Mediat ndërkombëtare jehonë Dua Lipës: Mori nënshtetësinë shqiptare

Mediat ndërkombëtare jehonë Dua Lipës: Mori nënshtetësinë shqiptare

Dua Lipa me presidentin Bajram Begaj

“Dua Lipa merr nënshtetësinë shqiptare”, kështu shkruajnë disa prej mediave ndërkombëtare si BBC, The Guardian, AP, Washington Post, Daily Mail, PageSix për këngëtaren e famshme.

Presidenti Bajram Begaj tha se Dua Lipa e ka bërë vendin "krenar me karrierën e saj globale dhe angazhimin në kauza të rëndësishme sociale". Këngëtarja e hitit ‘New Rules’ tha se ishte "një gëzim i madh i papërshkrueshëm" për të marrë nënshtetësinë shqiptare.

Pasi pozoi për foto me Presidentin Begaj në Bashkinë e Tiranës, Lipa bëri betimin për shtetësi, dha shenjat e gishtave dhe firmosi një formular aplikimi për kartë identiteti dhe pasaportë.

Ylli i popit lindi në Londër në 22 gusht 1995 në një familje shqiptare nga Kosova. Ajo u shkollua mes Londrës dhe Prishtinës, ku familja e saj u vendos pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës në vitin 2008. Talenti i lindur dhe përkushtimi për botën e muzikës dhe artit e ndihmoi të ngjiste me guxim dhe vendosmëri shkallët e karrierës artistike që në moshë të re.  Tashmë ajo numëron shumë çmime e vlerësime për kontributin e saj në muzikë dhe art, përfshi këtu edhe tre çmime Grammy.

Ndjeshmëria e saj për çështjet sociale në vende të ndryshme të botës e ka angazhuar Dua Lipën pranë UNICEF-it, në mbështetje të fushatave për të drejtat e fëmijëve.   Pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit 2019 në Shqipëri, Lipa u kërkoi adhuruesve të saj mbështetje dhe donacione si dhe organizoi një fushatë të mbledhjeve të fondeve bashkë me stilistë shqiptarë, të ardhurat e të cilës shkuan për familjet e viktimave të tërmetit.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Arti i të bërit pyetjet e duhura

Arti i të bërit pyetjet e duhura