Me 30 kallëpe eksploziv C-4 drejt Shkodrës për t'i shitur, arrestohen dy trafikantët në Milot! Do furnizonin bandat me mina me telekomandë

LEZHË-Dy persona janë arrestuar për trafikim dhe prodhim të minave me telekomandë që më pas do të përdoreshin nga bandat e krimit për sulmet e tyre. Në pranga ranë Agron Manuka, 42 vjeç, banues në Durrës dhe Imer Losha, 46 vjeç, banues në Dibër.

Ata u kapën me 30 kallëpe eksploziv C-4 dhe 17 kapsolla detonatore që do i shisni në Shkodër për bandat kriminale, ku dy prej kallëpe ishin bërë gati dhe lidhur me celularët që do të aktivizonin shpërthimin.

Ata u kapën në aksin e vjetër Milot-Lezhë teksa po udhëtonin drejt Shkodrës me një makinë të mbushur me eksploziv. Brenda çantës u gjetën 30 kallëpe C4, një eksploziv i fuqishëm dhe 17 kapsolla detonatore! Mbrëmjen e së martës, kur Manuka e Losha u nisën për të dërguar porosinë, blutë u bënë pritë pranë fshatit Pllanë dhe i vunë në pranga! Dyshohet se eksplozivi C4, do tu dërgohej grupeve kriminale që veprojnë në qarkun e Shkodrës!.

Policia sekuestruan 30 kallëpe në formë cilindrike me lëndë eksplozive C-4,  17 kapsolla detonatore, 2 aparate celulare të lidhura me përcjellës elektrik, gati për t'u montuar me mina me telekomandë, si dhe një automjet.

Policia vijon hetimet për identifikimin e të përfshirëve të tjerë në prodhimin e minave me telekomandë, ndërsa dy të arrestuarit do të përballen me veprat penale "Prodhimi dhe mbajtja e armëve luftarake, armëve shpërthyese dhe municionit" dhe "Trafikimi i lëndëve plasëse, djegëse, helmuese dhe radioaktive", kryer në bashkëpunim.

Operacionet e Policisë së Shtetit përgjatë këtij viti kanë treguar lulëzim tregut të zi të armëve dhe municioneve!

Nga fillimi i vitit janë sekuestruar rreth 30 mina me telekomandë dhe në pranga kanë përfunduar mbi 15 persona, kryesisht në Durrës, Lezhë dhe Elbasan! Shpesh herë oficerët e policisë kanë qenë të kamufluar si blerës të tyre çmimi i një bombe me telekomandë shkon deri në 3000 Euro

1637741831_1637741331kapsolla.jpg

Kallëpet e eksplozivit C-4 të sekuestruara
 

J.SH./I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sa do denohen eshte ceshtja: 24/11/2021 09:36

  Para disa vitesh u arrestua vellai i Alketa Vejsiut ne te njejten menyre. Minat i kishte pergatitur per te sulmuar rivalet ne biznes te kunatiti te tij,, pra te burrit te Alketes. Dini gje sa u denua apo kur eshte puna per keta te lloit te VIP-ve ka amnisti ? Ej mendoni vellai i Alketes qe moderon disa programe televizive , por qe dhe ve gjoba nese nuk ja sponsorizon emisionin.

  Përgjigju
 • Turi: 24/11/2021 09:15

  Burgim te perjetshem ketyre terroristave pa gjyq

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Paradoksi pas vizitës së Ramës/ 30 vjet nga rivendosja e marrëdhënieve diplomatike, por pse prej 8 vjetësh Shqipëria ende pa ambasador në Vatikan?