Meta me aleatët e Bashës, Shehi- Ramës: S'ka 30 qershor, në të kundërtën bëhu gati për beteja të ashpra

Pas anulimit të dekretit për 30 qershorin, presidenti Ilir Meta është takuar me krerët e partive opozitare, aleate me Bashën, për të diskutuar një datë tjetër për zhvillimin e zgjedhjeve lokale. Takimi është zhvilluar në ambientet e presidencës, ku kanë qenë të pranishëm Vangjel Dule, Dashamir Shehi, Agron Duka, Nard Ndoka dhe përfaqësuesi i PR, Arian Madhi.

Në përfundim të tij, kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli në emër të partive aleatëve, ku deklaroi se nëse mazhoranca do të vijojë që të këmbëngul që zgjedhjet lokale të zhvillohen më 30 qershor, atëherë opozita do të vijojë aksionin e saj, me beteja që sipas tij, nuk do të ishin të mira dhe të vlefshme për Shqipërinë. Megjithatë kreu i LSHK-së e cilësoi si një takim shumë konstruktiv ku tha se u hodh një hap i vogël drejt "rrugës së drejtë". Shehi ka zbuluar se as opozita dhe presidenti as nuk kanë sjellë në tryezë ditën e sotme një datë konkrete, duke theksuar se kjo gjë do të vendoset nëpërmjet një marrëveshjeje politike.

Në një kohë kur vendi është pa datë zgjedhjesh, vetë presidenti u shpreh gjatë deklaratës së tij ku solli argumentet për anulimin e 30 qershorit se data e re duhet të negociohet mes palëve politike, arsyetim i cili bie në kontradiktë me nismën që ai që ndërmori ditën e sotme, duke thirrur palët më vete dhe jo në një diskutim të përbashkët.

Në këtë tryezë nuk kanë qenë prezent as mazhoranca dhe as partia më e madhe opozitare, ku të dyja palët nuk kanë lëvizur nga qëndrimet e tyre. Nga njëra anë, kryeministri Edi Rama këmbëngul që zgjedhjet do të zhvillohen më 30 qershor, e ndërsa kryedemokrati Basha është shprehur se zgjedhjet nuk do të mbahen më as 30 qershor as 30 gusht duke qartësuar se asgjë nuk do të ndodhë nësë Rama vazhdon të jetë kryeministër.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:20
Milo: S'ka rëndësi kur mbahen zgjedhjet, duhet zgjidhje të krizës

Pas takimit më përfaqësues të krerëve të partive aleate të Bashës, në presidencë ka shkuar kryetari i PSD-së, Paskal Milo. Ai është shprehur se i gatshëm që të ulet në tryezë me partitë politike për të dakordësuar mbi krizën dhe një datë të re për zgjedhjet lokale.

"Ne do vijojmë të takohemi jo vetëm me presidentin. Shprehim gatishmërinë tonë për t'u takuar me të gjitha subjektet politike për ta trajtuar me përgjegjshmëri krizën politike në të cilën ndodhet Shqipëria që të gjejmë zgjidhjen më të përshtatshme më të domosdoshme. Ndaj partia social demokrate është e gatshme për t'u takuar edhe me PS edhe me subjektet e tjera politike me mendimin se Shqipërisë në këto momente të vështira duhet të dëshmoje urtësi dhe klasës politike përgjegjshmëri që interesi kombëtar të mbizotëroje mbi interesat politike", tha Milo.

Ora 19:45
Takimi me Metën/Shehi: Opozita s'ka një datë konkrete për zgjedhjet, u hodh një hap i vogël

Në përfundim të takimit me presidentin Meta, Dashamir Shehu tha se u hodh një hap pozitiv, teksa ka theksuar se opozita dhe as presidenti nuk ka propozuar një datë tjetër për zgjedhjet lokale. Ai theksoi se një datë e tillë do të vendoset vetëm me një marrëveshje politike. Gjithashtu, Shehi përsëriti se nëse mazhoranca vijon të këmbëngulë që zgjedhjet do të jenë më 30 qershor, aksioni opozitar do të vijojë.

