Slloveni/ Mijëra qytetarë protestojnë kundër Pasaportës së Shëndetit në Ljubljanë

Vendosja si kusht e Certifikatës së Shëndetit për të frekuentuar të gjitha dyqanet, për të marrë të gjitha shërbimet ose për të punuar, ka bërë që mijëra qytetarë sllovenë të ngrihen në protesta.

Mijëra qytetarë sllovenë janë mbledhur para ndërtesës së parlamentit në Ljubljana dhe një grup I tyre madje ka gjuajtur edhe fishekzjarrë dhe gurë në drejtim të policëve duke plagosur disa prej tyre.

Policia tha se rreth 8,000 protestues ishin mbledhur në qënder duke bërtitur "kundër fashizmit" ose "për liri", duke e bërë atë demonstratën më të madhe të tillë ndonjëherë në vend. Policia shpërndau grupin duke hedhur ujë dhe gaz lotsjellës.

"Policia ndërhyri për të shpërndarë demonstratën pasi protestuesit filluan të hedhin shishe, gurë dhe fishekzjarrë. Dhuna në protesta është e papranueshme, unë bëj thirrje për tolerancë " tha një deklaratë Anton Olaj, Drejtor i Përgjithshëm i Policisë Sllovene.

Sllovenët do të duhet të provojnë se janë vaksinuar kundër COVID-19, janë shëruar nga infeksioni, ose janë negative.

Shteti anëtar i BE -së ka parë një rritje të infeksioneve me raste ditore që tejkalojnë 1,300 për dy ditë rresht. Ndërkohë, incidenca 4-ditore për 100,000 banorë tani qëndron në 533, një nga normat më të larta në Evropë.

Green Passport tani kërkohet për qasje në pothuajse të gjitha shërbimet dhe vendet e punës.  Green Passport Kalimi është gjithashtu i detyrueshëm për qasjen në shërbimet shëndetësore sllovene, përveç urgjencës. Spitalet kanë ofruar testime në vend të COVID-19 për ata që nuk kanë certifikim.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Banka Botërore: Rimëkëmbje e fortë, ekonomia e Shqipërisë po rritet më shumë seç pritej! Do të ulet varfëria! Mundësi të ndërtojë model më të qëndrueshëm rritjeje