Maturantët protestë edhe në Korçë e Elbasan: Na rrezikohet kërkesa për degën që duam të studiojmë

Nxënës të shkollave të mesme të Korçës, si dhe shkollave të tjera të fshatrave, kanë protestuar paraditen e sotme te drejtoria rajonale e arsimit parauniversitar Korçë. Shkak i protestës sipas tyre është bërë provimi i matematikës që u zhvillua një ditë më parë. Provim i cili sipas tyre ka qenë i nivelit shumë të vështirë. Nxënësit thanë se prej një viti pjesën më të madhe të mësimit e kanë bërë online dhe më pak të alternuar, ndaj dhe për këtë arsye ata kanë pritur një test tjetër jo vetëm në lëndën e matematikës por edhe në provimet e tjera të maturës shtetërore. Pjesa më e madhe e tyre mes lotëve kanë shprehur indinjatën e tyre pasi iu rrezikohet kërkesa që ata kanë për të shkuar në programet e kërkuara prej tyre.

"Teza është përkthyer nga anglishtja, është bërë padrejtësi ndaj nesh, ne kemi dy vite mësim online dhe kemi patur vështirësi shumë të mëdha. Kërkojmë nga Ministria e Arsimit rivlerësim të tezës", u shprehën ata.

Po ashtu maturantët kanë protestuar edhe në Elbasan. Me pankarta në duar, ata u mblodhën te sheshi qendror, duke kërkuar të rishikohen dhe njëherë pyetjet e provimit.

 


Lajmi kryesor:

'Teza e matematikës ishte e vështirë’, maturantët në protestë në të gjithë vendin: Ushtrimet janë marrë fotokopje nga testet e Cambridge! Të ulet pragu i pikëve


J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Në 2020 u regjistruar rekord i prodhimit të bimëve mjekësore, destinacioni kryesor për eksportin e sherbelës SHBA