"Qe një takim shumë miqësor dhe sipas tezës së presidenti, u munduam që të sqarojmë këtë situatë. E falënderuam për këtë që ka bërë për zgjidhjen e krizës, por gjykojnë se si takimi i parë në këtë situatë kaq të rëndë, idetë janë të përgjithshme. Aksioni opozitar nuk mund të reduktohet. Dita e zgjedhjeve duhet të jetë derivat i një analize tjetër, çfarë duhet të bëjmë që zgjedhjet të jenë të pranueshme.  Mundësia e një marrëveshje politike, që të merren në konsideratë kërkesat e opozitës. Është bërë një hap i vogël në rrugën e duhur. Data do të dalë nga marrëveshja politike. Pa asnjë propozim në tryezë. Jemi më afër një marrëveshjeje politike, nëse pala tjetër do vijojë me pretendimin se do bëhen zgjedhjen me datë 30 do bëhemi gati për aksione të tjera, rrethana të tjera", u shpreh Shehi në emër të aleatëve.

Ora 19:01
Anuloi 30 qershorin/ Nis takimi i presidentit Meta me aleatët e Bashës

Mbërrijnë në Presidencë krerët e Partive aleate të Lulzim Bashës. Në takim kanë mbërritur Vangjel Dule, Dashamir Shehi, Agron Duka, Nard Ndoka dhe përfaqësuesi i PR, Arian Madhi.

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • Ilo: 13/06/2019 15:06

  Keta shushunjate e kapur si rrodhe pas PD do na bejne beteje dil o Dash apo ti qirje vangjel te ju fusim nje dru te mire.

  Përgjigju
 • raul: 13/06/2019 12:52

  keta 5 mosketieret e pd- se leshelise qe kane nga 12 antare partiej ne cdo qark nga 1 vetem kryetari i deges jane mjerane politike, O dasho shko futi nji plonc me qofte dhe 3 dopjo

  Përgjigju
 • alboz: 13/06/2019 09:47

  ore c'jane keta koke derra qe kercenojne hapur dhe nuk i prek njeri? turp i madh per drejtesine shqiptare qe nuk nderhyn, kurse per popullin e thjeshte i futin brenda per gjene me te vogel.

  Përgjigju
 • Hasan: 13/06/2019 00:35

  sali berishes lulzim basha te gjithe keto kane frike reformen ne drejtesi

  Përgjigju
 • Arbëri: 12/06/2019 23:49

  Betej me vllēzer apo, o I qmendur të mallkoft buka e tokës shqiptare

  Përgjigju
 • Albania77: 12/06/2019 23:28

  Ky buzshtremberi pijanec do dali ne beteje keta mire qe nuk te trembin por pa dashur bejne dhe humor

  Përgjigju
 • Arberi: 12/06/2019 23:26

  Keta e meritojne termin patazite dhe shushunja. Per keta zagare nuk voton as familja e tyre dhe jo me shqiptaret. Like Floriri po tall lesht me shqiperine.

  Përgjigju
 • YoungTribune: 12/06/2019 23:23

  Keto Jane perfaqesuesit e popullit?Sa keq me vjen per vendin tim kush i perfaqeson Vetem Fatmir Mediu me sjell neper mend Gerdecin pale te tjeret...

  Përgjigju
 • CaBone: 12/06/2019 23:04

  Me prit me bo kto shtet eshte te ikesh ne hen e tja fusesh vetes rruges hahahah, hajde qofte ke daja. Kta jan fiks per qofte e raki dhe pak plonc se e ka qef Dashua. E kam then dhe her tjera qe sme rruhet as majtas as djathtas por vetem per vendin tim. Dhe tani perfundimisht e them me bindjen me te madhe qe PSja eshte partia me atdhetare dhe Shqipri dashse ne ate vend. Perpara Shqipria dhe posht atdhedashsit e ati vendi.

  Përgjigju
 • Fredi: 12/06/2019 21:09

  Palaçot e paloqeve!

  Përgjigju
 • Dy gishtat ne b: 12/06/2019 20:43

  A ka shqiptar te besoje te keta klloune, nje pijanec ordiner, nje personazh barsaletash e nje tuf majmunesh? Aleanca e Mona - Luli (Shpella - Muta)

  Përgjigju
 • TONI: 12/06/2019 20:11

  likja te na tregoje si do si do shkojne negociatat me monen ne darke..

