‘Magjistari’ i parave Shkëlzen Berisha dha apartamentin e tij me qira 4 mijë €/muaj, vetë mori vilë në Farkë e zyrë për 1.4 mijë €/muaj, zbulohet klienti i dytë

Përpos klientëve të aktivitetit si sekser, kredisë 1.8 milionë euro për të blerë disa prona pranë Gërdecit dhe burimit të 1.9 milionë eurove për të blerë disa impiante dhe makineri për kompaninë e tij ‘Logal’ në vitin 2018, një tjetër dyshim ngrihet mbi mënyrën se si është pasuruar Shkëlzen Berisha.

Në vitin 2013, Shkëlzeni deklaron blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 198 m2, së bashku me një parking, tek ETC në Tiranë, me vlerë 346 mijë euro. Për të blerë këtë apartament, i biri i Sali Berishës thotë se ka marrë një kredi 277 mijë euro me interes 6.5 % si dhe 69 mijë euro i ka paguar përmes një llogarie private të tij.

Kredinë 277 mijë euro, Shkëlzeni e shleu në 2 shkurt të vitit 2016, pra në më pak 3 vjet. Ndërkaq, Shkëlzen Berisha, deklaron se apartamentin në katin e 9 tek ETC, e ka dhënë me qira për 4 mijë euro në muaj. Gjatë vitit 2013 deklaron 31 mijë euro të ardhura nga qiraja.

Në vitin 2014 deklaron 55 mijë euro të ardhura nga qiraja si dhe vitin 2015 47 mijë euro. Në një kohë kur apartamentin 198 m2 thotë se ka dhënë me qira 4 mijë euro në muaj, vetë Shkëlzeni deklaron se ka marrë një zyrë me qira për 400 euro në muaj. Po ashtu, Shkëlzen Berisha deklaron se ka marrë një shtëpi në Farkë për 1 mijë euro qira në muaj.

Pra, për zyrën e tij bashkë me shtëpinë paguan 1.4 mijë euro në muaj, ndërsa apartamentin pretendon se ka lënë me qira për 4 mijë euro në muaj, një shifër jashtë realitetit. 7 vite më vonë, sot, banesat më të shtrenjta në Tiranë, konkretisht për një vilë në kompleksin ‘Long Hill’, qiraja varion nga 2 mijë deri në 3 mijë euro. Vetë Shkëlzeni e tregon këtë, pasi ka marrë një vilë me qira në Farkë për 1 mijë euro në muaj.

Ndërkaq, në deklaratën e pasurisë për vitin 2016, Shkëlzen Berisha deklaron se në 9 dhjetor të vitit 2015 ka shitur një pasuri të paluajtshme për 600 mijë euro. Në dokumentin e pasurisë nuk jepet asnjë e dhënë se çfarë pasurie të paluajtshme me vlerë më shumë se një gjysmë milionë euro posedonte Shkëlzen Berisha, por Shqiptarja.com mëson se bëhet fjalë pikërisht për apartamentin tek ETC. Siç konfirmon kjo kontratë, Shkëlzen Berisha, apartamentin dhe një garazh që i kishte blerë në 2013 për 346 mijë euro tek ETC, ia shet Myftar Lumeshit për 600 mijë euro.

Lumeshi, i lindur në Tropojë, është emër i njohur në PD, pasi ka qenë shoqërues i kupolës së PD-së para viteve 2000, ndërsa Sali Berisha e mbante afër si mburojë në PD. Lumeshi është përmendur nga socialistë edhe për biznesin e tij të dyshimtë në lojërat e fatit. Lumeshi është emri i dytë i zbuluar si klient i Shkëlzenit në shitblerjen e pasurive të paluajtshme. Një tjetër klient i Shkëlzenit ishte biznesmeni pranë PD, Ilir Karçini, i dënuar pasi kishte porositur killerin, Julian Sinani, për të vrarë biznesmenin tjetër Piro Bare. 

Kontrat e Shkëlzen Berishës me Myftar Lumeshin ku i shet apartamentin 

Kontrata e Shkëlzen Berishës me Myftar Lumeshin ku i shet apartamentin 

Kontrata e Shkëlzen Berishës me Myftar Lumeshin ku i shet apartamentin 

Kontrata e Shkëlzen Berishës me Myftar Lumeshin ku i shet apartamentin 

( Kliko këtu për të lexuar deklaratën e pasurisë së Shkëlzen Berishës ku figuron marrja me qira e banesës në Farkë)

( Kliko këtu për të lexuar deklaratën e pasurisë së Shkëlzen Berishës ku figuron blerja e apartamentit )

( Kliko këtu për të lexuar deklaratën e pasurisë së Shkëlzen Berishës ku figuron shitja e apartamentit )

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mbrojtja e territorit, ju duket i drejtë dënimi deri ne 15 vite burg për ata që ndërtojnë pa leje?

