Meta i kërkon Bashës të informojë Kryemadhin për grushtin e shtetit: Do e shpartalloj me përgjigjen shembullore që meriton

Lideri i PD, Lulzim Basha, presidenti Ilir Meta (foto nga takim i meparshem)

TIRANË - Qëndrimin e tij për një tentativë grusht shteti në Shqipëri, Presidenti Ilir Meta ia shfaqi sot liderit demokrat Lulzim Basha të cilin e thërriti në një takim në zyrën e tij në presidencë, siç bën të ditur zëdhënësi i kreut të shtetit, Tedi Blushi. 

Siç thuhet në një postim të shpërndarë prej tij në Facebook, Meta i kërkoi kryetarit demokrat Basha, që për skandalet e fundit anti-kushtetuesë të mazhorancës, siç ai i quan, të informojë edhe drejtuesit e partive të tjera opozitare, mes të cilave është edhe Lëvizja Socialiste për Integrim, forca politike që drejton bashkëshortja e tij, Monika Kryemadhi. Zëdhënësi shfaq një reagim të ashpër të Presidentit Ilir Meta, kur thotë se ai "do të bëjë çdo gjë për të ndaluar dhe shpartalluar'grushtin e shtetit, duke i dhënë përgjigjen më shembullore që meriton"

"Presidenti i Republikës  Ilir Meta thirri sot në një takim Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Presidenti Meta e njohu Bashën me skandalet e fundit anti-kushtetuese dhe përpjekjet e Rilindjes për grusht shteti, dhe i kërkoi kryetarit të PD-së që të informonte edhe drejtuesit e partive të tjera opozitare. Presidenti Meta bëri të qartë se do të bëjë çdo gjë për të ndaluar dhe për të shpartalluar grushtin e shtetit, duke i dhënë përgjigjen më shembullore që meriton", njofton zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi.

Ditën e djeshme, në një konferencë për mediat, presidenti Ilir Meta, quajti tentativë për grush shteti, lëvizjet e fundit të mazhorancës, sipas tij të organizuara, përmes miratimit të ligjit që i hoqi presidentit kompetencën e betimit për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese. Ai theksoi se "nuk do të pranojë instalimin e grushtit të shtetit, kthimin e Gjykatës Kushtetuese në një polici antikushtetuese PPP (polici, parti propagandë). Kritikat e tij u ndalën edhe tek akti normativ Anti KÇK, kur tha se "pronat, paratë, sovraniteti dhe integriteti i shqiptarëve, kanë kaluar vetëm në një dorë".

G.M./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento

Komente

 • Likja: 18/02/2020 14:30

  Like paske rrjedhur e pjerdhur fare zotrote.

  Përgjigju
 • Pupu: 18/02/2020 14:23

  Sa idiot paskan qene .mbajeni mend Edi Rama do iki nga pushteti kur te doje vet .me keta diletant te pa afte e fodull.ne lufte me mullinjte e eres .Rama loz sha keta lozin dam me gure

  Përgjigju
 • ani: 18/02/2020 14:14

  O pleher te ka ikur petulla e nxehte

  Përgjigju
 • Emigranti: 18/02/2020 13:59

  Ate b... ne shtepi e ke perse ja thua ketij kaqolit. Po cfar kujton ti more plere se nuk te njohin njerezit se cfare krimineli je

  Përgjigju
 • KritikAbsolut: 18/02/2020 13:54

  Meta lajmeron Bashen qe te lajmeroje Meten. Hahahahahahahahahaha

  Përgjigju
 • KAZANI PLERVE: 18/02/2020 13:51

  Jan mbledhur plerat e kombit: fagmir jevgjit kriminel me duart me gjak mediu, lyl hajdut krimineli, nard IDJOT I LER ndoka, faqorja dopjo dash plonci havas, agron duka me elektorat 0. O ZOT të till krimba ngrdfen si gjela maj plehut të vjen për të vjedh. Pty rac ...

  Përgjigju
 • Ilo: 18/02/2020 13:28

  Mire ka bere se ne krevat bejne muhabete blloku me Monen nuk ka kohe ta informoje per budallalleqet qe i fanepsen atij osé keshilltareve se Mona do nxehej duke e kujtuar te cmendur.

  Përgjigju
 • Genti: 18/02/2020 13:15

  O komentus ma tregoni a jan divorzi mona me ilirin se i qon fjal per lulin. Pula

  Përgjigju
 • Topçiu: 18/02/2020 12:53

  K*** president! Të më falni por e meriton.

  Përgjigju
 • Shqiptar: 18/02/2020 12:31

  Qente ne mbledhje.

  Përgjigju
 • Populli: 18/02/2020 12:10

  sa here flet ky bjen termet.. priteni keto dite

  Përgjigju
 • O tej: 18/02/2020 12:00

  Meta kerkon ket temin Basha kerkon tatin

  Përgjigju
 • Tutu: 18/02/2020 12:00

  Paska filluar Porttokallia....!!! Sikur behej te djelen..!!!

  Përgjigju
 • Delinquenti: 18/02/2020 11:52

  car kane BISEDU PO BEJNE PLANET NGA TJA MATHIN SE SPO E DI SE KU OSHT ME E SIGURT JETA ha ha

  Përgjigju
 • Hah: 18/02/2020 11:49

  Kur i mbaron mandati ktij se na lodhi!

  Përgjigju