Ministri izraelit mohon ekzistencën e shtetit të Palestinës: Çfarë gjuhe flasin palestinezët? Nuk kanë pasur histori dhe as kulturë

Ministri izraelit mohon ekzistencën e shtetit të Palestinës: Çfarë gjuhe flasin palestinezët? Nuk kanë pasur histori dhe as kulturë

Ministri i Financave i Izraelit, Bezalel Smotrich

Ministri i Financave të Izraelit, Bezalel Smotrich, mohoi ekzistencën e një populli ose kombi palestinez gjatë fundjavës, duke shkaktuar reagim nga Shtetet e Bashkuara vetëm disa javë pasi bëri thirrje që një qytet palestinez të "fshihej” nga harta.

Smotrich, një nacionalist hebre i krahut të djathtë, argumentoi se ideja e kombësisë palestineze u shpik në shekullin e kaluar si përgjigje ndaj lëvizjes sioniste për të themeluar Izraelin e sotëm.

“Kush ishte mbreti i parë palestinez? Çfarë gjuhe kanë palestinezët? A ka pasur ndonjëherë një monedhë palestineze? A ka histori apo kulturë palestineze? Asgjë. Nuk ka diçka të tillë me një palestinez”, tha Smotrich në një fjalim në Paris.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA, John Kirby kundërshtoi të hënën komentet, duke thënë se ato nuk do të ndihmonin për të qetësuar tensionet në rajon.

“Ne e kundërshtojmë plotësisht atë lloj gjuhe. Dhe është jashtëzakonisht e padobishme të përpiqesh të de-përshkallëzosh tensionet dhe të përpiqesh të gjesh një zgjidhje të qëndrueshme me dy shtete ndërkohë që flet me këtë lloj gjuhe.

Presidenca e Autoritetit Palestinez i kritikoi deklaratat e Smotrich si "raciste", duke i kunsideruar ato një përpjekje për të falsifikuar historinë.

Hamasi, lëvizja militante islamike palestineze që drejton Gazën dhe bën thirrje për shkatërrimin e Izraelit, i quajti gjithashtu raciste komentet e Smotrich, duke thënë se ato reflektojnë qartë politikat fashiste të zgjerimit të vendbanimeve koloniale dhe dëbimit të detyruar të popullit palestinez, mbi të cilin sipas tyre, u themelua shteti pushtues.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Cifuti: 21/03/2023 15:53

  Rrace e poshter erdhen u vodhen token Palestineseve dhe tani bejne pronarin , kjo gje ndodh sepse i mbeshtetin ata amerikanet qe jane vendi me grabitqar ne bote por do tju vije ora e keqe dhe ketyre mbeturinave

  Përgjigju
 • Dikush: 21/03/2023 15:10

  Territori quhej palestin ne kohen kur popullsia ishte pothuajse 0z ( me pr quhej kanan) ashtu si quhet ballkani ku ndodhet shqipria… njesoj si t vin kinezet e te thon ne jemi ballkanasit e t duan t krijojn shtetin e tyre. E njetja gje dhe “palestinezet” qe jan arab por duan t krijojn shtetin e tyre vetem per te kundeshtuar izraelitet.

  Përgjigju
  • Bim: 21/03/2023 17:46

   Dikush merr letren hogjenike dhe pastro gojen

 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve

Tensionet në veri, Rama intervistë për BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo! Kosova dhe Serbia të ulen në tryezën e bisedimeve