'Shqipëria ka përparuar'/ Merkel: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave brenda vitit, por ndodh shumë shpejt

Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtarë dhe kandidate të BE-së, është shprehur skeptike për çeljen e negociatave me Shqipërinë qysh këtë vit. Kancelarja gjermane Angela Merkel shpreson që të hapë konferencën ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut qysh këtë vit. Ajo tha se shpreson që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do ta mënjanojnë grindjen e tyre.

"Në rastin e Shqipërisë çështja është pak më ndryshe. Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt", tha kancelarja në një takim virtual me komisionet e parlamenteve të vendeve anëtarë të BE-së.

"Sa i përket Serbisë, ajo duhet të bëjë përparime në marrëdhëniet e saj me Kosovën", tha kancelarja. Ajo ritheksoi edhe njëherë me këtë rast se ardhmja e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në BE.

Krahas parlamentarëve të vendeve anëtarë në konferencë virtuale, një lloj bilanci i punës së Gjermanisë si kryetare e radhës së BE-së, e morën fjalën edhe parlamentare nga vendet kandidate. Në emër të Shqipërisë ishte deputetja Rudina Hajdari, e cila në pyetjen e saj se kur do të miratohet korniza negociuese, e falënderoi kancelaren dhe BE-në për programin e Komisionit të BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe për ndihmën në kohën e  pandemisë.

Më 7 dhjetor ministrat e Jashtëm dhe të Evropës së BE-së do të vendosin për çeljen zyrtare të negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Vendimi përkatës është marrë në mars të këtij viti. Për shkak të grindjes mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për përkatësisë historike të maqedonasve, Bullgaria ka paralajmëruar se do të vërë veton për hapjen e konferencë së parë ndërqeveritare. Ajo që shpresohet për momentin është, sipas vëzhguesve, që së paku Bullgaria të mos pengojë miratimin e kornizës negociuese. Në rastin e Shqipërisë nuk pritet as miratimi i kornizës negociuese, pasi vendi nuk i ka plotësuar parakushtet e vëna nga BE-ja dhe Bundestagu Gjerman./ DW

Titulli është redaksional

K.T./I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se partitë politike do ta respektojnë kuotën gjinore; 30% gra në listat fituese të kandidatëve për deputetë?

Komento

Komente

 • TORI TORJA: 01/12/2020 11:26

  O tore po çudi më bën o torrre pse të duket ty normal që bastardi salmut nuk njef kunatin. Ai që nuk njef djalin o është psikopat o është xheloz i smur psiqik. Se sot në ktë shekull egjen shum kollai bëj ADN e pastaj del e vërteta. Po ai se njef djalin për inat se debil i ler. Kurse kryekrimineli s'njef kunatin po ti e njef kunatin po ty të njef babai jot o torre . Po çfar mban korja tokës të till kastraveca të hidhur. Sali Berisha mor zotni është bureci më pis i shqipris. Hajdut, kriminel, gënjeshtar, frikacak, e psikopat.

  Përgjigju
 • MARSELI: 01/12/2020 09:24

  Ore pash komentin e kti peshkut që thot për Edi Ramën që është nipi i spiro kolekës e Kristaq Ramës e po pastaj çfar të keqe ka. Pse ne jemi në kohën e diktatorit Enver Hoxha ? Po jo mor burr ne jemi në demokraci as i duhet gjë njeriu çfar bën babai çfar bën vllai se në të gjith botën kshu është. Djali i Xho Bajden ka qen drgmen po populli amerikan e zgjodhi President o tru peshk . Prandaj ky që ka lindur në Amerik ka shum të drejt për Saliun se Saliu e ka djegur Shqiprin e ka vrar e ka vjedhur e s'mundet kur Saliu të krahasohet me Edi Ramën o tru peshk që komenton sikur je djepi kulturës. E bën gjoja si kur e shan Saliun. Edi Rama me Saliun jan si dita me djell me natën më të erët o tru peshk që vdes për Saliun e bë gjoja që se do.

  Përgjigju
 • tori: 01/12/2020 09:10

  O ti qe ta paska rras lala.te paska bere çudi qe Saliu nuk paska njohur kunatin dhe nuk qenke habit fare per ate çunin qytetar prej Tirane qe nuk njohu djalin !

