Mediat greke: Edi Rama do t’i japë Erdoganit bazën detare të Pashalimanit

Edi Rama dhe Recep Tayyip Erdogan

Mediat greke shkruajnë se kryeministri Edi Rama është i gatshëm t’i japë Turqisë Pashalimanin, për ta shndërruar në një bazë ushtarake detare.

Sipas “Ant1news”, me riaktivizimin e kësaj baze detare, shumë shpejt në detin Jon do të ndihet prezenca e luftëanijeve turke.

Një gazetë greke e lidh zhvillimin e bazës së Pashalimanit nga Turqia, edhe me aeroportin që pritet të ndërtohet në qytetin e Vlorës, po nga ky shtet.

Në ujërat e Jonit nuk do të shohim vetëm luftëanije turke, por edhe avionë që do të ngrihen nga aeroporti i Vlorës dhe do të kontrollojnë lëvizjet në det,” thuhet në artikullin e gazetës greke “Estia”.

Gazeta në fjalë akuzon qeverinë greke se nuk ka bërë mjaftueshëm për të prishur planet e kryeministrit Edi Rama dhe presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, duke i vendosur veton për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Artikulli gjithashtu e komenton këtë zhvillim si shqetësim për të ardhmen e minoritarëve grekë në jug të Shqipërisë.

Natyrisht, kjo ndihmë do të jetë shërbim për qëllime ushtarake, por vetëm nga Turqia, duke krijuar një marrëdhënie të ngushtë të varësisë, në një kohë kur Shqipëria po kërkon të përparojë në negociatat e saj të pranimit në Bashkimin Evropian”, shkruan media greke.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • Vladi: 30/05/2020 19:33

  500 vjet Robëri nga Turku e tani i falim Pashalimanin ska më kmq.

  Përgjigju
 • Hazbi: 30/05/2020 19:32

  Pa bisedime nuk ka zgjidhje pa zgjidhje ska te ardhme për vendin

  Përgjigju
 • Vladi: 30/05/2020 19:29

  E thjeshtë,Shqipëria fitoi pavarësinë nga Turqia 108 vjetë më parë me sakrifica. Tashti duhet të aderojmë në Europë e jo në Azi .

  Përgjigju
 • Iris: 30/05/2020 00:13

  Greku=maskara,Turku=batakci.Pashalimanin duhet ta kete Shqiperia,por mund t'ia jape NATOS me qerra ,pa fyer e pa xhelozuar asnje.N.q.s. Rama do t'ia jape vetem nje shteti,atehere ja ku e keni nje kauze te drejte per protesta qe do bashkonte te gjithe pa dallim politik-krahinor-klasor.Do te ishte proteste mbare-shqiptare.

  Përgjigju
 • Gerber: 29/05/2020 23:20

  Plasi xhelozia Turqia është ndër ushtritë më të fuqishme në Ballkan dhe është në rang botëror. Greqia na ka marr disa troje shqiptare ashtu dhe Serbia... Mendoj se do bëhet me mirë. Shpresoj që ushtria shqiptare të fuqizohet siç ka qenë gjatë viteve 1980 .

  Përgjigju
 • Qimi: 29/05/2020 18:23

  E verteta esht se ne shqiptareve nuk na pelqen asi gjo por mos harroni se pjesa derrmuse kan 30 vjet ne mergim nuk ka rensi ku ndodhesh ne Greqi ne Amerik i Itali apo Gjermani i neper bot por mos harroni se jemi Shqipetar vendi me i bukur ne bot ,persa i perket pashalimanit kamn besim tek zoti Rama sepse esht i vetmi ktu e 30 vjet po mundohet te bej dicka per ket vend madheshtor

  Përgjigju
 • Qëni vlonjat: 29/05/2020 13:09

  Nuk ka asnjë pune grekeria se si i bën punet e saj Shqiperia!

  Përgjigju
 • Labi: 29/05/2020 13:05

  Vertet grekët janë lekure erret aziatike myslimene qe u bene të krishtere por janë aziatiko-arabe në BE, aty ku duam të vemi dhe ne shqiptaret e bardhe.

  Përgjigju
  • Faqepërzhituri: 29/05/2020 15:21

   Qëni qe leh nuk të ha!

  • Beni: 29/05/2020 14:35

   Po cfare i duhet grekut se me kë lidhemi ne, apo u merzit aë nuk e mori nje pjesë te detit që donte Lul Busalla t'ia falte.