  Përgjigju
 • Kaos: 12/06/2019 20:07

  Dmth ne gjithe kete trazire qe eshte vendi presidenti po e zgjidh daren e zgjedhjeve me dashin dhe mirin qe perfaqesojne ke? Uuuuuu harrova nardin...ky po ka elektorat te fuqishem

  Përgjigju
 • besi: 12/06/2019 19:36

  keta hajduter duhet te largohen nga skene politike bashe me ate hajdutin e madh qe po i pret

  Përgjigju
 • fisheku: 12/06/2019 18:36

  i shnderuar dhe i deshtuar Mr. President, ju po shkoni nga nje gabim ne tjetrin duke bere me shume partiakun dhe jo organin qe pozicionohet tek rregullat demokratike. Ju dhe opozita e sotme po shpikni cdo dite ne kurriz te shqiptareve ligje dhe rregulla personale. Nuk jane keto rregullat e demokracise te shkelesh ligjet dhe rregullat e lojes politike. Me shume mundesi jeni duke u munduar te nxjerrni cimen nga qulli por duke i shtuar uje do te ju veshtiresohet loja qe po luani. Le te themi ju intereson mos nxitja e konflikteve ne Shqiperi. Ne rregull nuk eshte mendim i keq. Opozitaret e rruges kerkojne se bashku me ju te behen zgjedhjet sipas deshires se tyre, kur ne sot kemi nje kushtetute dhe kjo mund te ndryshohet vetem ne parlament dhe me dakortesine e shumices. Ju beni mire te mendoni per daten e zgjedhjeve te pergjithshme pasi 30 qershori mbetet. Keni kujdes pasi sipas opozitarve te epshem per pushtet qofte edhe me dhune ka mundesi te madhe qe shumica e sotme per arsye personale pasi saliu ose luli nuk ju pelqejne te mos marre pjese ne keto zgjedhje 2021 ;) dhe ja ku dolem qe sipas jush ska zgjedhje apo votime quani si te doni pa opoziten e madhe keshtu qe une them me deshiren e tyre LULI IKU SALIU E FIKU

  Përgjigju
 • Cubi: 12/06/2019 18:08

  Daten ta caktoi me moniken se shqiperia e ka Dt.30 duan apo sduan legenat.Duan bojkot te rrin ne shtepi me ijen.Te drejten e votes e ka caktuar kushtetuta e shqiperis.Ka 30 vjet qe ka ok monizmi,bej si them un.ciao flori

  Përgjigju
 • Isai: 12/06/2019 16:39

  Aman o president konsultohu mire me Nard Ndoken,Fatmir Mediun,Dash Shehin,Qirjo Dulen se me keq se ata je o kok lope

  Përgjigju
 • Suri: 12/06/2019 15:34

  ME SHTYERJEN E ZGJEDHJEVE DIGJEN PART E DROGES TE RILINDJES

  Përgjigju
 • Cubi: 12/06/2019 13:21

  Me ca partish ato te rruges me partin familjare???????????????????????????ato Jan fashiste dhe duhen nxjerr jasht ligjit.Apo fatmir gerdecin.apo ka dhe partin e nard nokes se desh harrovaparti qe vetem xhvasin parat taksa paguesve shqipetar.

  Përgjigju
 • shqipetari: 12/06/2019 13:03

  NJE pershendetje per te gjitha vajzat dhe grate shqipetare qe me ne fund po angazhohen ne politiken e vendit me ne fund se gjithmone ka qene ne te drejten e meshkujve te merren me politike.dhe komentueseve ketu pershendetje!!!pane monen qe ka bere miliardat dhe normal qe si nena dhe motra dhe bija ndihen te ofenduara dhe reagojne!! larg baxhellat nga politika!!!!ato qe kane fituar mandatin me (gjak) dhe bllok ne dore

  Përgjigju
 • Emigrant usa: 12/06/2019 13:02

  VAZHDO LIKE TERHIQE ZVARRE RILINDJEN E ED RAMOS KETE DON POPULLI

  Përgjigju
 • Shkoder: 12/06/2019 12:58

  Palaco nuk je gje tjeter.Pusht tamam

  Përgjigju
 • Emigrati: 12/06/2019 12:48

  Me c'far partire do konsultohet ky lloi hajduti me P. D e hajdutét tjere qé nuk ja asgje. APO LSI njé grup kusaresh qé shesin edhe nenen per lek. €, apo dollar Ikni sa me shpejt katastrofo e SHQIPTARE!!

