‘Lule Ciani’ bima e rrallë mjekësore që kultivohet në Kukës, fermeri me perspektivë për të zgjeruar parcelën! ‘Pengesë’, mungesa e fuqisë punëtore

Në Shtiqën të Kukësit prej dy vitesh kultivohet një bimë e rrallë por shumë e kërkuar për mjekësinë dhe industrinë kozmetike, Lule Ciani. Fermerët e Kukësit veçojnë kërkesën e lartë për këtë bimë, por edhe mundin e madh për ta rritur atë.

Në Shtiqën të Kukësit prej dy vitesh kultivohet një bimë e rrallë por shumë e kërkuar për mjekësinë dhe industrinë kozmetike, Lule Ciani. Fermerët e Kukësit veçojnë kërkesën e lartë për këtë bimë, por edhe mundin e madh për ta rritur ata. Mungesa e fuqisë punëtore është shqetësimi kryesor i fermerëve. Në Kukës kultivohet një bimë e rrallë, me vlera kurative për njeriun që quhet Lule Ciani. Kjo bimë konsiderohet si një antioksidant, por që kërkohet shumë nga industria kozmetike, prej dy vitesh atë e kultivojnë fermerët në fshatin Shtiqen të Kukësit.

Gazmend Koldashi është ndër fermerët e parë ka mbjellë sipërfaqe të mëdha toke me Cian. Ai tregon se vlera e kësaj bime në treg është e lartë, por po aq, edhe mundi për ta rritur.

‘Unë jam për herë të dytë në kultivimin e bimës së cianit të kaltër dhe të kuq. Viti i kaluar ishte një eksperiencë për herë të parë, këtë vit kemi bërë shumë mund dhe shpenzime për të arritur prodhimin.’-- - u shpreh fermeri Gazmend Koldashi.

Dëshira e fermerit Koldashi është ta zgjerojë parcelën për ta hedhur produktin në treg, por ajo që e ka penguar deri më sot është mungesa e fuqisë punëtore.

‘Për vaditjen kemi marrë një sistem turk për vaditjen e këtyre bimëve sepse kanë një procedurë të veçantë. Deri diku jemi të kënaqur për prodhimin dhe vjeljen, por jemi pak me probleme me mungesën e fuqisë punëtore. Ka kosto për këtë pjesë sepse është pak e vështirë për ta bërë në këtë zonë”- tha fermeri Gazmend Koldashi.

Kukësi shquhet për mbjelljen e bimëve të egra mjekësore, kohët e fundit fermerët u orientuan drejt kultivimit edhe të bimës së sherbelës.

1661454054_Sequence03.00180100.Still055.jpg

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Berisha e Meta do e arrijnë qëllimin me protestën e 6 dhjetorit×

Lajmi i fundit

Steinmeier në Tiranë: Gjermania në krah të Shqipërisë, do iu mbështesim në rrugëtimin europian

Steinmeier në Tiranë: Gjermania në krah të Shqipërisë, do iu mbështesim në rrugëtimin europian