Miratohet projektligji për njohjen dhe konvertimin e patentave shqiptare në Itali

Foto ilustruese

Foto ilustruese

Këshilli i Ministrave miratoi ditën e sotme projektligjin për marrëveshjen e arritur mes Shqipërisë dhe Italisë, për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit me qëllim konvertimin e tyre.

Miratimi i këtij projektligji i hap rrugë njohjes së ndërsjellë të patentave në të dyja vendet dhe konvertimin e tyre nga qytetarët rezidentë në secilin prej shteteve.

Marrëveshja për njohjen reciproke të patentave me Italinë u konkretizua më 11 mars dhe do të jetë e vlefshme për 5 vite.

Si pasojë e kësaj marrëveshje, tashmë të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë marrë një leje drejtimi në Shqipëri do të kryejnë konvertimin, pa pasur nevojë për prova teorike dhe praktike, përveçse në situata të veçanta, në të cilat është e nevojshme një provë praktike drejtimi.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Kryebashkiaku i Kievit: Ky nuk është një operacion ushtarak special, ky është një gjenocid ndaj popullit ukrainas