Mbyllja e shkollave për 3 ditë, reagon PD: Dështim në sistemin e ngrohjes, vendimet gjysmake të Ministres së Arsimit bien në kurriz të prindërve shqiptarë

Ina Zhupa, deputete e PD

Ina Zhupa, deputete e PD

1642940302_2723654444729281241993006319724670777517991n.jpg

Për shkak të kushteve atmosferike dhe temperaturave ekstremisht të ulëta, ministria e Arsimit ka urdhëruar mbylljen e shkollave për 3 ditë. Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Partia Demokratike, e cila nënvizon se kjo nxori në pah dështimin në krijimin e kushteve minimale në shkolla siç është ngrohja. Deputetja e PD-së, Ina Zhupa thekson këto vendime të Ministrisë së Arsimit rëndojnë edhe tek prindërit, pasi sipas deputetes demokrate nuk ka se kush kujdeset për fëmijët.

‘Mbyllja e shkollave për mungesën e ngrohjes përveç se nxori në pah dështimin në krijimin e kushteve minimale si ngrohja në shkolla por ka vënë në vështirësi prindërit. Kur të dy prindërit janë në punë, lënia në shtëpi e fëmijëve pa shkuar në shkollë, i vë ata në vështirësi se kush do kujdeset për ta 3 ditë. Vendime të tilla kur merren në raste të jashtëzakonshme duhet të shoqërohen me përgjegjshmërinë e vendimeve shoqëruese. Siç është nxjerrja e në vendimi nga qeveria që njëri nga prindërit të ketë mundësi të qëndroj në shtëpi për këtë arsye dhe mos përballet me penaliteti financiare nga punëdhënësi!  Ministria e arsimit duhet të reagoj menjëherë dhe ti kthehet përgjegjësive që i takojnë kur merr vendime të tilla.’- shkruan Zhupa.


Lajmi kryesor:

Shkollat mbyllen 3 ditë për shkak të temperaturave të ulëta, qeveria vendos një nga prindërit e punësuar të qëndrojë në shtëpi


M.Q./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke rikthyer në krye Sali Berishën?×

Lajmi i fundit

John

OKB: Më shumë se 6.5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga pushtimi rus