Macron i jep Zelenskyt medaljen e Nderit të Francës

Macron i jep Zelenskyt medaljen e Nderit të Francës

Presidenti ukrainas Zelensky dhe presidenti francez Macron

1675892102_fghbn.JPG

Presidenti francez Emmanuel Macron i dhuroi Zelenskyt medaljen e Kryqit të Madh të Legjionit të Nderit pas takimit në pallatin presidencial francez të enjten, një veprim që Macron tha se kishte për qëllim të tregonte vlerësimin e pamasë të Francës për trimërinë e Ukrainës që kur Rusia e pushtoi atë një vit. më parë.

Disa ligjvënës dhe aktivistë francezë i kanë bërë thirrje Macronit të anulojë çmimin që i ka dhënë  Putinit për shkak të luftës. Macron nuk e përjashtoi mundësinë e heqjes së çmimit të nderit të  Putinit të dhënë nga presidenti i atëhershëm Zhak Shirak në 2006.

Macron u tha gazetarëve të premten se një vendim i tillë "ka kuptim serioz dhe duhet të merret në momentin e duhur.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Raketat ruse kalojnë në hapësirën ajrore moldave dhe rumune! Dorëhiqet kryeministrja në Moldavi


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Shkatërrimi i digës në Ukrainë, kur sulmet ndaj infrastrukturës civile përbëjnë krime lufte?

Shkatërrimi i digës në Ukrainë, kur sulmet ndaj infrastrukturës civile përbëjnë krime lufte?