Takimi mes Ministrave të Jashtëm të BE dhe Ballkanit Perëndimor, Igli Hasani: Shqipëria gati për Konferencën e dytë Ndërqeveritare

Takimi mes Ministrave të Jashtëm të BE dhe Ballkanit Perëndimor, Igli Hasani: Shqipëria gati për Konferencën e dytë Ndërqeveritare

Shqipëria është gati për Konferencën e dytë Ndërqeveritare.

Kjo u bë e ditur sot nga ministri i Jashtëm Igli Hasani, i cili me ftesë të Përfaqësuesit të  Lartë/Zv. Presidentit të Komisionit Evropian, Josep Borrell, mori pjesë në takimin informal mes Ministrave të Jashtëm të BE dhe Ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor.

Ministri Hasani rikonfirmoi përafrimin e plotë të Shqipërisë me politikat e jashtme dhe ato të sigurisë të Bashkimit Evropian si dhe nënvizoi integrimin gradual si një prej mekanizmave të duhur për zgjerimin e BE.

“Ndërsa jemi gati për Konferencën e dytë Ndërqeveritare, është e rëndësishme të pranohet që sfidat e shumëfishta nënvizojnë nevojën për një front  të bashkuar.  Ne duhet të bashkëpunojmë më ngushtë dhe të forcojmë koordinimin. Kështu mundemi që përmes demokracive tona dhe shtetit ligjor të mbrojmë sigurinë dhe mirëqënien e popujve tanë, popujve të Ballkanit Perëndimor”, theksoi Ministri Hasani.

Ministri i Jashtëm Igli Hasani, u prit në takim nga Komisioneri Varhelyi, si dhe u takua me homoogët hungarezë e letonezë.

 

 

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Avokati Idajet Beqiri: Transferim me sfond të dyshimtë në burgun e Rrogozhinës të Izet Haxhisë! I rrezikohet jeta se është armik i Berishës

Avokati Idajet Beqiri: Transferim me sfond të dyshimtë në burgun e Rrogozhinës të Izet Haxhisë! I rrezikohet jeta se është armik i Berishës