  Përgjigju
 • Jona: 12/06/2019 12:47

  Ka nje date zgjedhjesh dhe miliona euro te shpenzuara per ate date qe eshte 30 qershor.Nuk nderrohen datat se ta kerkon gruaja.Shqiperia ka nje qeveri dhe shumice parlamentare dhe nuk ka nevoj per kriza se fallxhorja e plaku i cmendur duan zgjedhje te reja.Jep dorheqjen dhe behu kryetar i partise qe i kalove gruas sikur te ishte pron private e pastaj kerko cfar te duash.Ik pirdhu ti e takimet tuaja.

  Përgjigju
 • floriri: 12/06/2019 12:45

  o derdimen po na nxini si popull demek keni hallin e pluralizmit!!!por po i beni gropen vetes tuaj dhe nuk po e kuptoni si politikane qe jeni demek edhe kjo se hajduta me bllok ne dore dhe vrases jeni asgje tjeter.te gjithe qe po mblidheni bashke kunder nje shumice qe ka dale nga zgjedhje te lira!!!!!! a kujtoni se do i shpetoni drejtesise se ju mbron kushtetuta!!!ahahah jeni bere per te erdh keq.kesaj radhe llogari po ju kerkon USA dhe BE ata po bejne presion qe zgjedhjet te behen dhe organet e reja te drejtesise te ngrihen .nuk e cdekretoni dot harrojeni.po ju flasin hapur te huajt!!!

  Përgjigju
 • redi: 12/06/2019 12:40

  Skenari me i dobet politik ne demokratur. Mblidh opoziteb dhe mos u merr me daten e zgjedhjeve se vet e ke caktuar me 30 Qershor.I hodhe benzine zjarrit dhe tani eshte v3shtire ta shuash.Amerikes i mesove Korene e Veriut ?Oo zot na ndihmo.

  Përgjigju
 • anna: 12/06/2019 12:34

  Maskara ti kur te preket ineresi yt familjare i ve flaken Shpiperise.Po fajet ti ka Edi Rama dhe sot vuajme pasojat. "PLEHER TE VRAFTE ZOTI "per ty e kishte Neritan zorragjiu por nga frika e dredhoj muhabetin.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 12/06/2019 12:33

  Me thoni nje gje te vetme pozitive ne kete vend qe ka bere ky palo president,pervec mashtrimit,vjedhjes,hipokrizise,djallezise e ligesise qe e ka te shkruar ne balle.

  Përgjigju
 • E verteta: 12/06/2019 12:30

  Ky popull nuk e meriton kete dordolec president,Z.Kryeminister bejini nje nder ketij populli t'a shkarkoni nje ore e me pare kete te pafytyre qe krekoset ne ate karrige qe nuk e meriton aspak.

  Përgjigju
 • Mesuesja: 12/06/2019 12:27

  Lere Kushtetuten e mos e kap me ato duart e ndyra ne vjedhje e poshtersi,nje idiot qe i pelqen se tepermi vetja,njeri pa asnje vlere vetem poshtersi,djallezi,pergjime,prapaskena e ligesi pa fund.

  Përgjigju
 • Daja Likja: 12/06/2019 12:24

  Je teper i vogel Like per tu matur me Ramen,gjithmone ke dale i humbur,je nje inatci provincial e nje intrigant i rendomte,me intriga e prapaskena e shumta gjer ne Skrapar mund te shkosh.

  Përgjigju
 • Likja: 12/06/2019 12:21

  Like je bere teper i peshtire,i neveritshem leri teatrot se je teper i shemtuar per aktor.

  Përgjigju
 • YoungTribune: 12/06/2019 11:52

  Humbje kohe. Klasa politike shqiptare ka ende shume pune per te bere. E gjitha bjen ne kurriz te qytetareve shqiptar.

  Përgjigju
 • Populli: 12/06/2019 11:45

  Si u dogje o loqe! Shpejto se neser ta kenduan kullufruthin!