  Përgjigju
 • PËR TRU SHKULURIN ANALFABET: 01/12/2020 09:08

  O derdimen analfabet në radh të par kam shkruajtur me shkronja të mdhaja se celulari Amerikan po të shkruash me të vogla ndërhyn alfabeti Amerikan e del shkrimi me shum gabime o IDJOT i ler. Tani që shkruaj shkruaj me celularin e një Shqiptari që ka ardhur mik tek i vllai. E për sa i përket larjeve të xhamave atë e bën ti e wc i lan e i bën paq o torollaq. E sa për kulturën të mësoi diçka ty o pastrus wc në Shqipri. Pushkini ka qën një nga njërzit më të zgjuar të kdaj kore toke e thoshte: sillu si mbas ambjentit kjo meze ktë pirun do. Pra si mund të sillem un me kultur me ty që je analfabet e injorant pis me gjuhën e kulturës. Kur ti ke zbrit nga mali tek toka e < xanme > Se mos habitesh se ti pushkinin se njef 100% ka qen Rus o analfabet. Ti sdi të shkruash Shqip o mavria me boj e dashke ti kultur e respekt kur vet je skrunde apo se njef ti kulturën e edukatën o tok e xanme. Megjith atë falmnderit për mirkuptimin nga TA RRAS LALA. Kjo meze ktë lloi piruni do o analfabet i zbritur nga mali që lan wc. Ciao

  Përgjigju
 • Permeti: 01/12/2020 06:32

  Problemi i integri it qendron te politikanet femije qe kemi. Te gjithe ndarjet dhe pengesat vijne nga politikane te pa pergjegjshem, qe per qellime politike ne vend qe te bashkohen, shohin interesin privat o partiak. Kur ne nuk duam njeri tjetrin si mund te Na besojne te tjeret te Na fusin ne familjen e tyre? Boll duruam, tu tregojme vendin maskarenjeve me ne krye Ilir Meten, qe ne vend qe te ishte faktor bashkimi eshte autor shkaterrimi i perpjekjeve per integrim!Eshte koha ti gjejme punes njeriun e duhur dhe jo thjeshte pune per njeriun. Te votojme njeres jo vetem qe kane studjuar por edhe me ekspeience.

  Përgjigju
 • Hahaahaha: 01/12/2020 01:39

  Me pak fjale na e ka futur me lezet

  Përgjigju
 • PËR TY QË TEË KA LËN ZOTI PA TRU: 30/11/2020 21:18

  O TI TRU SHKULUR UN KAM LINDUR NË NEW YORK O KALBAROQ. JAM AMERIKAN. PO BABAIN DHE NËNËN I KAM PURO SHQIPTAR KSHU QË DHE VETEN E NDJEJ SHQIPTAR JAM SHKOLLUAR KTU NË KTË VĒNDIN NUMUR 1 FAL BABAIT E MAMAS TIME PRINDËR TË RALLL TAMAM TIPIK SHQIPTAR. JAM BËR ME SHKOLL TË LART E FIRMA IME KU PUNOJ ËSHTË FIRM QË KA FILJALE GATI NË TË GJITH BOTËN. PO NJERI MË DEBIL SE TY UN NUK KAM PAR O TRU SHKULUR O ANALFABET ME SHKOLL TË BLEME. PO KRAHASOHET EDI RAMA ME QENIN BASTARD SALMUT. EDI RAMA O TRU SHKULUR ÇUN TIRONE QENI SALHE NGA VIÇIDOLI ME FAMILJE ANALFABETËSH. MAMAJA EDI RAMËS KA STUDJUAR NË VARSHAV TË POLONIS. MAMAJA E SALMUTIT SHEQERJA ANALFABETE A E KUPTON TI NDRYSHIMIN O IDJOT TË TË RISI NJË DOKTORESH FMIN ME NJË ANALFABETE QËRIT FËMIN. PRA FAKTET JAN KOOK FORT O IDJOT I LER. E TRISKËN NË SHQIPRI E BËRI KRIMINELI KOOMANDANTI I SALMUTIT ENVER PISI TOLARI. APO HAROVE ZI MOR TRU SHKULUR QË DALHEU KA QEN SEKRETAR PARZIE I PARTIS TË SUMËS ( PUUNËS ) PRA ZRISKËN PO TA KTHEU TA KTHEN SALMUTI JO EDI RAMA QË ËSHTË SUPERR INTELEKTUAL. SE UN BËJ DHE KRAHASIMIN SI FLET ANGLISHT EDI E SI FLEZ ANGLISHT MALOKU JOT SALMUTI QË KUR FLET SALMUUTI ANHLISHT TË VJEN ZË PJERDHËSH. KURSE EDI RAMA FLET PREFEKT ANGLISHT APO E KUPTON TI ANHLISHTEN TI S'DI SHQIP. PRANDAJ O TRU PESHK MOS FOL MARINA THON KOSOVARËT. PO TI TË ROSH VET SE TRUNI TË KA THON PREJ KOHËS CIAO.

