Moska i dorëzon OKB-së dosjen e bombardimeve të forcave ruse në Donbas

Moska i dorëzon OKB-së dosjen e bombardimeve të forcave ruse në Donbas

1670496428_likdjf.PNG

Rusia i ka dërguar një letër Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në lidhje me bombardimin e Donbas nga forcat e armatosura të Ukrainës. 

Kjo u bë e ditur nga Dmitry Polyansky, Zëvendës Përfaqësuesi i Parë i Përhershëm i Federatës Ruse në Organizatën Botërore, raportojnë mediat e huaja.

“Në përgatitje për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ne kërkuam furnizimin e Ukrainës me armë perëndimore dhe shpërndamë si dokument zyrtar të Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së një letër nga organizata publike e Donetskut “Fair Protection” në lidhje me granatimet e Donbass nga Forcat e Armatosura të Ukrainës. Theksi është veçanërisht në granatimet masive të kësaj jave", shkroi ai në Telegram. 

Diplomati rus shtoi se Federata Ruse do ta ngrejë patjetër këtë temë diskutimi në një takim të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Ose me Bashën ose me Ramën, ndajeni mendjen!

Ose me Bashën ose me Ramën, ndajeni mendjen!