 • Dangellia: 29/05/2020 09:13

  Po esht e vertet bravo edi gjigandi se keta kemi 20 vjet ketu jan racist te pa bes vetem per letrat kemi paguar nje pasuri te ter as behet fjal per pasaporta roft cipra qe ua beri per femijet pa ne keta jan te mbaruar sbejn dot dhe prap racit po arvanitas jan shumica pra shqiptari kunder shqiptarit .......po camerin e quajn nje cmenduri ....jan shum injorant !?

  Përgjigju
 • Besnik: 29/05/2020 09:13

  Ne qofte se eshte e vertete,ky eshte presion qe i behet BE per pranimin ne BE te Shqiperise edhe pa plotesimin e kushteve qe Ka vene ajo ndaj Shqiperise.Zoti kryeminister je tamam juventino .

  Përgjigju
 • Vasidhaqi: 29/05/2020 08:58

  Sa gjynah per mjerantat Greke ku do shkojne jorgode si u shuten per 50€ nrrune emer dhe mbiemer tani si Greku ka hyre ne ni borgje200% qa do hajne Jorgod te hajne te Turkut tani

  Përgjigju
 • Zheleznovi: 29/05/2020 08:54

  Turqia eshte aleate e ngushte e Rusise prandaj na takon edhe ne qe te rikthehemi edhe ne pas 60 vjetesh qe ti shtime srithmen BE

  Përgjigju
  • Vasidhaqiteqin: 29/05/2020 16:02

   Aleati historike i Greqise ashte Rusia dhe do jene Turqia ka bere shume luftra me Rusine pore kane gjete dhe paqe ne disa drejtime

 • Kafsha: 29/05/2020 08:43

  Te hapën te gjithë kufijte pervec me jorgjete. Me jorgjet kufijte te rrine mbyllur pergjithmone!

  Përgjigju
 • Loni: 29/05/2020 06:46

  Hahahahah sa bukur mir qe nuk na thote edhe martese me zor me turqit... Hahahah plehurishte to edhe ato te tjeret me presidence e ato jasht qe kerkojne te hyjne Brenda parlamentit. Degjenerata te ketij kombi...

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 29/05/2020 02:27

  Me ne fund po vihet dore ne ate baze te rendesishme ushtarake

  Përgjigju
 • Emigranti: 29/05/2020 01:10

  Kur botoni kete paçavure te shtypit Greke,botoni edhe propozimin e M.Mbrojtjes qe i ka bere Sekretarit te NATO_s per te ndertuar nje baze ushtarake detare ne Pashaliman dhe kështu nuk krijoni konfuzion ne opinion ne lexuesit e pa vemendshem. Kjo eshte nje genjeshter e ngjizur ne Shqiperi per Greqine,qe te acarohen mardheniet e mira Greko-Shqipetare,por here here delikate.....zoteri gazetar i pa informuar ose keqedashes.....

  Përgjigju
 • Historian: 29/05/2020 00:30

  Duhet pak presion turku ndaj grekut ne rajon per te balancuar pak fuqit. Dhe boll e permendet veton per BE. Sa pesh mund te ket vota e nje vendi qe esht kryesisht barre e BE...

  Përgjigju
 • Ushtari i mire Shvejk: 29/05/2020 00:20

  Tani Greqia ti lepije b. Shqiperise

  Përgjigju
  • Arizona: 29/05/2020 21:54

   Nuk e di pse revoltohesh kaq shume besoj se e di mire ti si vilen portokallet e limonat se ate pune e ke bere shume mire dhe je paguar .

  • Fahatari injorant i Arizones: 29/05/2020 13:08

   Dmth ti Arizona paske marë pasaporte të jorgove qe ike në Amerike? Mirë ke bere por të paktën meso pak shqip se ngele maj portokalleve, limonave e nën ullinj, fshatar!

  • Arizona: 29/05/2020 11:07

   TURP tu vij nje jete te tere injoranta keni qene e do mbeteni 30 vjet te geeky e keni mbajt frymen per te permisuar gjendjen ekonomike te ndihmon familjet tuaja Duke I derguar nje dore leke nga greku shume femije moren pashaport greke e iken si zotrinj e zonja neper bote kurse ju I bini gjoksit se po I shisni turkut dhe po e beni base ushtarake per turkun Pashalimanin kerkoni te futeni ne evrope sa te ceket jeni kerkoni me mire te futeni ne azi se atije ben pjese turku.

 • Kujtim koroni: 28/05/2020 23:35

  Natyrisht që Po

  Përgjigju
  • katundari: 29/05/2020 12:39

   shumë e vërtetë Arizona,hodha lumin të q...... kalin hamë bukën dhe përmbysim kupën×

Lajmi i fundit

John

Eksodi i 2 korrikut 1990, Shahini: Para 30 vitesh në Tiranë u thye frika, në Prishtinë u mboll fara e shkëputjes nga Serbia!