  Përgjigju
  • Sa rende nga trute: 30/11/2020 23:21

   Po ka lindur nje si ti ne New York me kete mendje yt ate duhet te kishte perdorur prezervativ me mire.Jam i sigurt se ajo firma ku maksimumi ti lan xhamat ose pastron zyrat ka filiale ne gjithe boten por nuk e besoj kurre qe nje njeri injorant si ti te punoje pas nje tavoline.Nuk shkruhet me shkonja te medha o amerikan vendi .Saliu qe vdekte ishallah qe neser thjesht doktor ka qene ne bllok o truthare ndersa ky i gjati qe eshte sot eshte nipi i Spiro Kolekes ,djali i Kristaqit , pra ish bllokmen koke e kembe po kur nuk ke lexuar nje liber ne jeten tende keshtu si ti do pellase njeriu .Ik tani dhe dopio racion ilacesh sot se qenke renduar shume o hajdar .

 • ANI: 30/11/2020 20:27

  Maqedonia po Shqiperia jo kte tha direkt ne Deutsch por ju te Bollinos sdini Deutsch por vetem prona publike 1 euro.....e gjithe kjo vetem per reformen zgjedhore bravo Rama

  Përgjigju
 • Koli: 30/11/2020 20:15

  Shqiperia nuk duhet te futet ne Europe e ti imponohen transeksualizmat e politikat destruktive anti-kulture. Duhet nje bllok i ri Lindor ti bej balle nje nga rreziqeve me te medha qe nga Otomanizmi, Europa Perendimore, Davosi dhe anti-vlerat e Sorrosave dhe satrapeve te tij.

  Përgjigju
 • redi: 30/11/2020 19:59

  Zonja Merkel megjithe deshiren qe ka per te hapur negociatat me Shqiperine, eshte ne presion te madh nga grupi i saj parlamentar ne budenstag qe e kyndershton.Eshte lobimi i PD dhe presidentit Meta qe jane kunder hapjes se negociatave.Keshtu megjithe PPP ,Rama del fitues ne zgjedhje ,se te keqen ja bejne Shqiperise dhe shqiptareve dhe jo Rames kur dalin kundra

  Përgjigju
 • Vicifoli: 30/11/2020 19:57

  Vec nen udheheqjen largpamese te Flamur Nokit mund te hapen negociatat

  Përgjigju
 • MITROLOZI: 30/11/2020 19:26

  Edi Rama burr i rall jo pall si maloku salhe që e ëri shqiprin plhe. Edi Rama me vizjon me zgjuarsi e gjith Evropa e respekton. E çdo ambasdor Amerikan e do. Po pse kta Evropjanët e Amerikanët jan budallenj ? ? ? Amerika ja hoqi vizën kriminelit salmit nuk pyt shum. Po të ishte dhe Edi zagar do ta pësonte nga Amerika si saliu zuzar. Prandaj o komentus mos flisni me pasjon po llogjikën vëreni në fuksjon. Edi pati dy fatkeqësi katastrofike Termetin, e kovitin 19 e prap ai po hec. Hec Edi Rama përpara vazhdo e SHQIPËRIN NA E NDERO.

