Mbretëresha Elizabeth refuzon çmimin ‘e moshuara e vitit’: Njeriu plaket vetëm kur ndihet i tillë

Mbreteresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II e cila së fundmi ka bërë 95 vjeç i është ofruar çmimi i vjetërsisë nga revista “The Oldie” çmimi ‘E moshuara e vitit’. Megjithatrë duket se mbrtëresha nuk ka qenë fort dakord duke pasur parasysh se e refuzoi me finesë duke ua bërë të qartë se nuk ndihej e moshuar.

Njeriu sipas mbretëreshës Elizabeth plaket vetëm kur e ndjen veten të tillë.

Monarkja më e gjatë në vend pritet të shënojë Jubileun e saj Platinum vitin e ardhshëm pas 70 vitesh si Mbretëreshë.

Bashkëshorti  i saj i ndjerë, Duka i Edinburgh, ishte personazhi i cili kishte marrë çmimin 'I moshuar i vitit' në vitin 2011.

Kur Princi Filip fitoi çmimin në vitin e ditëlindjes së tij të 90 -të, ai u përgjigj: "Nuk ka asgjë si ajo që të kujton moralin se vitet po kalojnë - gjithnjë e më shpejt - dhe se copëzat kanë filluar të bien nga 'korniza e lashtë'.

"Por është mirë të mbahesh mend".

Bashkëshorti i Mbretëreshës vdiq në Prill në moshën 99 vjeçare.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Rusia kërkon garanci për moszgjerimin e NATO-s në lindje