Misteri, 5 ditë pas udhëtimit të Bashës në Greqi, Athina kërkoi rikthimin e paktit të detit që u bë me PD

Shtohet misteri për kërcënimin e Greqisë për Tiranën zyrtare në lidhje me paktin e kufirit të vitit 2009 që u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese. REPORT TV zbuloi dje planin e qeverisë së Greqisë që synon që t'i bëjë presion Shqipërisë me bllokimin e integrimit në Bashkimin Europian me qëllim që të rikthejë Marrëveshjen e Detit të 2009 të firmosur nga Sali Berisha e Lulzim Basha.

Një gjë të tillë e pohoi ish-ministrja e Jashtme e Greqisë së asaj periudhe Dora Bakojanis, motra e kryeministrit aktual grek, Qiriako Micotaqis, aktualisht deputete dhe një nga drejtueset e partisë në pushtet Demokracia e Re, gjatë një diskutimi të saj në parlamentin grek (lexo këtu).

Ndërkohë që ish-ministrja e Jashtme e Greqisë Dora Bakojanis, kërkoi ditën e enjte kushtëzimin e negociatave me Shqipërinë me rikthimin e paktit detar të 2009, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, pesë ditë përpara, konkretisht ditën e shtunë, është parë në avionin e linjës Tiranë-Athinë (lexo ketu). Mbetet mister misioni i këtij udhëtimi të befasishëm të Lulzim Bashës drejt Greqisë, i cili ka shprehur bindjen se negociatat nuk do të hapen në tetor. Kujtojmë këtu se vitin 2009 kur u firmos marrëveshja e detit, Basha dhe Bakojanis ishin ministra të jashtëm. Marrëveshja e rrëzuar nga Kushtetuesja u firmos pikërisht Basha dhe Bakojanis.

Kujtojmë që Marrëveshja e 2009 me Greqinë u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese në prill 2010 si antikushtetuese. Kjo marrëveshje u hartua në kohën e qeverisë së partisë Demokratike dhe u firmos nga kryeministri i asaj kohe Sali Berisha dhe nga kreu aktual i demokratëve Lulzim Basha që ishte ministër i Jashtëm. Në këtë marrëveshje Shqipëria i dhuronte Greqisë një pjesë të hapësirës së saj detare, e cila ka rezultuar e pasur me gaz e naftë. Kujtojmë që pak ditë më parë, Kryeministri Micotaqis, deklaroi se respektimi i minoritetit grek është kusht për hapjen e negociatave me Shqipërinë, por mesa duket oreksi i Greqisë është zmadhuar.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duken të drejta kritikat e kryeministrit Rama ndaj BE për vaksinën?

Komento

Komente

 • opioninion: 15/09/2019 09:29

  per muaj jo nuk duam marveshje dede ose vare hetohete vrajs kyfi ne burg ne shkollla

  Përgjigju
 • Ilo: 14/09/2019 19:47

  Kujt po i plas per by..... t Lulush e greket ne Djall BE qe eshte bere plehre qe mban plehra si Greqia.

  Përgjigju
 • BRSS: 14/09/2019 18:57

  SNA RRUHET FARE PER BE ,PIR KY ROBQIRI TE JAPI LLOGARI PER PAZARET QE KA BERE ME GREKUN NE DEM TE KOMBIT

  Përgjigju
 • Mitsotaqis: 14/09/2019 18:10

  Kurr mos u futshim ne be neqoftese varemi nga greku

  Përgjigju
 • ERP: 14/09/2019 17:35

  Cfare pritet tjeter nga ky, ai palo president dhe plaku mere?!! Keta e dijne mire cfare kane bere. Ky njehere i ka ceshtjet gati. Vetem rremuja ose ardhja ne pushtet u jep garanci se nuk do gjyjohen. Plehrat

  Përgjigju
 • Filantropi: 14/09/2019 15:57

  E kujt i duhen negociatat, kurre te mos i hapin. E rendesishme eshte qe mos i jepet grekut as nje centimeter det apo toke qofte. Mos e vrisni mendjen se nuk i marrim se sigurisht lobet filo keshtu e ashtu po punojne forte shihni grekun do te vendosi veton, per mua mire jemi dhe keshtu.

  Përgjigju
 • asl: 14/09/2019 14:21

  Luli ka vajtur per tjeter pune ne Mikono e di vete dhe Luli,hollandez or taj.

