POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

 'Mos u merr me Bashën se ta djegim televizionin!'  Kërcënohet Report Tv, Basha duhet të distancohet (FOTOT)

"Mos u merr mo me Bashën se do ta djegim fare televizionin..." Një nga militantët e PD-së që identifikohet në Facebook me emrin ''Denis Denis'', kërcënon hapur sot televizionin Report TV dhe themeluesin e tij. Kërcinimi se do të djegë televizionin në rast se japim lajme mbi Lulzim Bashën, është i shoqëruar nga ofendime personale, vulgare jo vetëm ndaj themeluesit të televizionit, por edhe ndaj gazetarëve. 

Nuk ka elementë të mjaftueshëm nga faqja e tij personale për të kuptuar nëse është një profil i vërtetë apo një nga shumë profilet e kruijuara nga PD për të goditur në mënyrë anonime ata që konsideron "armiq". Denis Denis publikon një foto në profil dhe pastaj një post të kandidatit të Tropojës, e shumë foto të Lulzim Bashës apo aktiviteteve të Partisë Demokratike siç mund ta shihni në foto.


Nuk është hera e parë që militantë të PD-së përdorin Facebook-un për të ofenduar mediat e pavarura përfshi dhe ReportTV dhe Shqiptarja.com, por këtë herë përveç ofendimeve është kaluar dhe në kërcënime fizike.

Kërcënime fizike ndaj gazetarëve u bënë edhe gjatë protestës së opozitës të shtunën me 11 maj, kur një gazetar i Top Channel, një operator i ABC news dhe një trupë e ReportTV u rrethuan dhe u goditën nga militantë të PD-së. Ekipi i ReportTV u detyrua të largohej nga vendi i raportimit.

Një ditë më pas Lulzim Basha garantoi se gazetarët nuk duhet të preken. Tani presim që Basha të dënojë edhe kërcënimet e bëra ndaj redkasisë sonë, siç ndodhi (edhe pse me vonesë) me shkrimet nën shtëpinë e ambasadorit të OSBE-së Bernard Borchard.

E megjithatë militantët e vërbër ashtu siç i bëjnë lëvdata liderëve të tyre, po prej këtyre liderëve duhet të marrin mesazh të qartë: Media as nuk kërcënohet, as nuk preket, sidomos kur shkruar në Vërtetën, të pëlqen apo jo.

Përditë raportojmë lajme nga Partia Demokratike, si kur ishte në pushtet, ashtu dhe tani në opozitë. Hodhëm një sy të lajmeve sot dhe e reja e ditës janë fotot e publikuara dhe të manipuluara me fotomontazh për praninë e protestuesve dje. Nuk është faji i gazetarëve që dikush në PD ka menduar të shumëfishojë me copy paste praninë e protestueve me çadra në Bulavardin "Dëshmorët e Kombit", por fanatikut të PD-së kjo gjë nuk i pëlqen. Sipas tij gazetarët duhet të mbyllin sytë e veshët e të mosh shkruajnë asgjë për Bashën... ndryshe ai na djeg.

Mesazhi është më i gjatë, njeh zonën ku është redaksia, lokalet që e rrethojnë e mesa duket edhe pronarët e tyre dhe kërcënon. Por Denis Denis nuk i shkon nëpër mendje se pavarësisht identitetit (ndoshta) fake, Facebook, kur kryen veprime penale, nuk ka gjë që të fsheh e të mbron.

Edhe ditën e protestës, kur makina e Report TV u rrethua nga protestuesit e PD e LSI një tjetër heater (urryes) kërcënoi se do ta bënte prapë një gjë të tillë.

Ky është profili i tij dhe ne si redaksi, sa herë të vijnë kërcënime të tilla veç hapave ligjore do të ndërmarrim do t'i bëjmë ato publike në faqen e Shqiptarja.com.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Berat: 14/05/2019 18:52

  A ju njerzit e bashes te hani te njomin e te thatin

  Përgjigju
 • Dollap bufeja: 14/05/2019 18:06

  Kto shpellar te han kokren e m..it.!!! Keta kur jan grup te bien, se kur jan vetem,ja fusin vrapit si Dollapi

  Përgjigju
 • BRSS: 14/05/2019 17:30

  O DENIS PO TA MBAJTI AFROHU TV SE DO JET POPULLI QE DO TE ..... ROBTE PO TE JESH BURR IDENTIFIKOHU MOR PLERE DHE DO TA SHIKOSH SE ÇA DO TE GJEJ O ORDINER DUHET TE JESH NGA ATA NJERZ QE NUK DI TE HEDHESH FIRMEN TENDE O PLER

