Mësuesit i presin kokën në mes të rrugës se nxori karikaturat e 'Charlie Hebdo'/ Macron: Sulm terrorist, u vra se mësoi lirinë e shprehjes

“Një nga bashkëkombësit tanë u vra sot, sepse mësonte të rinjtë, u mësonte fëmijëve lirinë e shprehjes. Ata nuk do të fitojnë... Ne do të veprojmë”, u shpreh presidenti francez Emmanuel Macron ndërsa vizitoi vendin e ngjarjes.

Sulmi i cili ndodhi ditën e djeshme rreth orës 17:00 është konsideruar si sulm terrorist dhe po trajtohet si e tillë.   Viktima ,  të cilit iu pre koka  thuhet se ka shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para nxënësve të tij dhe sipas deklaratave të policisë sulmuesi është qëlluar për vdekje nga autoritetet e rendit.

Sipas gazetës Le Monde, viktima ishte mësues i historie dhe gjeografie. Sipas burimeve të gazetës ai kishte shfaqur karikatura të Profetit Muhamed para nxënësve, si pjesë e lirisë së shprehjes, megjithatë ai mësohet tu ketë kërkuar nxënësve myslimanë të largohen nga klasa nëse ndihen të ofenduar me shfaqjen e pamjeve të Profetit.

Policia franceze ende nuk ka dhënë asnjë detaj për sulmuesin, ndonëse mediat kanë raportuar se bëhet fjalë për një 18-vjeçar me origjinë çeçene, i lindur në Moskë.  Burimet nga policia thanë se dëshmitarët e kanë dëgjuar sulmuesin të thotë “Allahu Akbar”.

Sipas mediave franceze, deri më tani nëntë persona janë arrestuar, përfshirë dhe një të mitur. Mediat franceze, duke u thirrur në burime brenda sistemit gjyqësor, thanë se në mesin e të arrestuarve janë edhe familjarë të sulmuesit dhe prindërit e një fëmije ku jepte mësim mësuesi i vrarë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:42
Mësuesit francez të cilit  iu pre koka natën e mbrëmshme, kishte marrë kërcënime të shumta

Mësuesit francez të cilit  iu pre koka  natën e mbrëmshme në Paris njoftohet se kishte marrë kërcënime pasi u tregoi nxënësve karikaturat e Profetit Muhamed, raportojnë mediat franceze.

Vrasja ndodhi ndërkohë që ende  po zhvillohet një gjyq në Paris për një sulmin terrorist në vitin 2015 mbi revistën satirike franceze Charlie Hebdo, e cila ishte në shënjestër për botimin e karikaturave.

Policia e ka identifikuar viktimën si 47-vjeçarin Samuel Paty, një mësues i historie dhe gjeografie, i cili kishte marrë një klasë për lirinë e shprehjes në fillim të muajit.

Thuhet se ai kishte treguar karikaturat e Profetit Muhamed ndërsa fliste për rastin e Charlie Hebdo.

Disa prindër myslimanë u ankuan në shkollë dhe mediat franceze raportojnë se Paty kishte marrë një numër kërcënimesh pas mbajtjes së asaj ore mësimi.

 Revista satirike, me anë të një postimi në Twitter shkroi "Intoleranca sapo arriti një prag të ri dhe duket se nuk do të ndalet nga asgjë për të imponuar terror në vendin tonë."

Franca ka parë një valë të dhunës islamike që nga sulmi i vitit 2015 ndaj Charlie Hebdo që la të vdekur 12 persona, përfshirë karikaturistët e famshëm.

Tre javë më parë, ndërsa filloi gjyqi, një burrë sulmoi dhe plagosi dy persona jashtë ish zyrave të revistës.

 Të gjithë kanë reaguar kundër këtij sulmit, Në Asamblenë Kombëtare, anëtarët  mbajtën një minutë heshtje për të nderuar mësuesin e ndjerë dhe për të dënuar "sulmin e egër terrorist".

Krerët e komunitetit myslimanë në Francë gjithashtu dënuan sulmin., duke theksuar se nuk është aspak civilizim kur vritet një person i pafajshëm por barbaritet.

 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve në Partinë Demokratike është i pavarur nga Lulzim Basha?

Komento

Komente

 • Totti: 18/10/2020 03:02

  qr, jemi ne 2020 akoma lexon k*rlliqe te tilla neper komente. Barazia qendron kur ti dhe feja shikoni punen tuaj. Te ktheni menderen nga 4-5 here ne dite dhe te vazhdoni ti beni lavazh truri pasardhsve tuaj genetik. Sa per pjesen e lagu nuk e lagu Macroni me shok agjente, konspiracione apo bla bla besoj se kjo eshte teme tjeter dhe qe eshte shume e gjate. Kishin merak te modh se di do bonin catin e katedrales me ngjyra apo pa ngjyra

  Përgjigju
 • Obelix: 17/10/2020 15:59

  O Arjan po pse e ke ma kaq të domosdoshme të tregosh që je injorant? Mos u ofendo sepse un jam injorant në mjekësi psh. dhe nuk flas për mjeksi.