  Përgjigju
 • Alb: 14/09/2019 13:12

  Si gjithmone pas udhetimit te Bashes ne Hollande kemi kercenime per heqje vizash, pas udhetimit ne Gjermani plasin Skandale ne Shqiperi,pas udhetimit ne Greqi kercenime per marreveshjen e detit dhe minoritetet.... Nuk e di ku tjeter do udhetoje Basha por dicka eshte e sigut, si gjithmone merr ate te gjatin

  Përgjigju
 • Alban: 14/09/2019 12:44

  Votoni PD, Votoni Berish-Sllobodan , Lul-Bakojan. Hajde ne protesta ta hedhim PS-n

  Përgjigju
 • al ta: 14/09/2019 12:36

  sa me pare te bllokojne kete hale aq me mire per te gjithe ...duke filluar nga interesi kombetar e deri te e ardhmja e shqupit. nje i mbytur kapet mbas fijes se kashtes.dhe ky e di qe SPAKU do ja vendosi prangat e po ben gjithcka qe te beje rremuje e kaos ne vend qe te shpetoje ate bythen e vet ky shal njgjituri i mutit e kriminel

  Përgjigju
 • Lyli: 14/09/2019 12:21

  Prandaj ka mar dhe do mari ka....n ky rop shke.....dhyer

  Përgjigju
 • Tralala: 14/09/2019 12:11

  Ahahhaah e bukur kjo. Komunistet (socialiste mavi) qe e shiten shqiperine ke rusi e jugosllavi jane atdhetare dhe Pd (nacionalistet) jane antishqiptare. Yttttt

  Përgjigju
  • fashist deri ne vdekje: 14/09/2019 13:53

   o leshko a e kupton se cfare po thua?dmth tja shesesh grekut eshte e ndershme dhe demokratike?ore po qysh dolet ju shqupistat keshtu kokerr me kokerr.ku dreqin ju gjejn juve me keto mend gomari?per ty luli eshte atdhetar?? pa me thuaj?//kur?qe dje? apo kur shiti kosovaret?kur ishte minister i brendshem?kur ishte i jashtem?kur firmosi kontraten??apo vajti tanidhe tha beni bojkot ose kercenoni per marveshjen??hapu DHEEE

  • nacinalistet e k.arit Shqiptare: 14/09/2019 13:40

   nacionalisti i Bordellos se pederasteve bosha u pallu nga Ministrja Greke me Vibrator dhe ju dha Dekorate nga dashnorja e Janullatos persidenti Muta .

  • Arbëri: 14/09/2019 13:40

   Kush e furnizoi millosheviqin me naft gjat luftes në kosovë o i verbuar, Kush është më kommunist stalinist se sali berish tradhtari o të qmendur Kush ia fali detin grekut, por ti si duket he i njejti i sales tradhëtarit...

  • Miti: 14/09/2019 13:35

   Qe kur PD-ja qeka e identifikuar si parti nacionaliste? Nuk e ngriti Ramiz Alia kete parti? Vete Sali Berisha ne menyre te terthorte e ka pohuar kete. Ne 1995 kur sulmonte Azem Hajdarin, ai e akuzon si vegel te Sigurimit dhe te Ramizit. Por a nuk ishte ky Azem Hajdari kreu i grupit iniciator per themelimin e PD-se? Mos valle Ramizi, i cili ishte i ndergjegjshem qe nuk mund ti ndalte dot ndryshimet, i doli se keqes perpara dhe krijoi partine opozitare me persona te kontrolluar prej tij? Qe ti kthehemi aktualitetit: fakti eshte qe para 1 jave Basha shkoi ne Greqi ne nje udhetim te cuditshem. As per turizem ( u kthye te nesermen) e as per pune zyrtare (nuk pati asnje njoftim nga ana e PD-se apo atij vete). Fakt tjeter eshte qe pas ketij takimi Bardhi doli para gazetareve dhe deklaroi qe ishte i sigurte qe negociatat nuk hapeshin. Dhe fill pas kesaj Kryeministri grek deklaron qe nuk hapen negociatat me Shqiperine. Dhe tani na del motra e tij qe kerkon marrveshjen Basha-Bakojanis per detin, perndryshe ska negociata.

  • o ballist: 14/09/2019 12:51

   lexon ndonje gazete tjeter ti pervecse shqupit? di ti mo leshko fashist se si lidhen ngjarjet???shitje te greku na qenka demokratike.ah moj toke cmban mbi vete.ah moj shqiperi sa e mallkuar paske qene?

 • Delinquenti: 14/09/2019 12:11

  Nuk na duhet as negoziata as EUROPE dhe greket ta majne me shkume

  Përgjigju
 • Tironci: 14/09/2019 11:51

  Ky pederast se bashku me kriminelin Berisha dhe partine e tyre fashiste per destabilizim dhe shkatrrimin e shqiptareve dhe shqiperise se bashku me Ilir hajdutin qe jane me anti shqiptaret e ketij vendi.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Pollo te ‘5 Pyetjet’: Kritikat e Ramës ndaj BE për vaksinën të rrezikshme për vendin! Roli si ndërmjetës mes Greqisë e Turqisë, propagandë (VIDEO)