Komento

Komente

 • QENI BASTARD XEN SHËMTYRA: 29/07/2020 16:41

  KUSH ĒSHTË AI SHQIPTAR QË DO VAZHDOJ TË VOZOJ PARTIN QENEF PD. KJO PARTI KURVASH E KRIMINEL HAJDUTVE DUHET SHKRIR. NË TË KUNDËRTËN SHQIPTARËT VETËM SHERIN DO TI SHIKOJN. MJER KOMBI SHWIPTAR ME TË TILLA MONSTRA SI QENI I BIRI QENIT 400 BREZASH XEN WC.

  Përgjigju
 • ed tironci: 29/07/2020 12:26

  keto jane fakte...futeni mrena me gjithe arminen...ne rec..kurse salen cojeni ne elbasan...

  Përgjigju
 • Karadakliu: 29/07/2020 11:27

  Gjak perzier i trefisht jeni bere,ashtu edhe krimet me klanin familjar dhe partiak qe sollet shqipt aret deri ne skaj te ekzistences.bete Shqiperin kaos me droge e vjedhje deri ne t radhti te vendit dhe popullit shqiptar.E i kenim trefishuar,hajdutri,vrasje dhe krime te ndryshme ekonomike.Nese ligjit i hikni,ndeshkimit moral e kombetar,Historia ju ndeshkon me mallkim te popullit.

  Përgjigju
 • A. N.: 29/07/2020 10:27

  Magjistare si puna e ketij kemi plot. Jemi bere vendi i David Copperfildave me te vetmin ndryshim qe ai te pakten pati Schifferin per krahu, ndersa keta kane gjithfare baxhellash.

  Përgjigju
 • taksa e baneses: 29/07/2020 09:16

  Te pakten o gazetare ate qe nuk ben prokuroria beheni Ju, shihni a ka paguar tatimin ne burim ne masen 15 % ndaj te ardhurave te realizuara nga qiraja e banesave qe kane ne pronesi, ne se e ka anashkaluar kete problemi eshte i qarte evazion fiskal dhe denohet sipas ligjit.

  Përgjigju
  • Taulant: 29/07/2020 09:36

   Ore pagesen e tatimit ne burim ben ai se e ka minimalen per ta bere per te justifikuar shumat qe qarkullon, por ky qarkullimi i parave ne kete forme me keto blerje dhe shitje pasurish me vlera stratosferike eshte pastrim i kulluar parash te pista. Tjeterkush ne vend, pervec ketij dhe llojit te Adriatik Llalles, nuk ka mundesi ta bej me kaq lehtesi pa iu vene pas gjithe shteti. Dhe me ironikja qe partia dhe mediat e ketij bastardi dhe bir bastardi bejne politike kur institucionet nderkombetare bejne ndonje raport kritik per Shqiperine ne fushen e pastrimit te parave.

 • Bejkush: 29/07/2020 08:46

  Ku eshte FSHYER HALABAKU Arben Kraja i SPAK ?!?!?!?!?!?!?!??? Apo po merret me HAJDUTËT ORDINERË të XHEPAVE ????? USA , DASH , FBI , të ARRESTOJNË KATICA JANEVËN e Shqipërisë (Arben Krajën e MALLKUAR) , dhe ta bëjnë SHEMBULL , për ZVARRANIKËT e tjerë Prokurorë , PA SHTYLLË KURRIZORE ! Arben HAJDUT Kraja , eshte KOKA e KRIMIT té ORGANIZUAR , TRAFIQEVE , dhe LLOJ LLOJ PALIGJSHMËRIE tjetër në Shqipëri !⚖⚖⚖ F U C K Arben Kraja

  Përgjigju
 • Taulant: 29/07/2020 08:40

  Plehrat qe bejne moral.

  Përgjigju
 • Iris: 29/07/2020 03:44

  Uau,Tirana e Shqiperise,Tirana me probleme per uje,drita,siguri I paska qirate 3000-4000 euro sikur eshte San Franchisko ?! Lulezoka matrapazlleku dhe makuteria aty.