  Përgjigju
 • Alfons: 30/11/2020 19:24

  Ne fakt ska car na duhet europa,tani jemi rehat,kane ikur boll nga shqiperia,dhe tani keto toka jane boll,pasi kishte shum pak burime per 4 milion vete,pasi komunizmi prishi rritjen natyrale duke i bere grate si dosat qe lindnin 10 femije.

  Përgjigju
 • TA RRRRAS LALA: 30/11/2020 19:17

  SA TË JRT EDI RAMA DJAL TIRANE ME FAMILJE E KOMPLET FISI INTELEKTUAL SHQIPRIA DO HECI E EVROPA DO TA LUSI SHQIPRIN PËR NË EVROP SE ËSHTË PIK KYÇE. E ARIU POLAR RUSI GATI ËSHTË TË JET BRËNDA ÇE KA RUSI SHQIPRIN NJË LAGJE. E EVROPA E DI MIR SE KA POLITIKAN KLASI JO MALOK SI QENI BASTARD SALMUT QË VJEN NGA FAMILJE ANALFABETËSH E I VETMI BUR NË BOT QË NUK NJEF KUNATIN. PRANDAJ EDI RAMA HEC PËRPATA O DJAL TIRONE SPORTIST ,ARTIST , PREFESOR , NJERI QË FLET PREFEKT 5 GJUH TË HUAJA E INTELIGJENT KLASI. HEC EDI RAMA PËRPARA QENT LE TË LEFIN HUM, HUM, HUM TI BOI TUM KTA QEN E PËRPARA EDI RAMA I PA PAR EDI KOMANDANT ME FLET.

  Përgjigju
  • Ty ta ka rrasur Zoti ne tru: 30/11/2020 20:31

   Ik merr ilacet se te paska kaluar ora o copa e m.... Paske ngelur akoma te " Shqiperia shkemb graniti " o te pjerdhsha trute , fatkeqesi kur edhe ata si puna jote kane te drejten e votes .Ishallah o Zot vene prape triskat per llojin tend monster .

 • I hap që cke me të: 30/11/2020 19:07

  I hap Rama negociatat që cke me të, i këput nji video 3D ay dhe ja u bë.

  Përgjigju
  • Wayne: 30/11/2020 20:50

   Virtual Reality ama advanced

 • asl: 30/11/2020 18:36

  Po nuk u ndeshkuan politikanet hajdute Ilir Meta Sali Berisha Lulzim Basha dhe 90% e parlamentit shqiptar dhe pjesa demuse e administrates shteterore evropen ta shohim me dylbi.Evropa do pune konkrete dhe jo premtime boshe,nuk mund ti genjesh kollaj evropianet,u mundua greku per ti mashtruar dhe i beri varin vetes.

  Përgjigju
  • Zeqo: 30/11/2020 22:43

   Mire e ke thene deri diku por ke harruar Edi Ramen me Tauland Ballen e gjith ekipin e Edi Rames ku me gagrena eshte Arben Ahmetaj. Keta jane bashke qe te gjithe sa ky popull injorant ka 30 vjet qe si kupton. Kriminelat e Ramiz Alis vazhojne te qete me ne krye Sali Berishen e pasuar nga Ilir Meta edhe dyshia Edi Rama - Lulezim Basha. Kurre sdo futemi askund ne qofte se nuk ngrihemi te varim ndonje nga keta politikane ne mes te sheshit Nene Tereza. Kush mbeshtet Edi Ramen jane bythleoirsat qe jane ne pune e qe vjedhin tendera e ndersa ata qe mbrojne Kriminelat Sali Berisha e Ilir Meta jane hajdutet qe vodhen kur ishin ne pushtet. Turp per kete popull qe vazhdojne mbeshtesin keta politikan kriminela qe uroj zoti ti shofi atje ku ju dhemb me shume sepse populli shqiptare nuk eshte i afte.

 • albi: 30/11/2020 18:36

  Sa te jete Rama ne pushtet nuk hapen negociatat.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Si do të votohet në Kryeqytet? Ja si do të ndaheshin deputetët nëse zgjedhjet do të bëheshin sot