojë zërin e komunitetit ndërkombëtar."

 Kështu tha në fund të samitit të paqes presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Ora 15:01
Zelensky: Ne tashmë po punojmë për një samit të dytë të armëpushimit

Foto: Volodymyr Zelensky

“Ne jemi në luftë, nuk kemi kohë, puna për samitin e ardhshëm duhet të zgjasë me muaj, jo me vite. Kështu tha Volodymyr Zelensky në fund të samitit, duke specifikuar se tashmë kishte propozuar krijimin e “grupeve të punës”.

“Kur të jemi gati, do të ketë një samit të ri dhe disa vende tashmë kanë ofruar ta presin atë.”

Ora 14:41
Konferenca e Paqes në Zvicër, deklarata përfundimtare: Respektoni integritetin e Ukrainës

Foto: Liderët pjesëmarrës në samitin e paqes për Ukrainën

Dhjetra vende që morën pjesë në samitin e paqes për Ukrainën, të mbajtur në Zvicër, thanë sot se "integriteti territorial" i Kievit duhet të respektohet dhe se "dialogu midis të gjitha palëve" do të ishte i nevojshëm për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme.

"Ne besojmë se arritja e paqes kërkon përfshirje dhe dialog midis të gjitha palëve," thuhet në një deklaratë përfundimtare, të mbështetur nga shumica dërrmuese e më shumë se 90 vendeve që morën pjesë në forum.

 Dokumenti ripohoi gjithashtu angazhimin për "integritetin territorial të të gjitha shteteve, përfshirë Ukrainën".

Ndërkohë që shumë vende kyçe në Jugun Global si Arabia Saudite, Meksika, India, Brazili, Afrika e Jugut, Indonezia - nuk nënshkruan deklaratën përfundimtare të samitit të paqes të Lucernit.

Ora 12:41
Norvegjia do t'i japë Kievit ndihmë për riparimin e infrastrukturës energjetike

Foto: Jonas Gahr Store

Norvegjia është zotuar se do t'i japë Ukrainës 1.1 miliardë korona (103 milionë dollarë) për ta ndihmuar atë të riparojë infrastrukturën e saj energjetike dhe të sigurojë furnizimin me energji elektrike të vendit përpara dimrit të ardhshëm.

“Rusia po kryen sulme masive dhe sistematike për të paralizuar rrjetin elektrik, por ukrainasit po punojnë ditë e natë për të ruajtur furnizimin thelbësor të popullsisë me energji elektrike”, tha kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store, në një deklaratë për shtyp.

Sipas vlerësimeve të fundit nga qeveria ukrainase, bombardimet ruse të infrastrukturës energjetike të vendit kanë përgjysmuar prodhimin e energjisë elektrike në vend që nga dimri i kaluar.

"Ne jemi duke diskutuar intensivisht me Ukrainën se si t'i përdorim këto fonde në mënyrën më efektive. Vetë ukrainasit janë në pozitën më të mirë për të ditur se çfarë nevojitet," shtoi Store, duke nënvizuar se është e rëndësishme të fillohet riparimi i infrastrukturës përpara mbërritjes së dimrit.

Ora 11:30
Rostov, robërit e ISIS-it u vranë dhe pengjet u liruan

Foto: Oficerët që u morën peng nga ISIS,16 qershor 2024

Të paktën dy nga gjashtë të burgosurit e ISIS që morën peng dy roje burgu rusë në një qendër paraburgimi në rajonin jugor të Rostovit janë vrarë nga forcat speciale ruse. Lajmin e bën të ditur agjencia e lajmeve ruse Interfax.

Ndërsa dy oficerët e burgut u liruan dhe nuk u lënduan.

Ora 10:14
Rostov, dy roje burgu merren peng nga të burgosurit e ISIS (VIDEO)

 

Dy oficerë burgu janë marrë peng nga anëtarët e organizatës xhihadiste të Shtetit Islamik në një qendër paraburgimi në rajonin Rostov të Rusisë jugore. Lajmin e kanë bërë të ditur shërbimet e burgjeve.

“Të pandehurit e mbajtur në njërën nga qelitë e qendrës së paraburgimit të Rajonit të Rostovit morën peng dy punonjës të burgut”, thanë ata në një deklaratë për shtyp.

Sipas një burimi ligjzbatues të cituar nga Tass , në mesin e rrëmbyesve ka anëtarë të ISIS të cilët duhet të paraqiten në gjykatë me akuzën e "terrorizmit".

“Kreu i Drejtorisë kryesore të Shërbimit Federal të Ndëshkimit të Rusisë ndodhet në vendngjarje bashkë me përfaqësues të agjencive ndërvepruese të zbatimit të ligjit dhe zyrës së prokurorit”, thuhet në një deklaratë.

Sipas departamentit, negociatat janë duke u zhvilluar për lirimin e pengjeve.

“Institucioni po funksionon normalisht, situata është nën kontroll”, shtoi Shërbimi Federal i Ndëshkimit.

Rusia ka qenë vazhdimisht shënjestër e sulmeve të pretenduara nga organizata xhihadiste: e fundit daton në 22 mars kur disa njerëz të armatosur hapën zjarr në një sallë koncertesh pranë Moskës, duke vrarë të paktën 144 njerëz dhe duke plagosur qindra të tjerë.

Të burgosurit e ISIS-it që morën peng dy roje në qendrën e paraburgimit në rajonin e Rostovit janë të armatosur me thika. Kështu ka shkruar agjencia Interfax e cila thotë se të burgosurit kanë kërkuar të kenë një makinë dhe të mund të dalin lirisht nga burgu.

"Një grup prej gjashtë të burgosurish që morën peng dy punonjës kërkuan t'u siguronin një makinë dhe të largoheshin lirshëm nga qendra e paraburgimit. Si përgjigje, ata premtuan lirimin e pengjeve. Negociatat janë në vazhdim".

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg

1/3 e listës së deputetëve e mbyllur, ironizon Sefa: Do shtohen bluzat ‘Free Berisha’ në treg