  Përgjigju
  • Alban: 29/07/2020 10:03

   Është për tu habitur kur thonë se nuk kemi për të ngrënë

 • Xeni: 29/07/2020 00:34

  Ky duket qe nga buzet (qe i ka si Vucici) qe eshte rrace serbi...

  Përgjigju
 • Bledi: 29/07/2020 00:24

  I lumt atij. Gjithe do donim te ishim ne vend te tij. Nuk eshte me inat eshte me fat

  Përgjigju
 • Bobi: 28/07/2020 23:57

  ne komentojme ketu e zeni shkerdheni berishovici pret paret me gershon. Vari k... ku jetojme. O zeni shkerdheni, te shkaperdhefsha arminen

  Përgjigju
 • bankier: 28/07/2020 21:08

  Ky eshte nje supèer skandal. E kuptoni ca do ishte bo nese keto shpenzime dhe levizje pasurore ti kishte bere Olsi Rama apo Gregu. Sala e kishte djeg Shqiperine. E kuptoni sa pis lujajne jo vetem keto hajna, por edhe te gjithe ata muter qq duan dhe luftojne per te sjelle ne pushtet keto ndyresira qe nuk i ka pare ndonjeher dheu. Bejeni vete listen e njerezve publike qe duan kthimin e ketyre ne pushtet. Ju shikojeni vete se cfare kane bere. Ja dine te gjitha me rrenje dhe dhemballe. §Njerezit qe punojne neper banka skandalizohen nga levizjet e ketyre dhe nga pislliqet e disa shefave ne banka. Ata kerkojne qime per njereszot hallexhinj dhe bejne pislliqe me keto. Kur do ti vije fundi!!!!?????

  Përgjigju
 • Lali: 28/07/2020 21:01

  Jane paret e Saliut nuk e kuptoni? Saliu e k shtepine te pallati Ulajt dhe zyren te pallati Bashkim Ulajt. Po ca ka dhene Saliu qe Ulaj i ka dhene te pakten keto qe shofim ne Shtepi dhe zyre? Hahhaha i ka dhene llokma gjigande nga trupi i Shqiperise. Po Etc kush e ka ndertu? Tan Dulaku tarallaku i jep hyrje Xen peshkaqenit dje babi i Xenit i jep llokma te tjera te Shqiperise. Psh San pietron etj etj. I di gjithe dynjaja keto vetem Ed Drama dhe Spak nuk i sheh

  Përgjigju
 • Sulo: 28/07/2020 20:55

  Sa ma budall aq ma i menqur,sa me kriminel aq me i avansuar nga shteti.Pas çdo pasurimi të shpejt,fshihet një krim i madh.

  Përgjigju
 • Torino: 28/07/2020 20:09

  Edhe kete rradhe do kaloje.ca gazeta kane ca dite qe shkruajne.Sa te behet pazari i rradhes e sdo degjojme me per kete histori.Akoma se keni kuptuar qe cudia me e madre tre dite zgjat(pra edhe neser)

  Përgjigju
 • Ariaristidh Himara: 28/07/2020 19:29

  Myftar Lumeshi eshte vellai i Rasim Lumeshit, te cilin e vrau Shota Haklaj ne mes te Tropojes ne prill te vitit 2002. Kane pasur hotel Shkelzenin ne Fier. Femijet e te dyve jane ne Hamburg te Gjermanise, dhe Myftari ka qene bashkepronar me Zen Berishen ne Apex. Myftqri eshte Mik Shtepie i Sali Berishes.

  Përgjigju
  • emy: 28/07/2020 23:28

   ai ka vrar xhaxhain e vet per prona ne tropoje.

  • Fieri: 28/07/2020 21:26

   Myftari eshte nje robqir po si nuk doli ndonjeri ti fuste nje plumb bydhes..lapanjosit

  • Pjeter: 28/07/2020 20:44

   Ky eshte rrace serbi,e ka ne gjen urrejtjen per shqiptaret,ky mendon vetem si te beje pasuri,dhe ne te njejten kohe duke shkatertuar ç'do gje te shqiptareve.Mbani mend po nuk shkoi ne Serbi tek dajat te kerkoje strehim politik ky.

 • Lush berbali: 28/07/2020 19:03

  Pse mundoheni kot ? Kaq pasuri sa ka Shkelzeni i ka nje ish-kryetar komune... Ne fund te fundit ky eshte djali i politikanit me te forte qe ka pase Shqiperia pas Enver Hoxbes. Sa leku hyri ne kete vend per 30 vite !!! Per 30 vite Enveri e kishte ndertuar Shqiperine te pakten. Keta e ropen ate qe la Enveri dhe ate qe solli bota. I gezofshin pronat ! I gezofte dhe SPAKU rrogat !