  Përgjigju
 • luani: 14/05/2019 17:06

  Karlo Bolino e ke treguar veten se i ke qene shqiptareve ne krah ne cdo poshtersi qe ka kurdisur Berisha me larot e tij. Shqiptaret te duan me zemer dhe e njohen pastertine tende qe me 21 janar dhe ne shume raste. Mos u tremb nga disa laraska se nje te kercenon, por 10 mije te mbrojne

  Përgjigju
 • Labi: 14/05/2019 16:46

  Ti hani ate qe sthuhet Report Tv!Pika qe su bie,po pse kjo eshte demokracia te kercenosh,te djegesh,te vrasesh,te shkaterosh,te ulurasesh si gorille etj,etj.O ju te ashtuquajtur te djathte:_Demokraci dote thote ligj,rregull,disipline,te paguash taksat,dritat,ujtin,etj.Ju me kriminelin Salush dogjet dhe shkateruat vendin dhe ligji ska vepruar mbi ju,por vetem per cironkat.Ju po ulurini se po e ndieni si minjte termetin,se po u vjen fundi dhe do te jepni llogari per te gjitha cka kini bere.I bej thirje prokurores te pergjitheshme te behet trime dhe te nxjere urdhe aresti per keta cibane.U vrafte djersa e fukarenjeve qe punojne gjithe diten ne fushe per te ushqyer ciliminjte.

  Përgjigju
 • xreport: 14/05/2019 16:08

  report tv. mos u ndalni nga ktiminelat jan ne frymen e fundit

  Përgjigju
 • Tiku: 14/05/2019 15:55

  Jeni televizioni me dinjitoz me gazetar te specializuar dhe te njeanshem jo partiak respekte

  Përgjigju
 • benoja nenes: 14/05/2019 15:43

  Ky Benardi paska qene burgaxhi ne france dhe vazhdon merret me kercinime.Ku po shkon kjo bote..Ja shifni linkun ku kerkon vize angleze po mqs ka bere burg ne france nuk ja japin.. https://www.routard.com/forum_message/4163901/aller_a_londres_avec_une_carte_de_sejour_en_belgique.htm

  Përgjigju
 • klodi: 14/05/2019 15:25

  Kercenimi eshte i papranueshem. Per me te teper kur i drejtohet nje media te pavarur, profesionale. Report.tv eshte nje model qe duhet ndjekur nga te gjithe mediat audiovizive. Nje televizion qe pavaresine editoriale e ka kthyer ne institucion. Jane te panumert rastet kur ky televizion ka denoncuar abuzimet e pushtetit etj etj

  Përgjigju
 • populli: 14/05/2019 14:51

  Denisi ti afrohet njehere Report Tv pa do digjet vete.

  Përgjigju
 • USA: 14/05/2019 14:46

  KY DENISI TE VIJ TE NA RRUAJ KA.....DHE JA SHK****EFSHA ÇA KA NE SHTEPI

  Përgjigju
 • Naimi: 14/05/2019 14:36

  Ka shume mundesi qe emri Denis Denis te jete pseudonomi i Aleksander Karpushinit

  Përgjigju
 • Berti: 14/05/2019 14:35

  Cfare merreni me keta legena kot. Keta jane si Sahit Dollapi nuk dijne te vrapojne hahahaha kur behen grup kane si jevgjit, kur jsne vetem lypin bese se vete nuk kane.

  Përgjigju
 • Edi: 14/05/2019 13:53

  "Kanosja serioze për vrasje ose për plagosje të rëndë që i bëhet një personi, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit." "Fyerja e qëllimshme e personit përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë nga pesëdhjetë mijë gjer në një milion lekë. Po kjo vepër, kur kryhet botërisht, në dëm të disa personave ose më shumë se një herë, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë nga pesëdhjetë mijë gjer në tre milionë lekë." Kalojani prokurorisë se mbase i kapin edhe nene të tjera e merrni dëmshpërblim nga këta "të fortët" e Sahit Dollapit që ja futi vrapit.

  Përgjigju
 • SHEGUSHJA: 14/05/2019 13:48

  Denisi qenka pshurr, e paska mbyll profilin

  Përgjigju
 • dsxa: 14/05/2019 13:36

  SH MIRE, T'I PUBLIKONI DHE TE MERREN MASA NDAJ KETYRE.. POOOR mos HARRONI te publikoni edhe IP te disa komentuesve-lexues tuaj ketu, te cilet nxisin dhunen nder-fetare etj, si p.sh njeri me pseudonimin Fredi.

  Përgjigju
 • Maks: 14/05/2019 13:32

  Prandaj populli duhet ti hap syt dhe mos te bashkohet me partin kriminale pd. E lsi sepse pjesa dermuese e ketyre militanteve jan te hurit e te litarit

  Përgjigju