Mediu ashpërson gjuhën: Nëse rrëzohet dekreti i Metës për Kodin Zgjedhor, ai të shpërndajë parlamentin! Këtë ta kërkojë edhe Basha

Afrimi i zgjedhjeve në vend që të shpalos programet dhe alternativat qeverisëse për qytetarët duke se gjithçka që po sjell janë ashpërsimi i gjuhës dhe sulmeve të politikanëve ndaj njëri-tjetrit.

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është vënë në një linjë me gjuhën kërcënuese të presidentit Meta duke thënë se kreu i shtetit duhet ta shpërndajë parlamentin nëse rrëzohet dekreti i tij për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Gjatë takimit me strukturat e partisë në Shkodër, Mediu shprehet se këtë qëndrim ia ka kërkuar edhe Bashës i cili duhet t'i kërkojë Metës të shpërndajë parlamentin.

"Presidenti i Republikës duhet të shpërndajë parlamentin nëse parlamenti nuk merr në konsideratë dekretin e tij për kthimin e ndryshimeve të njëanshme të kodit elektoral të bëra nga Rama duke shkatërruar konsensusin e 5 qershorit dhe standardet për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Presidenti ka bërë në mënyrë publike dhe të përsëritur qëndrimin se do shpërndajë parlamentin nëse do të cenohet kushtetuta dhe standardet e zgjedhjeve, në respekt të detyrimit të tij. I kam kërkuar opozitës dhe e përsëris qe opozita dhe veçanërisht PD duhet t'i kërkojë Metës të marrë një vendim të tillë", tha Mediu.

Në vend që të punojnë për një stabilitet politik që vendi të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme dhe programe të mira qeverisës ku qytetarët të mund të zgjedhin për të ardhmen e tyre, opozita jashtëparlamentare kërkon shpërndarje të parlamentit 6 muaj para zgjedhjeve.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Skandali me nënshtetësitë pa asnjë verifikim, a duhet të ngrihet një komision hetimor për presidentin llir Meta?

Komento

Komente

 • LORA: 18/10/2020 17:55

  Babalet, e zene ne carkun e neverise dhe rrefuzimit popullor,,,,rrejne vedin me kercenime,,,,,derisa SPAK,BKH te kryejne detyrat e tyre.

  Përgjigju
 • Labi: 18/10/2020 09:31

  Drejtesia e mori me qafe Shqiperine.Ai e ka vendin pas hekurave,nje sehat e me pare.Turp te kene prokuroret dhe gjyqtaret,haram leket qe marrin nga taksat e popullit te ndershem.

  Përgjigju
 • Fatmir gerdeci: 18/10/2020 08:09

  Po nuk u be sic them une ,do bej nje gerdec te ri ne parlament.nese te perben e bere me berishen, te dyte do ta BEJ me mbeten.nuk ka ligj qe me prek.shkoj ne amerike une.me mbrojne miqte amerikane

  Përgjigju
 • Dangellia: 17/10/2020 20:06

  Ptuuuuu kush flet evgjiti kriminel ....ik q..ore i zgerlaqur

  Përgjigju
 • Medihoxha: 17/10/2020 19:52

  Aman mos e shpernda se do te behet Eli Sperma deputete. Eli pra qe i ke dhene 1000m2 ne karaburun. I ke trashegimi nga ana e mamase tende fatorino. Pastaj ke dhe kunatin kryetar te KQZ ate qe kishte gruan ne makinen e Olldashit kur u vra ky i fundit. Farmir Medihoxha je llum dhe i lidhur me trafikate droge. Nuk behet dot bari lis o pis.

  Përgjigju
 • Sufi: 17/10/2020 19:03

  Kemi 30 vjet qe degjojme nje pacavure politiqen kriminel i Getdecit sic eshte Mediu . A e kujtoni per fjalen qe mbajti me 14 Shtator kur barbaret pushtuan RTSH ? Ja surrat ky te kerkoj nga antikushtetuesi Meta shperndarjen e parlamentin.Ta beje prive Meta te shkel kushtetuten e Republijes parlamentare dhe te shikoj si do veproj ligji.Ti duhet te ushe ne burg per krim pir te mbrojten klanet kriminale te drejtesise qe i emeroji dhe i drejtoi Saliu.

  Përgjigju
 • F-35: 17/10/2020 18:58

  Ky duhet te kishte ngrene sapunin me kohe, jo te degjojme pordhet e tij. Krijes qe qelbe!

  Përgjigju
 • Fatmir Gerdeci: 17/10/2020 18:50

  Po me Gerdecin si tia bejme o zoti Mediu? A thu ta rrafshojme edhe nhw here sipas teje????!!!!!

  Përgjigju
 • KRIMINELI: 17/10/2020 18:31

  O FATMIR JEVGJIT MEDIU TI JE KRIMINEL E DUHET TË ISHE NËBURG O EVGJIT E DEL E BËN DHE KARSHILLIK O JEVGJITI KRIMINEL.

  Përgjigju
  • Mirela: 19/10/2020 13:00

   Ne cdo koment shani njerzit po cia faji kan njerzit jan si te gjith mos veni epitete pa pas asnje arsye Lepini rehat njerzit me jetu,shifni veten se edhe per ju mund te thojn te njejten gje budallenj te tjere qe nuk din gje tjeter me bo vetem me sha..uaaa ciar presekutimi i bejn njerzeve te shkrejt.

 • Gerdeci: 17/10/2020 18:10

  Foli Mr GERDECI

  Përgjigju
 • dulja: 17/10/2020 18:10

  E,kushe flete ky qe vrau gjysmen e Gerdecit po ike o plere muti

  Përgjigju
 • O tej: 17/10/2020 17:44

  Dole o surrat mut qe te pikojne duart gjak femijesh grash e burrash qe i varrose per se gjalli. Tu shofte rraca me far e fis

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama tregon se si do të integrohen fëmijët e riatdhesuar nga Siria: Do strehohen në struktura të posaçme