Marrëveshja për pensionet me Bullgarinë, albanologu bullgar për Report Tv: Do të lidhë më shumë ekonomikisht dy vendet dhe afron Shqipërinë drejt BE

Anton Panchev, gazetar dhe albanolog bullgar në një lidhje me Skype për Report Tv ka folur rreth marrëveshjes Shqipëri-Bullgari për njohjen e pensioneve.  I ftuar në ‘Studio Live’ të gazetarit Arbër Hitaj në Report Tv, Panchev tha se kjo marrëveshje do të rrisë edhe më shumë marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Shqipëria do të jetë vend anëtar i Bashkimit Evropian dhe sigurisht edhe kjo marrëveshje është në kuadër të reformave dhe përshtatjes së legjislacionit me Unionin dhe vendet e BE. Nga ana praktike nuk është se ka shumë vlerë për shkak se pak shqiptare jetojnë dhe punojnë në Bullgari dhe pak bullgar punojnë në Shqipëri. Për edhe sikur një rast të ishte, janë disa qindra, është një marrëveshje e mirë. Është edhe një marrëveshje që do të ndihmojë edhe më shumë lidhjet ekonomike mes dy vendeve tona. Kontaktet ekonomike do të thellohen dhe do të kemi nevojë për marrëveshje të tjera, në fushat ekonomike dhe sociale”, tha Panchev.

Gazetari bullgar foli edhe për situatën politike në vendin e tij, ku të dielën pritet të zhvillohen zgjedhjet e pesta të përgjithshme brenda 2 viteve.

“Për herë të pestë në 2 vite në Bullgari mbahen zgjedhjet. Kemi një destabilitet politik. Edhe e diela pritet të mos prodhojë një qeveri stabile. Palët dhe kampet kanë shumë urrejtje dhe konflikt mes tyre dhe pa kompromise të mëdha vështire se do të ketë qeveri të destabilizuar. Përqindja e pjesëmarrjes në zgjedhje ka qenë në rënie, njerëzit nuk kanë besim. Ka pasur edhe shumë zëra për të ndryshuar sistemin politike, nga një republike parlamentare në një republike presidenciale”, tha në intervistën për Report Tv Anton Panchev, gazetar dhe albanolog bullgar.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Zelensky uron ushtarët ukrainas: Përparim i mirë drejt Bakhmutit

Zelensky uron ushtarët ukrainas: Përparim i mirë drejt Bakhmutit