  Përgjigju
 • Ceno: 28/07/2020 18:54

  Ku është SPAK Putana ????!! Alkapone VRAU 100 NJERËZ në USA , dhe kishte Trafik Prostitucioni dhe NUK i gjenin dot Provat , por kur e KAPËN me EVAZION FISKAL , dhe MOS PAGIM të TAKSAVE , e RRASËN brenda 30 e ca VJET në BURG , FBIja , dhe atje VDIQ , si QEN në BURG , NUK doli më i GJALLË , kurse DOBIÇAT e POLITIKËS së HAJDUTËVE këto 30 VJET kanë bërë NJËZET FISHIN e KRRIMIVE , që bëri ALKAPONE dhe NUK po ju HYN GJEMB në Këmbë !!!! PSE ? Sepse SPAK KURVA NUK bën PUNËN ,për të CILËN PAGUHET , bashkë me 20 KËLYSHËT PROKURORË FRIKACAKË të Arben Krajës !!!! TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP TURP dhe FAQJA e ZEZË për këtë PROKURORI SKANDALOZE , që meren me Hajdutë Super Marketesh !!!⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖⚖

  Përgjigju
 • Budalla jam di te dhjes vete: 28/07/2020 18:53

  Po ca lesh spaku apo prokurorie kemi ne. Me copa gazete apo me dyshime leshi jane areestuar njerez ky me fakte dhe spo i nis asnje procedim. Turp dhe e bukura e di kush eshte qe te gjithe j lexojne eshe lajmet edhe mesazhet dhe reagimet e askush se rruan ose SJA MBAN ASKUJTTTTT

  Përgjigju
 • ERP: 28/07/2020 18:42

  Vazhdoni avash avash me SPAK e BKH. Ky paraziti vazhdon te tallet me ne.

  Përgjigju
 • Byroja: 28/07/2020 18:38

  Berisha thoshte se eshte budalla, por nuk qenka edhe aq budalla

  Përgjigju
 • Eri: 28/07/2020 18:34

  Keto fakte jane nje prove per SPAK, cdo dite qe kalon pa arresruar lumesh trafikanrin dhe zenin e parave te zeza, eshte skandal

  Përgjigju
 • Sandri: 28/07/2020 18:26

  Po shtepia gjigande teTEG, sa nje miliarder amerikan do tia kishte zili. Dhe ky eshte pa shkolle e zanat. Ka profesion administrimin e parave te fshehura dhe te lara ne lavatricen e korrupsionit.

  Përgjigju
 • SPAK: 28/07/2020 18:10

  Jane manovra te trasha qe e qojne ne burg. Nuk i ha njeri keto levizje. Ka pastruar para ne menyre te paster.

  Përgjigju
 • lisi: 28/07/2020 18:09

  Pastrim parash te berishes dhe lumeshit dite per diell! Lumeshi duhet te hetohet jo vetem per pastrim parash dhe trafiqeve te paligjshme por per sponsor dhe porosites te disa vrasjeve ne Tropoje!

  Përgjigju
 • Koli: 28/07/2020 18:08

  Shume bukur qerratai, vete i merr me qira me cmim normal, ndersa ato qe i ka i jem tre here me shume. Nuk eshte aq budalla sa thote Berisha.

  Përgjigju
 • Vetingu: 28/07/2020 18:07

  Me gjithe keto fakte, nuk kuptohet se pse nuk nisin hetimet per pastrim parash. Ose prokuroria te beje nje pyetje te thjshte, kush qenka ai qe paguan 4 mije euro per qira ne pallat?! Apartament eshte, nuk eshte vile. Dhe eshte ne katin e 9. A jane ne vete organet e drejtesise apo jo?!

  Përgjigju
 • Deni: 28/07/2020 18:05

  Po ca misteri ka ketu, ai ka pastruar hapur para. Kush eshte ai budalla qe paguan 47 mije euro ne vit per qira tek nje apartament! Kush eshte ai budalla?!

  Përgjigju
 • Tropojani: 28/07/2020 18:03

  Me LEKET QE i VODHI BABAI I TIJ KY SHET E BLEN SHTEPI,,SE KU I GJETI PARET KY KAPSOLL,,ME ATO LEKE BENE VILEN NE GJIRIN E LALEZIT NJESOJ SI META,,,,spaku mr keta te merret...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Si më ndodhi kjo?' Ja pse mund të prekeni nga COVID-19, edhe pasi jeni vaksinuar