Luftoi për vendin deri në frymën e fundit, vritet mjekja dhe ushtarja ukrainase në Mariupol: Mos t’ju vijë keq për mua, bëra detyrën

 

 

Olena Kushnir, një ushtare dhe doktoresh e Gardës Kombëtare të Ukrainës, luftoi deri në frymën e fundit për lirinë e vendit të saj. Ajo humbi jetë ditën Pashkëve në një betejë në Mariupol.

Vajza ukrainase kishte humbur të shoqin vetëm pak ditë më parë se të vritej, por fatmirëssht arrit të shpëtonte djalin.

Një muaj më parë Olena kishte regjistruar një video në të cilën ajo tregonte situatën në Mariupol’, duke kërkuar ndihmë nga perëndimi.

“Mos t’ju vijë keq, unë jam një mjeke, një luftëtare, unë jam ukrainase, unë po bej detyrën time.”

Në videon, e xhiruar në një strehë sekrete dhe e shënjestruar nga propaganda ruse, Olena shfaqej me uniformë ushtarake dhe kërkonte me këmbëngulje evakuimin e Mariupolit “duke kërkuar ilaçe për popullatën, ndihmë për të plagosurit dhe varrim të denjë për të viktimat”.

“Në Mariupol ka ende njerëz, janë në bodrume dhe kanë nevojë për gjithçka. Nëse nuk doni të shpëtoni Mariupolin, ju lutem mbroni qytetarët. Ne nuk duam të jemi heronj dhe dëshmorë, nuk mund të thoni se nuk e dinit, sepse e keni ditur dhe keni pasur mundësi të merrni masa dhe të veproni”.


Lajmi kryesor:

Biden thirrje aleatëve: Sanksione të reja dhe izolim të Rusisë! Moska propozon armëpushim në fabrikën e çelikut! Bombardohet një spital afër Mariupolit, 300 njerëz nën rrënoja


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Nesër ndeshja Partizani-Tirana, ja rrugët që do të bllokohen

Nesër ndeshja Partizani-Tirana, ja rrugët që do të bllokohen