Merrnin para për leje ndërtimi e bënin favorizime, SPAK kërkon 13 vite burg për 3 ish-zyrtarët e bashkisë Dimal dhe 2 përfaqësuesit e firmës private

Merrnin para për leje ndërtimi e bënin favorizime, SPAK kërkon 13 vite burg për 3 ish-zyrtarët e bashkisë Dimal dhe 2 përfaqësuesit e firmës private

SPAK

Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion ka dhënë pretencën për dosjen e Bashkisë së Dimalit, ku 3 zyrtarë dhe 2 përfaqësues të një firme private, ranë në pranga më 14 shkurt pasi dyshohet se kanë abuzuar me lejet e ndërtimit. SPAK ka kërkuar në total 13 vite burg.

Ata dyshohet se jepnin leje ndërtimi kundrejt ryshfetit që varionte nga 2500 euro deri në 3 mijë euro. Sipas SPAK, ata i impononin qytetarët që ndërtime të caktuara në terren të bëheshin pikërisht nga kompania e preferuar e zyrtarëve të bashkisë, duke favorizuar kështu kompani të caktuara të ndërtimit.

Hetimet
SPAK arriti në këto përfundime pas hetimeve që zhvilloi lidhur me denoncimin e bërë nga Petrit Baho. Ky i fundit në një denoncim të bërë në 25 Nëntor 2020, deklaroi se prona e tij iu shkatërrua nga fadromat e bashkisë në 23 Nëntor 2020 me pretendimin se do bënin lulishte, por më pas bashkia i ka dhënë leje një tjetër qytetari të vijojë ndërtimet në pronën e tij. Punimet për lulishte nga ana e Bashkisë, nuk  kanë pasur si qëllim zgjerimin e  hapësirave publike, por të favorizonin personin tjetër, me të cilin kallëzuesi pranon se ka pasur një konflikt pronësie.

Pretenca e SPAK

  • 1-Arben Guraj, përgjegjës i Sektorit të Shërbimeve, bashkia Ura Vajgurore! SPAK kërkon 4 vjet burg, me gjykim të shkurtuar ulet në 2 vjet e 8 muaj burg. I Akuzuar për “Shpërdorim Detyre”.
  • 2-Altin Pali, Drejtor i Urbanistikës! SPAK kërkon 4 vjet burg, me gjykim të shkurtuar ulet në 2 vjet burg. I Akuzuar për “Shpërdorim detyre”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.
  • 3-Valentina Jançe, Shefe e Urbanistikës! SPAK kërkon 4 vjet burg, me gjykim të shkurtuar i ulet në 2 vite burg ose pezullim dënimi ose shërbim prove! E akuzuar për “Shpërdorim detyre”, “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.
  • 4-Vait Koshi, administrator i një shoqërie tregtare! SPAK kërkon 18 muaj burg, me gjykim të shkurtuar i ulet në 12 muaj burg! I akuzuar për “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.
  • 5-Arjan Demiri, inxhinier i kompanisë! SPAK kërkon 1 vit burg, me gjykim të shkurtuar i ulet në 8 muaj! I akuzuar  për kryerjen e veprës penale të “Ushtrimit të Ndikimit të Paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat

'Me zemër e gjak jam shqiptare' Ticiana Basta, arbëreshja që iu bashkua sot paradës: Fëmijët i mësojmë të mos harrojnë kurrë traditat