  Përgjigju
 • ALBOZ: 12/06/2019 11:34

  Me ke do diskutoje per daten e re? me PS-ne qe nuk do apo me PD-ne qe kane djegur mandatet dhe skane asnje te drejte?! Mbase me monan, vetem kjo i mjafton!!!

  Përgjigju
 • Ehhuuuu: 12/06/2019 11:25

  Me ke parti? Nuk e kupton shumice pakice. Situata qendron qe po nuk te erdhi ps ju do vendosni daten

  Përgjigju
 • A eshte i shemtuar Ylli Rakipi?: 12/06/2019 11:16

  Ndoqa nje pjese te emisionit te Rudina Xhunges "DRITARE" ku perball disa gazetareve jepte shpjegime Z.Taulant Balla. Nuk dua te flas per cilesine e emisionit,sepse une nuk pata interes ta ndjek deri ne fund. Por nga aq sa pash me terhoqi vemendjen gazetari Ylli Rakipi qe disa here i drejtohej Z Taulant pak a shume ne kete menyre -Shiko sa i bukur eshte Taulanti...Shiko sa i bukur eshte Taulanti..Shiko sa....! Mund te jene shume arsye te nje sjellje te tille: -Zoti Ylli mund te kete prirje homoseksuale dhe e perdorte "DRITAR-en" per te gjetur partner.Ishte si te thuash nje sjellje ndjelljeje sexuale.Nuk e dij a eshte i martuar Z.Ylli.Dhe ne se po si i ka raportet bashkeshortore.Natyrisht ne se eshte keshtu nuk ka asgje te keqe. -Por mund te jete edhe ndryshe.Z.Ylli ndoshta vuan nga komplekse inferioriteti, sepse mund ti duket vehtja i shemtuar. Kjo natyrisht qe ka nevoje edhe per trajtim mjeksor ,por edhe per nje trajtim te vecante shoqeror.Nuk vura re qe asnje nga koleget apo drejtuesja e emisionit te perpiqeshin ta ngushellonin duke i thene "Se edhe ty Ylli je i bukur"apo "Ylli ti je edhe simpatik" apo ndonje shprehje tjeter perkedhelse.Kjo nuk eshte humane! Dhe kur koleget nuk ndihmojne njeri tjetrin s'ke c'pret nga ata per te ndihmuar shoqerine!

  Përgjigju
  • nivel zero: 12/06/2019 13:08

   o vllai mos e harxho kohen me karta te paguara dhe te djegura si ky tipi qe e permend.prandaj jemi ketu ku jemi se kemi me bollek ne shqiperi qe i njgjajne ketij dhe kategorise se ketij neper kanalet e tjera(zhei) etj etj

 • dadi: 12/06/2019 11:10

  Shyqyr se ka dy jave qe nuk shef gruan i erdhi momenti me e pa

  Përgjigju
 • Rrota: 12/06/2019 10:52

  Hahaha... ku jetoim ne te mjeret..... ky eshte ber dallavere fare.....

  Përgjigju
 • Kometa 001: 12/06/2019 10:48

  Presidenti i vetshpallur zot nxjerre Dekretin: Zgjedhjet per pushtetin lokal do te zhvillohen me date 45 dhjetor; votimi fillon ne oren 30 dhe mbaron ne oren 42; administrimi i zgjedhjeve do te behet nga KAS(Komiteti i Azgjesimit te Sistemit); rezultatin do ta nxjerre e shpalle dora vet, Presidenti.

  Përgjigju
  • Eri: 12/06/2019 12:48

   Koment fantastik ky.5 budallenj me nje budalla .Perfundimisht duhet te kuptojme qe kemi nje President shejtan budalla.

 • Antea: 12/06/2019 10:31

  313 gati per Hajdutin

  Përgjigju
 • Dori: 12/06/2019 10:07

  Daten e ke vendos nje her mor idiot.Vendi ka nje shumice parlamentare qe respekton ligjin dhe e votuar nga populli.Ti je askushi dhe nuk ke te drejt ta vendosni data ti dhe plera jote qe ngeli rrugeve.Shqiperine nuk mund ta drejtoj dhe ta shkaterroj familja Meta nga Skrapari

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Përfshihet nga flakët fabrika e drurit në Fushë- Krujë, digjen dhjetëra m3 lëndë drusore! Zjarrvënie e qëllimshme, shoqërohet në polici pronari