  Përgjigju
 • Njoni: 17/10/2020 15:48

  Epo tashi ose me covid ose me terroristë islamikë me njonën nga të dyja duhet me terrorizu botën që mos të ketë vëmëndjen te politikanët apo gjakpirësit e fukarejve.

  Përgjigju
 • Geri: 17/10/2020 10:31

  Keta qe komentojne dhe ata qe presin koka nuk besojne zot,por jane vegla te djallit Macroni dhe gjithe bota ka te drejte dhe duhet t'i zhduke keta plehra.Fatkeqsia eshte qe vete muslimanet besimtare duhet ta bejne kete ,por si duket kane mbetur 200 vjet mbrapa

  Përgjigju
 • Makaron: 17/10/2020 09:18

  Nuk ekzistojn musliman qe te arrijne deri sa te presin koka per pun feje,kjo eshte veper e sherbusve (bq) per sherbime sekrete franceze,bota eshte ne dore te djallezuarve prandaj po vuajme nga lloj lloj ndyrsirash qe po ndodhin per dite,te vraft Zoti homo makron

  Përgjigju
  • Mazllumi: 17/10/2020 18:40

   E mi ola ju myslimanet praktikant(se vet jam mysliman normal qe jetoj jeten e respektoj zotin)thoni qe zoti ste meson te vrasesh e ariani shtremberon ajetet ama po te citoj ty"mir ja ben mesuesit qe ja pren koken" sikur bie ndesh me ato qe thua.muhamedin e peshtyn e degjenerun fare kur e perzun nga meka ama kur u kthye slejoi njeri te neperkembte ose te vriste armiqt e tij.boll na hapet barkun duke na tregu qe e doni muhamedin.secili ka te drejt te thot cte doj e te pikturoj cte doj.muhamedi ska fytyr nuk dihet si ka qen pra rrjedhimisht asnje se vizaton dot dhe karikaturat jan dikush qe ska fytyren e muhamedit.pra bie posht qe dikush tju ket ofenduar profetin per te cilin ska asnje te dhene per pamjen e ti.injoranca juaj ose e hoxhes qe ju meson esht ne maksimum

  • Ariani: 17/10/2020 18:08

   Sure 2 ajeti 193 Luftoni ata (idhujtarët) derisa të zhduket propagandimi i idhujtarëve dhe derisa të aplikohet feja vetëm për All-llahun. E në qoftë se ndalen (nga propaganda dhe lufta), atëherë lëreni armiqësinë, përveç atyre që janë zullumqarë.

  • Ola: 17/10/2020 15:02

   O arian a si e ke emrin mos i kapni ajetet tek tuk dhe i jepni kuptimin sipas qejfit. Muslimaneve i lejohet te vrasin jomuslimanet ne rast se ata te paret shpallin luften ashhtusic funksionojne dhe lufterat e tjera. Keshtu qe mos i deformoni gjerat per shkak te urrejtjes qe keni ndaj fesë islame. Dhe sa per kete mesuesin mire iu be se nuk quhet liri e fjales te ofendosh apo te shaje fene e tjetrit apo persona te caktuar. Ku eshte barazia per te cilen keta flasin kur ata shajne nje grup njerezish te pafajshem dhe mbeshtesin sharjet dhe ofendimet qe i bejne atyre? Keta dhe vete e thone ne te drejtat qe kane caktuar se : liria ose e drejta ime mbaroj aty ku cenohet liria apo e drejta e tjetrit.

  • Makron: 17/10/2020 11:47

   Arian nuk po ulja njeri ne besimin e vet po doja te thoja qe kam njoft me qindra mysliman dhe te betohem qe skam njohtur asnji qe te kishte ndenjen e vrasjes,pastaj Zoti ska nevoj per mbrojtjen ton,ai do vetem respektin sepse edhe vet ai na respkton,kush vret do vritet

  • Cadra pistolet: 17/10/2020 11:06

   O spageti, ti duhet te jesh besimtar 100 karat :D Po ata trimat e ISIS qe i ben kokat e njerezve si koka pulash cfare ishin ?!

  • Ariani: 17/10/2020 09:58

   Gabim e ke i nderua, Sure 9 ajeti 29 Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur. Ka edhe shumë ajete të tilla×

Lajmi i fundit

John

Itali/ Conte thirrje qytetarëve: Na presin javë të vështira, mbroni veten sa më shumë