Mazniku zbulon 4 kategoritë që do të banojnë në lagjen e re ‘Made in Italy’ përgjatë Lumit të Tiranës

TIRANE-Masterplani i zhvillimit të lagjes së re pranë Lumit të Tiranës tërhoqi pak ditë më parë vëmendjen e medieve, jo vetëm shqiptare, por edhe italiane. Arkitekti i lagjes së re ‘Made in Italy’ që do të ndërtohet përgjatë Lumit të Tiranës është Stefano Boeri. I ftuar në studion e Report Tv, n/kryetari i bashkisë së Tiranës Arbi Mazniku zbuloi detaje të reja nga lagja që do të ndërtohet.

"Ajo është një lagje, një nga projektet më të rëndësishme të qytetit në 5 vitet e ardhshme, është dizenjuar nga Stefano Boeri. Kjo është një lagje që ndërtohet si pjesë e gjithë sipërmarrjes së rindërtimit nga qeveria, do të synojë që në pjesën më të madhe të akomodojë një pjesë të banorëve që kanë humbur shtëpitë nga tërmeti, por edhe vendosjen e institucioneve publike që u prekën nga tërmeti, degë të universiteteve që janë prekur, ose që kanë qenë në ngushti funksionale.

Një ndër lagjet e para në Europë që është në konceptin e ndërtimit si lagje, dhe jo si banesë. Është eco nga këndvështrimi i energjisë, për të ruajtur dhe përdoruar energjinë solare brenda njësisë, është pedonale, teksa në të njëjtën kohë cdo objekt ka akses me makina, por duke ruajtur pedonalen. Më pak se 5 vite përfundon" tha ai.

Por kush do të banojë në këtë lagje? Mazniku tregoi 4 kategoritë, që janë të prekurit nga tërmeti, çiftet e reja që marrin kreditë e buta, banorët e zonës që janë aktualisht, ndërsa do të vendosen edhe institucionet shtetërore dhe degë të universiteteve. Ai garantoi banorët që kanë banesat afër lumit dhe që nuk janë legalizuar se do të trajtohen me banesa.

"Pjesa e parë e objekteve që do të zgjasin më pak se një vit, do të jenë për banorët e tërmetit, që të vendosen, po ashtu do të kemi edhe institucionet jetike për shtetin dhe gjithë procesi do të jetë i fazuar. Do të ketë blloqe të lagjeve, por fokusi i parë që do të mbyllet shpejt, brenda fundit të vitit 2021 do të jenë vendosur gjysma e njerëzve që kanë humbur banesën nga dëmet e tërmetit.

Pjesa tjetër do të vendosen në Kombinat, teksa projektin do ta prezantojmë javën tjetër. Pra do të jenë 4 fokuse, institucionet, të prekurit e tërmetit, rialokimi i atyre banorëve, sepse aty ka një numër shtëpishë, cka u bëhet edhe atyre shumë mirë. Ata qytetarë, është një fat shumë i madh për ata, me një vlerë më të madhe që kanë për pronën e tyre.

Ata që janë afër lumit dhe nuk kanë mundësi të legalizohen, edhe ata do të trajtohen me banesa. Pra kategoria e dytë është pronar toke dhe ata që nuk kanë mundësi të legalizohen. Grupi i tretë do të jetë për strehimin, kreditë e buta. Në vitet e tjera një pjesë e këtij programi, ata që do të marrin banesa të orinetohen në këto lagje, lagje inovatore dhe me cmime shumë të mira".

Masterplani ka të projektuar edhe kulla edhe ndërtesa më të ulëta. "Pjesa më e madhe janë objekteve janë të ulëta, por lagja ka tre pole, ka një ndërtesë të lartë, që bën funksionin si kulla e sahatit, është shënjuesja, po ashtu edhe dy polet me ndërtesa të larta. 3-4 objekte do të jenë mbi 16-17 kate, të tjerat 5-6-7 kate. Javën tjetër do të prezantojmë lagjen e re në Kombinat. Janë filozofi të ndryshme, por të lidhura me konceptin që është zhvilluar Tirana" tha ai.

 

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Belgjika nuk di të tolerojë! Danimarka kualifikohet në frymën e fundit, shkatërron Rusinë! Në 1/8 edhe Zvicra